Nuomonės

2021.10.14 14:21

Ramūnas Terleckas. Žiema patuštins kišenes

Ramūnas Terleckas, „Verslo žinių“ apžvalgininkas, LRT.lt2021.10.14 14:21

Taip jau yra, kad žurnalistai, skaitytojai, klausytojai ir žiūrovai mėgsta prastas naujienas, todėl beveik visos televizijos savo informacinėse laidose turi specialų kriminalinių laidų bloką. Žurnalų pirmuosiuose viršeliuose nė su žiburiu nerasi istorijos apie švariai gatves nušluojantį ar laiku smėliu žiemą šaligatvį pabarstantį kiemsargį.


Pandemija dar labiau šią tendenciją išryškino: kasdien per visus kanalus skelbiama statistika apie užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičių sekama atidžiai.

Dabar į madą žengia naujas baubas: pasaulis susiduria su energetine krize – brangsta dujos ir elektra.

Atsigaunant ekonomikoms, paklausa viršija pasiūlą. Vokietija lyg juodoji skylė siurbia energetinius išteklius, nes dėl logistikos problemų anglys laiku nepasiekė elektrinių.

Europoje, kuri dėl šaltesnės nei įprasta žiemos išsekus gamtinių dujų atsargoms, jų neskubėjo pildyti. Dujų tiekėjai: Alžyras, Norvegija ir Rusija dujas parduoda tik pagal ilgalaikius kontraktus ir nebėra prabangos jų nusipirkti čia ir dabar.

Be to vasarą silpnesnis vėjas nesuko jėgainių turbinų tiek, kiek buvo planuota, o dar ir Norvegijoje upės nuseko.

Visgi, kai girdi, kad ispanai išėjo į gatves dėl brangstančio šildymo, nejučia galvoje sukirba sąmokslo teorija, kad kažkas suinteresuotas kelti šurmulį.

Tiesiog apokaliptinis scenarijus, todėl ir Europos Komisija, ir Lietuvos valdžia ieško, kaip sumažinti energijos kainas mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams. Tik ar tikrai verta pasiduoti isterijai?

Be jokios abejonės, rinką reguliuojančios institucijos privalo atidžiai peržiūrėti, ar į tarifą nėra įtraukta kokių keistų dalykų, kad ir bendrovės „Ignitis“ ketinimai už milijonus vartotojams įdiegti „išmaniuosius“ skaitiklius.

Bet iš esmės, nelabai pasispardysi prieš pasiūlos ir paklausos dėsnį. Juolab, kad panašias kainas esame matę prieš trejus metus, o gyventojų pajamos nuosekliai auga, todėl galbūt skausmas nebus toks aštrus.

Dėl pandemijos ekonomikos buksavo ir vartojama buvo mažiau, todėl ir energetiniai ištekliai pigo. Ir dėl šios priežasties ir dėl pasirinkto žaliojo kurso vis mažiau buvo investuojama į iškastinio kuro pramonę, o atsinaujinantys elektros gamybos šaltiniai dar neužtikrina reikiamų pajėgumų.

Kiek užsitęs šios žirklės sunku numatyti. Tikrai ne vienerius metus.

Visgi, kai girdi, kad ispanai išėjo į gatves dėl brangstančio šildymo, nejučia galvoje sukirba sąmokslo teorija, kad kažkas suinteresuotas kelti šurmulį.

Vakarų politikai žvairuoja į Rusiją, kuri neva specialiai nedidina dujų gavybos apimties ir taip šantažuoja Europą kuo greičiau patvirtinti „Nord Sream 2“ projektą ne pagal ES taisykles, kai infrastruktūra yra atskiriama nuo gavybos, o taip kaip pageidauja „Gazprom“.

Gal todėl ir propagandos mašina dirba didesniu našumu.

Artėjanti žiema nebus maloni ir paplonins daugelio kišenes, bet pavasaris turėtų atnešti ne tik šilumos, bet ir „draugiškesnių“ energijos kainų. Belieka palinkėti, kad žiema nebūtų atšiauri ir ilgai nesitęstų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt