Pasaulyje

2019.08.26 19:03

Toliau pleška atogrąžų miškai Pietų Amerikoje: ugnis naktį matoma iš kosmoso

LRT.lt2019.08.26 19:03

Pietų Amerikos atogrąžų miškų gaisrai naktį matomi iš kosmoso. Kas minutę išdega pusantro futbolo aikštės dydžio „pasaulio plaučiais“ vadinamų miškų plotas, juos jau gesina 44 tūkst. karių. Pasaulio galingieji sutarė teikti finansinę pagalbą labiausiai nuo gaisrų kenčiančiai Brazilijai, bet šios šalies prezidentas Jairas Bolsonaro kalba apie pažeminimą.

Pirmadienį Didžiojo septyneto (G7) susitikime Prancūzijos, JAV, Italijos, Japonijos, Jungtinės Karalsytės, Vokietijos ir Prancūzijos vadovai sutarė kuo greičiau padėti nuo gaisrų kenčiančioms Pietų Amerikos šalims. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad šalys skirs 20 mln. eurų kovoti su gaisrais Brazilijoje.

Tačiau kartu yra reikalavimas, kad Brazilija sutiktų su miškų atkūrimo planu.

Šios šalies prezidentas Jairas Bolsonaro pareiškė, kad Prancūzijos vadovo elgesys buriant „sąjungą“ skirtą „gelbėti“ miškus verčia manyti, jog Brazilija yra „kolonija ar niekieno šalis“.

Anot E. Macrono, pinigai bus skirti nedelsiant ir pirmiausiai už juos finansuojami gaisrus gesinantys lėktuvai. Jis taip pat pasiūlė Prancūzijos kariuomenės pagalbą. E. Macronas praėjusią savaitę gaisrus Pietų Amerikos atogrąžų miškuose pavadino „tarptautine krize“ ir pažadėjo, kad šis iššūkis bus vienas pirmųjų aptartas per G7 susitikimą.

Amazonės miškai ir toliau dūsta liepsnose: susirūpinimą išreiškė ir popiežius, ir Didžiojo septyneto nariai

J. Bolsonaro teigė besiderantis su kaimynine Kolumbija ir kitomis regiono valstybėmis dėl pagalbos. Gaisrai jau išplitę ir į kaimyninės Bolivijos miškus.

Vienas pirmųjų į Amazonėje siaučiančius gaisrus pasaulio dėmesį atkreipė aktorius Leonardas DiCaprio, socialiniame tinkle pasidalinęs degančio miško nuotrauka, su prierašu, klausiančiu, kodėl apie šią ekologinę katastrofą nerašo žiniasklaida.

Aplinkosaugos aktyvizmo veikla užsiimantis L. DiCaprio socialiniame tinkle „Instagram“ turi 34 mln. sekėjų ir jau po kelių valandų į šį įrašą sureagavo virš 3,6 mln. žmonių. Prie aktoriaus prisijungė ir kitos žvaigždės – dainininkė Ariana Grande, futbolininkas Cristiano Ronaldo.

Gaisrai yra įprasti Amazonės atogrąžų miškuose sausuoju sezonu, tačiau šiemet jų skaičius 85 proc. didesnis. Skaičiuojama, jog kas minutę sudega apie 1,5 futbolo aikštės dydžio teritorija, nuo metų pradžios užfiksuota jau virš 70 tūkst. gaisrų.

Aplinkosaugos aktyvistai ir protestuotojai teigia, jog gaisrai intensyvėja dėl didėjančių miškų kirtimų, kai siekiama atlaisvinti žemės plotus ūkinei veiklai. Prie to prisideda ir Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro politiką, nes jis skatina aktyviau išnaudoti miškingus plotus ir taip gaivinti šalies ekonomiką.

Tačiau, „Times“ rašo, jog ir ankstesni Brazilijos vadovai mažino finansavimą aplinkosaugai ir paramą vietos bendruomenėms. Kartu, šalyje mažėja baudos už aplinkosaugos įstatymų pažeidimus.

Tenykščių gyvenamos ir jiems priklausomos teritorijos yra saugomos nuo bet kokios veiklos. Brazilijos prezidento kritikai teigia, jog ši valdžia persekioja tenykščius gyventojus ir stengiasi sutrukdyti, kad jų gyvenamose valdose būtų uždrausta vykdyti bet kokią veiklą.

Tačiau J. Bolsonaras grubiai tvarkosi su drįstančiais jį kritikuoti – kai Brazilijos kosmoso agentūra INPE paskelbė nuotraukas ir duomenis, jog atogrąžų miškų kirtimas per metus išaugo 278 proc., agentūros vadovą prezidentas atleido apkaltinęs faktų klastojimu.

Prezidento sūnus Flavio yra senatorius ir teikė įstatymo pasiūlymą, kad nuosavybės ne mieste savininkai nebeprivalėtų išlaikyti 80 proc. natūralios vegetacijos savo sklypuose, rašo „Times“.

Spaudoje pasirodė pranešimai, jog gaisrai kyla ir dėl padegimų, kai išdeginant augmeniją norima atlaisvinti žemės plotus ūkinei veiklai. Vėliau „The New York Times“ rašė, jog tais atvejais padegami ne atogrąžų, bet jau kultyvuoti miškai. Vis tik, regionuose, kur taip elgiamasi, gaisrai masiškai plinta.

Rugpjūčio 23 d. J. Bolsonaro televizijoje transliuotame pranešime pažadėjo, kad nusikaltimai aplinkosaugai bus visiškai netoleruojami ir pasiuntė gaisrų gesinti 44 tūkst. Brazilijos karių.

Sekmadienį susirūpinimą šiais gaisrais išreiškė ir popiežius Pranciškus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt