Pasaulyje

2020.01.09 15:02

Ką reiškia princo Harry ir Meghan atsitraukimas iš karališkų pareigų ir kas juos išlaikys?

LRT.lt 2020.01.09 15:02

Trečiadienį Princas Harry ir Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle paskelbė apie sprendimą atsitraukti nuo savo oficialių pareigų kaip vyresnieji karališkosios šeimos nariai ir tapti finansiškai nepriklausomi. Po žinios kilo diskusijos, iš kokių pajamų toliau gyvens princas Harry ir M. Markle, kas apmokės išlaidas, skirtas jų saugumui ir ką toks sprendimas reiškia karališkajai šeimai?

Atsisakyti karališkosios šeimos aukšto rango narių statuso pora nusprendė su niekuo nepasitarusi – jie nesikonsultavo nei su Harry`io broliu princu Williamu ar tėvu princu Charlesu, nei su karaliene. Teigiama, kad Bakingemo rūmo atstovai jaučiasi nusivylę ir įskaudinti dėl šio pareiškimo, skelbia BBC.

Princas Harry ir M. Markle taip pat pranešė ketinantys daugiau laiko praleisti Šiaurės Amerikoje, tačiau ir toliau visapusiškai remti Jos Didenybę Karalienę.

Ketvirtadienį į princo Harry ir M. Markle sprendimą sureagavo Buckinghamo rūmai: „Diskusijos su Sasekso kunigaikščiu ir kunigaikštiene yra ankstyvoje stadijoje. „Mes suprantame jų norą sukti kitokiu keliu, bet tai yra sudėtingi klausimai, kuriems išspręsti reikia laiko.“

Ką toks sprendimas reiškia karališkajai šeimai?

Didžiausias klausimas, anot istorikės ir karališkosios šeimos ekspertės Marlene Koenig, kaip princas Harry ir M. Markle reikš paramą monarchijai tiek dabar, valdant karalienei Elizabeth II, tiek ateityje, kai karaliumi taps Harry tėvas princas Charlesas, rašo time.com.

Esą paprastai antrajam vaikui eilėje į sostą atitenka vis daugiau oficialių pareigų, pavyzdžiui, Karalienės Elizabeth II-osios duktė princesė Anne, kuri yra antra po savo brolio princo Charleso, pastaruosius keletą metų karališkojoje šeimoje dirbo sunkiausiai, nors jos pačios vaikai neturi karališkųjų titulų.

Anot M. Koenig, Sasekso kunigaikščių sprendimas atsisakyti aukšto rango vyresniųjų karališkosios šeimos narių statuso rodo naują taktiką.

„Manau, kad jie nori susitelkti į konkrečias problemas, o ne tai, kas būtų įprasta karališkajai šeimai. Jie vis tiek bus Sasekso kunigaikštis ir kunigaikštienė, bet nori turėti privatesnį gyvenimą“, – time.com komentavo ekspertė.

Vis dėlto, kaip BBC sakė karališkosios šeimos istorikė Kate Williams, princui Harry ir Meghan bus sunku gyventi „normalų“ gyvenimą, nes žiniasklaidos susidomėjimas dar labiau išaugs po šio precedento neturinčio įvykio.

Ką reiškia „finansiškai nepriklausomi“?

Šis princo Harry ir Meghan sprendimas ne tik kelią klausimų apie monarchijos ateitį ir jų įsitraukimą į karališkosios šeimos reikalus, bet ir paskatins mokesčių mokėtojų susidomėjimą. Jau dabar svarstoma, iš kokių lėšų bus finansuojamas poros saugumas ir gyvenimas užsienyje.

Kaip pora paskelbė savo puslapyje SussexRoyal.com, jie pereina prie naujo darbo modelio ir atsisako monarcho dotacijos (angl. Sovereign Grant), skirtos veiklai susijusiai su oficialiomis karališkosiomis pareigomis.

Ši dotacija – tai vienkartinė metinė Jungtinės Karalystės vyriausybės išmoka, kurią sudaro mokesčių mokėtojų pinigai.

Tiesa, pažymima, kad dotacija padengdavo 5 proc. jų išlaidų oficialioms karališkoms reikmėms, o likusius 95 proc. asmenininėms ir profesinėms išlaidoms, kaip skelbiama, jie gaudavo iš Harry tėvo princo Charleso per Kornvalio kunigaikštystę.

Kaip rašo CNN, jie ir toliau gaus pinigų iš Harry tėvo. Be to, tiek princas Harry, tiek jo brolis Williamas turi dar vieną pajamų šaltinį – princesės Dianos palikimą, kuris siekia apie 25 mln. eurų.

SussexRoyal.com skelbiama, jog princas Haris ir jo žmona Meghan „didžiuojasi savo darbu ir yra įsipareigoję tęsti savo labdaringą veiklą ir imtis naujų. Be to, jie vertina galimybę užsidirbti iš profesinės veiklos Iki šiol tą daryti jie negalėjo.“

Tiesa, kol kas nėra aišku, kokių darbų galėtų imtis finansinės nepriklausomybės siekiantys princas Harry ir jo žmona Meghan.

Kaip BBC sakė istorikė K. Williams, Metropoliteno policija ar užsienio reikalų tarnyba mokės už jų saugumą, kai jų veikla bus susijusi su karališkaisiais reikalais, o jų saugumo išlaidas Kanadoje galėtų finansuoti jų globalus labdaros fondas.

Oficialiame Sasekso kunigaikščio ir kunigaikštienės puslapyje SussexRoyal.com taip pat pateikiamas atsakymas į klausimą „Ar jų finansinė autonomija apims saugumo išlaidų padengimą?“

Skelbiama, kad „Jos Didenybės vyriausybei priklausančios, už saugumą, įstatymų laikymąsi ir tvarką atsakingos Vidaus reikalų ministerijos įgaliota Metropoliteno policija užtikrina ginkluotą poros apsaugą. Sasekso kunigaikštis ir kunigaikštienė yra priskiriami tarptautiniu mastu saugomiems žmonėms, todėl jiems numatytas toks apsaugos lygis.“

Ar anksčiau kas nors iš karališkosios šeimos buvo taip „atsitraukę“?

Analogiškų atvejų iki šiol karališkoje šeimoje nebuvo. Tiesa, karalienės Elizabeth II dėdė Edvardas VIII atsisakė sosto tam, kad galėtų vesti savo mylimąją – jau anksčiau santuokoje gyvenusią amerikietę Willis Simpson.

Būdamas karaliumi ir Anglikonų bažnyčios galva, Edvardas VIII negalėjo tuoktis su išsiskyrusia moterimi. Tuo metu tai buvo skandalingas atvejis, dėl kurio jam teko atsisakyti sosto.

Kaip time.com aiškina M. Koenig, princo Harry ir jo žmonos Meghan situacija visiškai kitokia: „Jie nebuvo nušalinti. Jie priėmė sprendimą savo karališkąsias pareigas atlikti taip, kaip jiems patogiau.“ Tačiau lieka neaišku, kiek aktyviai princas Harry ir M. Markle planuoja jas vykdyti.