Muzika

2020.01.28 18:11

Pirmajame „Eurovizijos“ atrankos pusfinalyje komisija Aistę Pilvelytę titulavo scenos karaliene

atnaujinta 21.43
LRT.lt2020.01.28 18:11

Šįvakar LRT didžiojoje studijoje nufilmuotas pirmasis nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalis, kuriame ant scenos žengė devyni dalyviai. Atlikėjai sunkiai tramdė jaudulį: Alen Chicco prisipažino, jog jam drebėjo rankos, KaYra po pasirodymo graudinosi, tačiau komisija atlikėjams negailėjo liaupsių, o Aistę Pilvelytę titulavo scenos karaliene ir visų laikų Lietuvos „Eurovizijos“ nugalėtoja.

Portalas LRT.lt prieš filmavimą buvo užsukęs į projekto užkulisius, kur dalyviai ruošiasi savo pasirodymams:

„Eurovizijos“ užkulisiai: kodėl atlikėja KaYra keičia savo išvaizdą ir kada sesėms „Baltos varnos“ dreba kojos?

Pirmajame nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalyje dalyvių pasirodymus stebėjo, komentavo bei vertino projekto komisijos nariai: „Eurovizijos“ ekspertas, LRT popmuzikos vyriausiasis redaktorius Ramūnas Zilnys, dainininkas, dainų autorius, Lietuvos laisvės vėliavnešys, sėkmingiausio Lietuvai „Eurovizijos” projekto „LT United” narys Andrius Mamontovas, dainininkė ir dainų autorė, 2015-ųjų Lietuvos atstovė „Eurovizijoje” Monika Linkytė, dainininkė, vokalo dėstytoja, grupių „Empti” ir „Pieno lazeriai” vokalistė Giedrė Kilčiauskienė ir muzikos agentūros „M.P.3“ vadovas, koncertų organizatorius, prodiuseris, bendradarbiaujantis su garsiausiais šalies atlikėjais, Vaidas Stackevičius.

Komisijos nariai įžvalgomis dalijosi ne po kiekvieno, o po trijų dalyvių pasirodymų. Dalyvius pristatė ir renginį šūkiu „Pabandom iš naujo!“ vedė Gabrielė Martirosian ir Giedrius Masalskis, o užkulisiuose atlikėjus, kaip įprasta, kalbino prieš porą metų Lietuvai „Eurovizijoje“ atstovavusi Ieva Zasimauskaitė.

Pirmoji į sceną lipo žaismingoji Kristina Radžiukynaitė, prisistatanti sceniniu vardu KaYra. Ji atliko savo kūrybos dainą „Alligator“. Į atranką sugrįžusi po šešerių metų pertraukos atlikėja pasakoja, kad jos dainą įkvėpė teatro drabužinėje rastas senas aligatoriaus kostiumas.

Praėjusį kartą ant scenos pasirodžiusi ryškiai rausvu kostiumu, šiandien KaYra ant scenos žengė apsirengusi baltai, o veidą slėpė po kauke. „Su ja jaučiuosi geriausiai, nes mano daina būtent apie tai“, – portalui LRT.lt sakė atlikėja.

KaYra savo daina stengiasi įrodyti, kad gražiausias ir geriausias gyvenimas prasideda tada, kai atsikratome personažų ir nusimetame kaukes. Juk gyventi vaidmenyje reikalauja scena, o ne gyvenimas.

Nulipusi nuo scenos atlikėja graudinosi. „Prieš einant į sceną visą laiką gyvenau liūdname klouno pasaulėlyje, todėl man pasidarė baisu, kad kartais slepiamės po savo personažais“, – kalbėjo KaYra.

KaYra scenoje keitė operos solistė, Auksinio scenos kryžiaus laureatė Viktorija Miškūnaitė, atlikusi kūrinį „The Ocean“. Dviejų vaikų mama džiaugiasi, kad šiame konkurse jos vaikai yra didžiausi palaikytojai.

Pirmajame atrankos etape sulaukusi pastabų dėl dainos žodžių anglų kalba tarimo, šiandien dalį kūrinio atlikėja sudainavo ir lietuviškai.

„Tiesą sakant, po praėjusio filmavimo nustebau sulaukusi tokio didžiulio palaikymo. Tarp visų palaikymo skambučių sulaukiau skambučio ir iš savo močiutės. Ji džiaugėsi mano dalyvavimu atrankoje, bet sakė nesupratusi nė vieno dainos žodžio. Ėmiau jai versti žodžius ir supratau, kad „Euroviziją“, galbūt, žiūri ir daugiau vyresnės kartos žmonių. Tad nutariau padaryti išankstinę dovaną Lietuvai Vasario 16 d. proga ir uždainavau lietuviškai“, – kalbėjo V. Miškūnaitė.

Su daina „Namų dvasia“ komisiją ir žiūrovus sužavėjusios „Baltos varnos“ – seserys dvynės Teresė ir Milda – užtikrintai žengė į nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalį. Šiandien jos ir vėl sudainavo puikiai – atrodė, jog jaudulys, apie kurį prisipažino prieš lipdamos į sceną, tiesiog išgaravo.

„Noriu padėkoti už šiurpuliukus, kuriuos šįvakar man ir vėl sukėlėte. Turiu patirtį būti basa scenoje. Koks jūsų argumentas, nemėgstate aukštakulnių?“, – juokavo seseris kalbinusi Ieva Zasimauskaitė. Šios prisipažino aukštakulnius mėgstančios, tačiau sceninį įvaizdį derinusios prie savo pasirodymo.

Po pirmųjų trijų pasirodymų žodį tarė komisija. „KaYros daina man patiko, manau, kad ji turi ryškų, lengvai įsimenantį priedainį, bet nėra banali. Kažkuriuo momentu norėjosi, kad tas lėtas šokis taptų greitesnis, bet šis pasirodymas neblogas, – vertinimą pradėjo A. Mamontovas. – Viktorijos Miškūnaitės dainos eigoje išgirdome visas jos vokalo įmanomas spalvas, todėl man liko šiek tiek išbarstytas jausmas. Dainos atlikime man truputį pritrūko vientisos linijos. Beje, man visada kelia įtarimą, kai žmogus atrankos viduryje ima kažką keisti. Man atrodo, eidamas į atranką atlikėjas turi tvirtai žinoti, kaip atrodys jo pasirodymas.

Nors dažnai giriame atlikėjus, dainuojančius lietuviškai, Europoje tai ne visada laikoma privalumu. Tačiau „Baltų varnų“ daina yra vienas iš tų atvejų, kai lietuvių kalba skamba gerai. Ji turi folkloro prieskonį, tad dainoje mūsų kalba skamba kaip unikalus, tik Lietuvai būdingas dalykas“, – pirmuoju įspūdžiu apie pasirodymus dalijosi komisijos narys A. Mamontovas.

G. Kilčiauskienė gyrė KaYros pasirodymą už tai, jog jis šįvakar buvo kitoks nei atrankos metu. R. Zilnys KaYra taip pat gyrė, nors šmaikštavo, jog pagrindinį filmo „Džokeris“ herojų primenantis grimas vietomis jam kėlė šiurpesį.

Iš pirmųjų trijų pasirodymų V. Miškūnaitės pasirodymas komisijai kėlė daugiausia klausimų. Labiausiai jiems kliuvo tai, kad atlikėja šįkart uždainavo lietuvių kalba.

Atlikėja ir radijo laidų vedėja Rūta Loop sako, kad dainą „We Came from the Sun” parašyti ją įkvėpė pokalbis su radijo klausytoju. Ji skirta kiekvienam, kuris bent kartą buvo įskaudintas, vienišas ar susidūrė su nepripažinimu.

Lipdama į sceną pusfinalyje atlikėja nutarė šiek tiek pakeisti įvaizdį. Vietoje blizgių kelnių ir juodos palaidinės ji kartu su šokėjais rinkosi baltą aprangą. Kaip ir „Baltos varnos“, Rūta Loop ant scenos pasirodė basa. Tiesa, po pasirodymo atrankoje ji sakė sulaukusi raginimų apsiauti batus.

„Sulaukiau tikrai daug patarimų, bet aš juos ir laikau patarimais, o ne rimta kritika“, – kalbėjo Rūta Loop ir dėkojo už žinutes, kurių sulaukė.

Anot Rūtos Loop, jos dainoje užkoduota žinutė turėtų pasiekti visų klausytojų širdis: „Man atrodo, jog svarbiausia prisiminti, kad kitoniškumas gali būti gera savybė“, – sakė atlikėja.

Toliau pasirodė Gabrielius Vagelis, atlikęs dainą „Tave čia randu“. Ši daina – jau ketvirtasis atlikėjo bandymas eiti didžiosios „Eurovizijos“ link.

Dainuoti G. Vagelis pradėjo sėdėdamas salėje tarp žiūrovų, o į sceną žengė tik vėliau. Jis taip pat pakeitė aprangą bei šukuoseną ir pasirinko šiek tiek pakeisti įvaizdį. Beje, atlikėjas nutarė atsisakyti ir šokio.

„Šokio atsisakėmė turbūt todėl, kad jis per daug atkreipė dėmesį nuo dainos. O kuomet scenografija dainą ne papildo, o nuo jos atsiskiria, teko kažką daryti“, – kalbėjo G. Vagelis. Tiesa, jo pasirodymo pokyčius komisija įvertino ne itin palankiai.

Pirmajame pusfinalyje pasirodė ir trečiosios nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos favoritais tapę „The Roop“ su daina „On Fire“. Kaip sakė grupės vokalistas Vaidotas Valiukevičius, ši daina tikrai nenusileistų kitoms didžiojoje „Eurovizijoje“.

Nors šiek tiek pakeitė aprangą, žaismingus šokio žingsnelius ir energiją grupė savo pasirodyme išlaikė. Tiesa, atlikėjai prisipažino nenorėję iš karto ant torto išdėlioti visų vyšnių, todėl, jei tik turės progą, pademonstruos, jog gali dar geriau.

Po dar trijų pasirodymų vėl pasisakė komisija. „Man labai patinka visos šios trys dainos. Rūtos pasirodymas man pasirodė labai stilingas ir estetiškas, o daina – labai įsimenanti. Gabrieliaus daina patiko, bet, galbūt, norėtųsi stipresnio vizualinio pasirengimo. O „The Roop“ dainą beveik moku atmintinai, klausydama jų šokau“, – kalbėjo M. Linkytė.

„Bravo visiems trims dalyviams. Rūtos Loop daina labai graži, fainas priedainis. Pasirodyme gal pritrūko šiek tiek jėgos, bet man patiko. Gabrielius Vagelis pasirinko puikų sprendimą išeiti į publiką, pasirodymas buvo estetiškas, tačiau pagalvojus apie tai, ką atsiminčiau iš jo pasirodymo, manau, kad šįvakar jis buvo ne toks įsimintinas negu atrankoje. Be abejonės, „The Roop“ yra vieni atrankos favoritų. Būčiau labai nustebęs, jei ši daina nepatektų į finalą“, – pasirodymus gyrė V. Stackevičius.

Po komisijos pagyrų į sceną žengė Kristina Jurevičiūtė-Kristina Jure, atlikusi dainą „My Sound of Silence“. Atranką jį įveikė labai sėkmingai ir į „Eurovizijos“ pusfinalį surinkusi 10 balų pateko užtikrintai.

„Buvo ir komplimentų, ir papeikimų, ir patarimų, ir sveikinimų. Į viską stengiausi atsižvelgti, buvo malonu, kad mane prisiminė ir seniai matyti žmonės, mokytojai, draugai. Tokio palaikymo nesitikėjau“, – kalbėjo atlikėja. Jos pasirodymą gyrė ir I. Zasimauskaitė, sakiusi, kad tai buvo pasaulinio lygio atlikimas.

Kardinaliai kitokį įvaizdį pasirinkęs pasirodė ir Tomas Alenčikas-Alen Chicco, atlikęs dainą „Somewhere Out There“. Šįvakar jis pasirinko tamsų įvaizdį – užsidėjo juodą kepurę, apsivilko juodus rūbus, tamsiu grimu pasiryškino akis.

„Pasižiūrėjau praeitą pasirodymą ir labai savimi nusivyliau, galvojau, kad galiu geriau ir ieškau ne ten, kur reikia. Kartais per norėjimą padaryti daug padarai per daug. Reikia tai suprasti. Esu dėkingas, kad supratau ir šį tą su komanda pakeitėme, – apie pasirodymo pokyčius kalbėjo Alen Chicco. – Šįvakar buvau labai nuoširdus, man net drebėjo rankos, kas scenoje buvo jau seniai.“

Pirmajį „Eurovizijos“ atrankos pusfinalį užbaigė konkurso senbuvė Aistė Pilvelytė, nacionalinėje atrankoje dalyvaujanti jau 12 kartą. Šįkart ji grįžo su galingu ginklu – daina „Unbreakable“, kurios vienas iš dainos autorių – Thomas G. Sonas, sukūręs 2012-aisiais „Eurovizijoje“ nugalėjusį kūrinį „Euphoria“.

Dainuojanti apie stiprią, nepalaužiamą moterį, A. Pilvelytė sakė, jog labiausiai gyvenime ją įkvepia dukra, muzika, gamta, draugai. „Mano gyvenimas buvo sudėtingas, vingiuotas, visko teko patirti. Turbūt, to nepalaužiamumo ir suteikia tie sunkumai kelyje“, – kalbėjo atlikėja.

Prisiminusi pirmąjį kartą, kai dalyvavo nacionalinėje „Eurovizijos atrankoje“, A. Pilvelytė nesidrovėjo pajuokauti: „Tai buvo prie Adamkaus ir aš likau antra“, – sakė ji.

Vakaro pasirodymus reziumavo komisijos nariai. „Kristinos Jure balsas labai gražus. Pradėjus groti jos dainai, visi susižvalgėme, nes pastebėjome dainos panašumų su Ievos Zasimauskaitės daina. Nesu tikras, ar ši daina laimės atranką, bet Kristinos balsas labai įsimena, – kalbėjo R. Zilnys. – Manau, kad dauguma iš Alen Chicco tikisi ekstravagancijos, o šiandien jo sceninis įvaizdis tiesiog priminė personažą iš prancūziško filmo. Man patinka jo balsas, bet pati daina, mano nuomone, iki kulminacijos išauga tik pačioje pabaigoje. Šių dienų popmuzika yra tokia, kad kozirius turi dėti iš karto.

Kalbant apie Aistės Pilvelytės pasirodymą, neturiu, ką pridurti prie to, ką sakiau aną syki. Puikus kūrinys, parašytas pagal pakankamai efektingą formulę“, – kalbėjo R. Zilnys.

Kitiems komisijos nariams A. Pilvelytės pasirodymas taip pat pasirodė stiprus, atliktas profesionaliai, be priekaištų.

„Alen Chicco dainoje kažko man pritrūko. Norėjosi vientisumo. Manau, žmonės sutiks, jog šio vakaro karaliene buvo Aistė Pilvelytė. Nors tai nėra mano žanras, o jos daina gan standartiška, Aistės užtikrintumas žavi“, – kalbėjo M. Linkytė.

„Aistė Pilvelytė pati dar nežino, kad jau seniai yra visų laikų Lietuvos „Eurovizijos“ nugalėtoja. Aistė, man regis, ateina į tą momentą, kai nebėra, ką prarasti, ir, kaip sakydavo mano mokytojas E. Nekrošius, tai yra geriausia būsena. Sveikinu, puikus pasirodymas. Tikiu, kad ji bus šių metų atrankos finale“, – A. Pilvelytę gyrė ir A. Mamontovas.

Pirmojo nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos pusfinalio įrašą LRT TELEVIZIJOS žiūrovai galės išvysti šį šeštadienį, vasario 1 d. Tą vakarą, susumavus komisijos ir žiūrovų balsus, paaiškės, kurie keturi iš devynių dalyvių pateks į atrankos finalą.