Muzika

2019.05.03 22:05

Giržadas apie „Eurovizijos“ fenomeną Lietuvoje: iš pradžių išsirenkame, o paskui nuplakame

Lietuvoje – vėl „Eurovizijos“ simpatikai gyvena artėjančio konkurso nuotaikomis, o šįkart ši banga neša Jurijų Veklenko ir LRT į Tel Avivą. Prieš išvykstant laidoje „Dienos tema“ kalbėjo Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“ Jurijus ir LRT prodiuseris, Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas Audrius Giržadas.

– Jurijau, kur yra Jūsų ir Jūsų dainos paslaptis, Jūs pats žinote?

Jurijus: Tikriausiai ne, bet gal todėl man tai ir patinka. Aš pats iki pat galo dar netikiu, kas nutiko, kad aš sėdžiu čia. Žinau, kad ties tuo dirbau, žinau, kad aš to tikrai nusipelniau, nes ne vienerius metus to siekiau, bet, matyt, dar vis lyg sapnas yra. 

– Bet Jūs vis tiek sugalvojote, kaip parklupdysite Europą ant kelių savo daina?

Jurijus: Be abejo, net  klausimų nėra – nuoširdumu ir tikslinga bei labai stipria dainos žinute.

– O kokia yra dainos žinutė?

Jurijus: Šiais laikais labai daug kas bijo daryti tai, ką širdis jiems sako daryti, klauso kitų žmonių nuomonių, klauso, ko jie negali daryti. Šia daina noriu  paraginti žmones išlaisvinti savo vidinius liūtus ir nustoti klausyti, ką sako kiti, o tiesiog daryti tai, ko jie nori.

– Jūs mokate pariaumoti kaip liūtas?

Jurijus: Kai reikia...

– Esu ne vieną komentarą girdėjusi, kad viena stipriausių šios dainos pusių yra tai, jog Jurijus yra gražus. Beje, kai žiūrėjau finalinį konkursą, vienas iš komisijos narių taip ir pasakė: „Ir daina graži, ir atlikėjas gražus...“ Bet jeigu rimtai pasižiūrėtume „Eurovizijos“ taisykles, ar yra kažkokia bendra taisyklė, ko reikia tai dainai? Ar grožis yra toje formulėje?

A. Giržadas: Grožis yra toje formulėje, visada grožis yra sėkmės formulė. Turbūt todėl klesti plastikos chirurgai. Ar ne?  Bet jeigu klausėte apie sėkmės formulę, mėgstu juokauti, kad čia yra kai klausia, koks yra sėkmingos meilės receptas, ir panašiai. Nėra turbūt kažkokios visiškai išrašytos tos formulės, nes jeigu mes ją žinotume, tai mes jau turbūt seniai būtume laimėję „Euroviziją“. Arba tos turtingosios šalys kiekvienais metais laimėtų „Euroviziją“. Tokios visiškos, teisingos ir taisyklingos formulės nėra, kiekvienais metais vis kas nors kuo nors nustebina.

– Bet kiekvienais metais Jūs važiuojate į „Euroviziją“.

A. Giržadas: Mano toks darbas.

– Kiekvienais metais Jūs dalyvaujate, tiesiog nežinau, kaip čia pasakius, toje vibracijoje apie kiekvieną dainą. Ta vibracija vis kitokia. Tai  kokia ji šiais metais kalbant apie šią dainą ?

A. Giržadas: Šiais metais man ji yra visai teigiama.

– O kada buvo neigiama?

A. Giržadas: Yra buvę, yra buvę, tiktai niekada to nesakau.

– Tikiuosi, šį kartą, Audriau, humoras yra nuoširdus.

A. Giržadas: Tikrai šį kartą kalbu nuoširdžiai ir sakau tiesą, bet yra buvę labai sunkių momentų. Bet vis vien laikausi tokio principo, kad kai jau išsirinkome, tai tada jau padėkime žmogui. Palaikykime jį visokeriopai, paremkime savo teigiamu požiūriu, nuotaika. Ką begalvotume apie tą dainą, nes, matyt, mes turime tokią unikalią savybę, kad pirma išsirenkame, paskui nuplakame.

– Ar šiais metais daug kritikos?

A. Giržadas: Kiekvienais metais. Šie metai yra neišskirtiniai dėl to, kad tie žmonės, kurie balsavo už šią dainą, tie žmonės, kurie rinko ir kažkaip savo darbą padarė, jie paprastai nutyla. O jau tie, kurių daina favoritė nelaimėjo, tie ir paleidžia visus savo šunis nuo grandinės.

– Kokį baisiausią esate girdėjęs komentarą apie savo dainą?

Jurijus: Galiu pasakyti, kad komentarų neskaitau.

– O gal pasakė kas nors. Suprantu, kad bičiuliai suokia į ausį „nuostabusis... tu laimėsi... mažiausiai finale būsi“.

Jurijus: Sąžiningai dabar tikrai negalėčiau nei išskirti, nei kažko atsiminti, kažkokio tikslaus neigiamo komentaro.

– Bet kritikos sulaukiate už savo dainą? Ar visi yra tiktai pozityviai nusiteikę?

Jurijus: Be abejonės, kritika visada bus. Visada bus žmonių, kurie jausis nuskriausti, nes ne jų daina laimėjo. Čia yra normalu. Kiekvienais metais taip buvo ir kiekvienais metai taip bus. Reikia suprasti, kad visi žmonės turi savo skonį, ir kai kurie tiesiog garsiai mėgsta išreikšti savo neigiamą nuomonę.

A. Giržadas: Jūs išgirstumėte, kokių baisių žodžių ir Lietuvoje, ir pasaulyje žmonės pasakė apie dainininkę Nettą Barzilai, kuri laimėjo didžiąją „Euroviziją“, Izraelio atstovę.

– Perėjome prie praėjusių metų laimėtojos. Jos žinutė buvo taip pat labai stipri, ji buvo ant „Me too“ bangos. Patyčios ir panašūs dalykai turbūt žmones suvienijo, ir nemažai išgyvenusi mergina labai akivaizdžiai matyti.

Ne vieną kartą buvo tokių politinių, socialinių, rimtų, gilių peripetijų „Eurovizijoje“: Ukrainos karas, Rusijos karas su Ukraina, apskritai Rusijos toks truputėlį imperialistinis požiūris į Rytų kaimynes. Šiais metais yra politinių perturbacijų. Kiek Jūs esate išklausę kitų kandidatų dainų?

A. Giržadas: Pradėkime nuo to, kad oficiali Europos transliuotojų sąjungos pozicija yra tokia, kad „Eurovizijos“ dainų konkursas, paprastai vadinamas „Eurovizija“, yra ne politinis renginys. Jie labai pabrėžia tai, kad jų scena nėra scena, skirta politiniams pareiškimams. Bet kaip neįmanoma išvengti to, kad kartais lyja, kartais sninga, mes negyvename visiškai tuščioje planetoje, vakuume.

Suprantama, kad turime savo simpatijų, turime savų antipatijų. Tai atsiliepia, žinoma, ir balsuojant, taip tai atsiliepia ir šiame konkurse. Dainose tai taip pat atsiliepia. Paskutiniaisiais metais labai aiškiai matoma kryptis įvairių socialinių žinučių, ne tiek politinių, o socialinių. Bene ryškiausi pernykščiai Prancūzijos atstovai. Taip buvo daina, žinia apie pabėgėlius, apie nelygybę, ir panašiai. Tokių nešamų žinių ir žinučių dabar yra toks „trendas“, jei galima pasakyti madingą žodį.

O tai, ką Jūs kalbate apie politinius atspalvius konkurse, jų iš tikrųjų yra tekę matyti, ir nemažai. Tarkim, paminėjote Rusija, ta pati Rusijos daina, net nepamenu, kuriais dabar metais, bet kur dainavo dvynukės, jau bręstant Ukrainos konfliktui. Kažkas ten buvo susvyravę, ir jie išleidžia dvynukes, kurios susikibusios rankomis, kasos supintos, mūsų neišskirsi, mes visada kartu, sesės, ir panašiai.

Ta pati Ukraina, pagalvokime, kaip mes balsavome – nuoširdžiai ar tikrai vien tik už dainą balsavome, ar balsavome už tai, ką jaučiame Ukrainai? Daina buvo su politiniu atspalviu, ryški, kai kas bandė skųsti. Lietuvos daina taip pat yra buvusi apskųsta kaip politinis pareiškimas.

Pati mano pirmoji „Eurovizija“, kai vykome su „Inculto“ grupe ir ten buvo šita „Eastern European Funk“? Buvo šalių, kurios apskundė mūsų dainą, kad tokiu būdu mes sakome, jog kitos šalys išnaudoja Lietuvą ir lietuvius Europoje.

– O Jurijaus daina yra daina be politinių poteksčių, be gilios socialinės žinutės?

A. Giržadas: Ji turi vidinę žinutę, vidinės laisvės žinutę, nes švedai vieną kartą labai gražiai pasišaipė iš tų „Eurovizijos“ dainų, kai būdavo dainuojama tik apie taiką, laimę ir meilę – „love love love... peace peace peace...“. Jie buvo sudėti į tokį humoristinį pasirodymą. O Jurijaus daina taip pat turi žinią, tik, suprantama, savo žinią, ir ji ryškai girdima ir matoma.

– Jūsų favoritė daina šiame konkurse – vis tiek esate išklausęs savo konkurentus? Suprantu, kad Jums Jūsų daina gražiausia, bet be Jūsų dainos, kuri daina yra Jūsų favoritė?

Jurijus: Šį klausimą jau tikrai ne vieną kartelį išgirdau ir pasakysiu: favorito neturiu, nes „Eurovizijos“ konkursas yra labai nenuspėjamas. Galiu pasakyti dainą, kuri man yra prie širdies – aš jos nelaikau favorite ir aš to atlikėjo nelaikau favoritu. Man pačiam prie širdies Nyderlandų atstovas, kaip žmogus ir jo daina.

– Ko labiausiai bijote jau sekmadienį išvažiuodamas į Izraelį, į Tel Avivą?

Jurijus: Jei bijočiau, manęs čia nebūtų – sąžiningai, jeigu aš bijočiau, nebūčiau ėjęs į nacionalinę atranką.

– Ne vienas ankstesnis atlikėjas yra sakęs, kad bijo neigiamos reakcijos, jeigu nebus pasiektas tikslas, kurį, aišku, visi yra iškėlę ir visi tikisi.

Jurijus: Laikausi nuomonės, kad nesvarbu, ką darysi, visada atsiras žmonių, kurie negatyviomis priemonėmis mėgins iš tavęs atimti tai, ką tu darai. Reikia atsiminti, kad, jeigu atsiranda tokių žmonių, reiškia kažką gerai pradėjai daryti, reiškia, tu darai gerai tai, ką tu darai, ir eini savo keliu. Su tokiu nusistatymu esu visiškai ramus ir nebijau kritikos po konkurso, kad ir kaip pasiseks.

– Visi taip sako prieš išvažiuodami, o kai grįžta, reikia raminti, ar ne taip?

A. Giržadas: Tai, ką dabar kalba Jurijus, labai suprantu. Tai yra jo teigiamas nusiteikimas kaip sportininko, einančio į trasą. Jeigu Jūs paklaustumėte, ar jis jaudinasi, aš manau, jis atsakytų kitaip, nes normalu ir sveika žmogui einant į sceną jaudintis ir žinant, į kokią sceną eini. Jeigu jaudulio nebūtų, tai būtų kažkas su galva negerai.  Bet viskas jau įvyko, dabar tu nori nenori, neturi kelio atgal. Tai dabar arba verkti kampe atsisėdus ir bijoti, arba drąsiai eiti į priekį ir padaryti tai, ką esi nusibrėžęs.

– Jurijau, didžiausios sėkmės Jums ir visai Lietuvai. Audriau, taip pat sklandaus darbo.