Mokslas ir IT

2018.10.09 07:49

Klimato kaita greitesnė, nei manė ekspertai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.09 07:49

Kiekviena pasaulio visuomenė, kiekvienas gyventojas, turi imtis dar nematytų pokyčių, jei nori spėti išvengti milžiniškų karščio bangų, sausrų ir mirtinų audrų bei potvynių. Jungtinės Tautos (JT) paskelbė, ką reikia daryti, kad klimatas šiame amžiuje sušiltų ne dviem, o pusantro laipsnio, palyginus su priešindustriniu lygiu. Ši pusė laipsnio gali išgelbėti 100 milijonų gyvybių, ledynus, koralų rifus ir daug gyvūnų rūšių. Bet kol kas vyriausybių žingsniai veda į trijų ar net keturių laipsnių šilimą.

Klimato ekspertai pasitelkė šešis tūkstančius patvirtintų mokslinių studijų, o vyriausybių atstovai dar savaitę aptarinėjo jų išvadas. Rezultatas: aštrus perspėjimas, kad jau tučtuojau reikia drastiškų žingsnių klimato atšilimui apriboti. Nes vienu laipsniu pasaulis jau sušilo. Pusantro laipsnio ribą gali pasiekti jau 2030-aisiais.

„Vyriausybių įsipareigojimų per pastaruosius trejus metus nepakanka, kad atšilimas nepasiektų pusantro laipsnio - net jeigu po 2030-ųjų būtų imtasi ambicingų ir labai sunkių priemonių. Anglies dvideginio išmetimas turėtų iš esmės sumažėti dar iki 2030-aisiais“, – sako vienas iš ataskaitos autorių Jimas Skea.

Paryžiuje prieš trejus metus pasaulio vyriausybės sutarė imtis savanoriškų priemonių, kad klimato atšilimas šiame amžiuje būtų apribotas dviem laipsniais. Bet klimatas šyla net greičiau negu manyta, tad esą ir priemonių reikia drastiškesnių. Atšilimas trimis ar keturiais laipsniais daug regionų pavers negyvenamais.

„Aišku, kad netgi dviejų laipsnių tikslui reikia kur kas didesnių ambicijų. Dabar judame trijų ar net penkių laipsnių link, o ne pusantro ar dviejų. Bet mokslininkų bendruomenės žinia, kad tebeturime galimybę tai pakeisti. Tačiau tam per artimiausius dešimt metų turi nutikti kažkas esminio“, – teigia Pasaulio meteorologijos organizacijos vadovas Petteri Taalas.

Jungtinių Tautų komisija už savo veiklą apdovanota Nobelio taikos premija. Jos vadovas teigia, kad permainos įmanomos. Kritikai sako, kad kai vyriausybės nevykdo net dabartinių pažadų, diskutuoti dėl dar ambicingesnių žingsnių beviltiška: tai tarsi mokslininkams aiškintis, o kas, jei varlė turėtų sparnus.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt