Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.25 11:10

Greta Thunberg laimėjo Nobelio alternatyva vadinamą Švedijos apdovanojimą

ELTA 2019.09.25 11:10

Švedijos aktyvistė klimato klausimais 16-metė Greta Thunberg trečiadienį laimėjo Švedijos apdovanojimą „Right Livelihood Award“ („Teisingo gyvenimo premija“), kuris dažnai laikomas Nobelio alternatyva, teigė šios žmogaus teisių premijos komisijos nariai.

G. Thunberg buvo pagerbta už tai, kad „įkvepia ir, remdamasi moksliniais faktais apie klimato kaitą, kelia vis didesnius politinius reikalavimus pradėti veikti nedelsiant“, buvo rašoma „Right Livelihood“ fondo atstovų pareiškime.

„Jos pasiryžimas nesitaikstyti su gresiančia klimato katastrofa įkvėpė milijonus bendraamžių taip pat pakelti balsą ir reikalauti neatidėliojant imtis veiksmų klimato srityje“, – teigė fondo atstovai.

„Fridays for Future“ judėjimas už klimatą prasidėjo būtent 2018 metų rugpjūtį, kai G. Thunberg, užuot ėjusi į mokyklą, viena sėdėdavo prie Švedijos parlamento, įsikibusi dabar jau simboliu tapusį plakatą su užrašu „Mokyklos streikas dėl klimato“. Taip ji įkvėpė daug jaunų žmonių iš viso pasaulio dalyvauti penktadieniais vykstančiuose mokinių protestuose.

G. Thunberg tapo viso pasaulio jaunimui svarbi figūra. Praėjusį penktadienį į gatves išėjo maždaug keturi milijonai žmonių iš 150 šalių, jie prisijungė prie „Visuotinio klimato streiko“ ir reikalavo politikų imtis veiksmų ir užkirsti kelią klimato katastrofai.

Šių metų „Right Livelihood Award“ komanda pagerbė dar tris aktyvistus. Viena jų – Sacharos žmogaus teisių gynėja Aminatou Haidar. Ji apdovanota už „jos tvirtus, bet ne smurtinius veiksmus: nepaisydama įkalinimo ir kankinimų, ji vykdė teisingumą ir dalį savęs atidavė Vakarų Sacharos žmonėms“.

Guo Jianmei premiją gavo už „novatorišką ir atkaklų darbą“, siekiant kovoti už moterų teises Kinijoje. Taip pat apdovanota ir Brazilijos „Hutukara Yanomami“ asociacija bei jos vadovė Davi Kopenawa. Šie aktyvistai pagerbti už „drąsų pasiryžimą apsaugoti miškus ir Amazonės bioįvairovę ir vietinių gyventojų žemes bei kultūras.

Po to, kai Nobelio komisija atsisakė sukurti specialius apdovanojimus aplinkosaugos ir tarptautinės plėtros aktyvistams pagerbti, „Right Livelihood Award“ 1980 metais įsteigė švedų–vokiečių filatelistas Jakobas von Uexkullas. Kiekvienas apdovanojimą laimėjęs žmogus gauna maždaug milijono švediškų kronų (94 000 eurų) premiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi