Nuomonės

2021.02.26 16:49

Algimantas Čekuolis. Katinas, kuris užuodžia kelią

Algimantas Čekuolis, LRT.lt2021.02.26 16:49

Eliotas Higginsas Lesteryje sėdėjo ant sofos su dukryte. Televizorius buvo įjungtas. Kartkartėmis mesdavo žvilgsnį į ekraną. Rodė Sirijos pilietinio karo vaizdus.

Jis – žurnalistas analitikas. Šiuo atveju žiūrėdamas kažkieno nufilmuotus kadrus suprato, o paskui įrodė, kad Sirijos valdžia, kurią palaiko Rusija, daužė savo piliečius uždraustomis kasetinėmis bombomis ir bombomis- statinėmis. Jis nemokėjo arabų kalbos ir Sirijoje niekada nėra buvęs.

Paskui surinko duomenis, kad 2013 m. netoli Damasko vyriausybės kariuomenė panaudojo cheminį ginklą.

Apie Higginsą pradėjo kauptis grupė žmonių, medžiojančių blogį. Tai tokie žmonės, kurie moka suprasti tai, ko kiti nemato.

Jie nurodė, o paskui įrodė, kad keleivinis Indonezijos skrydis MH 17, kurį dideliame aukštyje virš Ukrainos numušė su visais keleiviais rusiška raketa, – iš Rusijos kariuomenės dalinio. Tiesioginių įrodymų pradžioje nebuvo. Atrodė, kad nepriklausomos Ukrainos veidas bus suterštas amžiams. Klausydamas nervingų pokalbių paprastais, nekoduotais telefonais jis užgirdo keistas komandas „greičiau, greičiau, aikštėje jūsų laukia du sunkvežimiai“. Ir smagių merginų, prieš mėnesį atvažiavusių paskui dalinį, pokalbių paprastais išmaniaisiais telefonais. Sunkvežimis su panelėmis išdūmė, kareiviai suėjo į savo blindažus, bet atsakomoji raketa į miestelį neatlėkė.

Teismas iki šiol nagrinėja to lėktuvo bylą, nors jau viskas aišku. Olandai dalyvauja byloje todėl, kad nemaža keleivių dalis, tarp jų vaikai, buvo olandai, skridę atostogų į Indoneziją.

Tinklaraštininkai mėgėjai neišsiskirstė. Jie sukūrė savo nuo nieko nepriklausančią grupę, kurią pavadino „Bellingcat“ – „katinas su skambučiu“. Yra toks populiarus filmukas vaikams apie peliukus. Jie norėjo kaip nors apsisaugoti nuo katino, tačiau kaip? Nutarė parišti jam ant kaklo skambutį.

Grupė nepriklauso jokiai vyriausybei, partijai ar judėjimui ir už savo rastą teisybę neima jokio užmokesčio. Atvirkščiai. Jie patys moka už rastus ir pateiktus įrodymus. Jie tik tiesos ieško. Tai jiems gyvenimo prasmė ir džiaugsmas. Bet į jų kasą pradėjo byrėti pinigai kaip kriaušiukai rudenį į krepšį. Nors už savo tyrimus jie neima jokio užmokesčio, bet 2019 m. jų sąskaitoje buvo 920 000 USD. 250 000 USD jiems davė Olandų loterija. Gan keistas šaltinis.

Kiek Navalno apnuodijimo demaskavimas kainavo, „Bellingcat“ tyli. Tą suskaičiavo Rusijos portalas meduza.io. Rusijoje gauti lėktuvo keleivių sąrašo kopiją kainuoja tik 135 USD. Tarnybinės svarbios įstaigos telefono numerio prieigą kainuoja 1100 USD.

Viskas paprasta. Tarnautojai mokosi iš savo vadų.

„Katinui“ liko tik menininko darbas. Viską susieti tarpusavyje ir pažiūrėti, kas išeina. Tai nelengva. Jie sužinojo, kad agentai, kurie sekė Navalną, niekada neskrido tuo pačiu lėktuvu kaip jis. Kartais parą anksčiau, parą vėliau. Agentų rėmimo grupės, meduza.io skaičiavimu, iš viso buvo išleista milijonas rublių.

Christo Grozevas, pagal pavardę bulgaras, buvo „Bellingcat“ grupėje sekimo vadovas. Pradžioje jis niekaip negalėjo suprasti, kas darosi ir kam to prireikė. Sekėjų būrys buvo keistas. Buvo nelabai rangūs agentai sekliai, buvo ir medikų, buvo ir karinės chemijos specialistų. Grozevas negalėjo atsakyti į klausimą, ko visi jie siekia.

Navalnas su tokiu šleifu per Rusiją važinėjo 3,5 m. ir visą ją išnaršė kelis kartus. Bet prieš tai „Bellingcat“ turėjo kitą darbą.

Kitam bulgarui, ginklų gamybos įmonių savininkui ir prekybininkui Emilianui Gabrevui kilo didelė grėsmė. Jis nusikalto Rusijai tuo, kad pardavinėjo ginklus Ukrainai ir toms Afrikos šalims, „kurioms nereikėjo pardavinėti ginklų“.

Bandymas nužudyti buvusį GRU agentą Sergejų Skripalį, persimetusį į vakarus, buvo GRU darbas. Kai Maskva pasipiktino, pareiškė apie savo nekaltybę, įsižeidė, paskelbė, kad jie surado abu grįžusius į Rusiją jaunus vyrus, kuriuos britai kaltino sąmokslu. Jie, skelbė Rusijos laikraščiai, tik sporto reikmenų parduotuvės savininkai ir buvo nuvažiavę į Anglija įdomesnių sporto prekių paieškoti.

„Bellingcat“ to tik ir laukė.

Perdavė spaudai – galbūt pardavė spaudai – tų abiejų vyrų nuotraukas. Abu uniformuoti karininkai, vienam ant krūtinės auksinė rusų didvyrio žvaigždutė, Sovietų Sąjungos didvyrio variantas. Veidai, judesiai, eisena ir akys atitiko Didžiosios Britanijos muitinės vaizdo įrašus, kai jie abudu spruko į rusišką lėktuvą.

Navalnas pernai po Rusiją skraidė 37 kartus. Jo sekimų suvestinė buvo jam perduota. Jis su ja pasielgė jaunatviškai – kazokiškai. Paskambino vienam iš savo budelių nevykėlių Konstatinui Kudriavcevui, kurio pareiga buvo ištrinti pėdsakus. Pirmomis pokalbio sekundėmis Navalnui pavyko Kudriavcevą nugąsdinti. Apsimetė esąs FSB viršininko pavaduotojas ir aprėkė Kudriavcevą. Tas nieko negalėjo įtarti. Telefonas buvo slaptas, ryšys užkoduotas būtent tam, kad išvengtų tokių nuotykių. Be to, Kudriavcevo pašnekovas žinojo viską apie jo veiksmus.

Kas galėjo iš GRU kadrų valdybos seifų gilumos ištraukti patį slapčiausią dalyką – slaptų aukštos kvalifikacijos agentų nuotraukas? Auksinė žvaigždutė vienam ant krūtinės reiškia, kad jis iki „žygio į Anglija“ irgi ne rogutėmis nuo kalno su vaikais važinėjo.

JAV turi penkias galingas žvalgybines įstaigas, stambesnes nei CŽV. Joms yra pastatytas visas miestas. Jis vartoja tiek pat elektros energijos, kaip visas Niujorkas! Ne gatvių apšvietimui ir troleibusams, o milžiniškai aparatūrai. Šių įstaigų veiklos charakteris nežinomas.

Amerikiečiai turi vieną keistą savybę. Ji visada palaikys privačią iniciatyvą ir visada abejos valdžios bandymais ką nors daryti.

Galima spėti, kad „Bellingcat“ turi šalininkų Vašingtone. Galbūt ir Maskvoje.

Tik tiems Maskvoje reikia būti labai atsargiems.

Arba ne.

Pasinaudota portalo meduza.io ir žurnalo „Polityka“ medžiaga.