Naujienų srautas

Mokslas ir IT2018.11.24 20:47

Blogiausias klimato kaitos scenarijus gali pareikalauti milijardų dolerių

JAV vyriausybinė ataskaita skelbia, kad jei nebus imtasi staigių priemonių, klimato kaita amžiaus pabaigoje šaliai kasmet kainuos šimtus milijardų dolerių, o ekonomika gali susitraukti dešimtadaliu. 13 vyriausybės agentūrų dokumentas, parašytas šimtų mokslininkų ir besiremiantis tūkstančiu tyrimų, prieštarauja paties Donaldo Trumpo pozicijai dėl žmogaus poveikio klimato kaitai. Baltieji rūmai pareiškė, kad ataskaita pateikia tik ekstremalų scenarijų, ir kad kita ataskaita bus teisingesnė.

Bobas Fitzgeraldas – iš giminės ūkininkaujančios prie rytinės pakrantės nuo XVII amžiaus. Ūkiai Merilande – vieni iš seniausių Amerikoje.

„Kur pasodinau sojų pupeles, jos nuvyto. Negalite patikėti, kaip viskas pasikeitė per šiuos 15 ar 20 metų“, – skundžiasi ūkininkas.

Kylančio vandenyno vanduo ne tik pasėlius verčia pelkėmis, bet ir kaimus – vaiduokliais.

Nauja JAV vyriausybės ataskaita sako, kad šalies pakrantės ypač kentės nuo klimato pokyčių, nuo štorminių potvynių iki vandens lygio kilimo. Kai kur žmonėms teks kraustytis.

Daugiau kaip 90 procentų šilimo priklauso nuo žmogaus veiklos, rašo dokumentas, ir jokio kito paaiškinimo tyrimai nesuteikia.

Kongreso nurodymu Nacionalinį klimato vertinimą vyriausybė turi skelbti periodiškai. Žala gali išaugti iki šimtų milijardų dolerių kasmet, labiausiai kentės skurdžiausieji.

Skaudžiausias gaisras Kalifornijos istorijoje, pripažino vyriausybės tyrėjas, taip pat sietinas su klimato pokyčiais. Tokie gaisrai gresia ir šalies pietryčiams, perspėja ataskaita. Šilimo sukelti ekstremumai jau tapo dažnesni, smarkesni, platesni ir ilgesni. Anot autorių, stulbina, kaip ankstesnių ataskaitų prognozės pildosi tiesiog akyse.

Ataskaita kažkodėl paviešinta kur kas anksčiau negu tikėtasi, kaip tik kai šaliai rūpėjo didžiausi išpardavimai po Padėkos dienos. Baltieji rūmai pareiškė, kad ji remiasi ekstremaliausiu scenarijumi ir neatspindi visų tendencijų. Esą skaidresnis ir labiau pagrįstas paveikslas su įvairesniais scenarijais bus kitų metų dokumente.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi