Mokslas ir IT

2018.07.13 20:31

PAR atidarė milžinišką radijo teleskopą

BNS 2018.07.13 20:31

Pietų Afrikos Respublika (PAR) penktadienį atidarė itin galingą radijo teleskopą – dalį didžiausio pasaulyje teleskopo projekto, turinčio padėti atskleisti Visatos paslaptis.

64 antenas turintis teleskopas „MeerKAT“, įrengtas atokiame ir sausame Karu regione, bus integruotas į tarptautinį Kvadratinio kilometro pločio kompleksą (angl. Square Kilometre Array, SKA).

Kai SKA veiks visu pajėgumu, teleskopas bus 50 kartų galingesnis nei bet kuris kitas pasaulyje.

„Šis teleskopas bus didžiausias pasaulyje – jo vaizdo skyros kokybė 50 kartų viršys Hubble`o kosminio teleskopo rodiklius“, – pareiškė PAR viceprezidentas Davidas Mabuza.

„Šiandien yra vienas svarbiausių Afrikos pasiekimų... mūsų pastangose pasivyti likusį pasaulį ir įnešti savo indėlį į civilizaciją“, – sakė jis per ceremoniją, kurioje dalyvavo mokslininkų ir svarbių svečių.

Iki 2030-ųjų visu pajėgumu turintis pradėti veikti kompleksas bus sudarytas iš ištiso „miško“ – 3 000 – antenų, išdėstytų iš viso kvadratinio kilometro plote kelių Afrikos valstybių ir Australijos atokiose vietovėse. Jis padės astronomams beprecedenčiu tikslumu tyrinėti kosmoso gelmes.

Penktadienį „MeerKAT“ teleskopu padarytoje panoraminėje nuotraukoje matyti „tiksliausias kada nors užfiksuotas“ Paukščių Tako galaktikos centre esančios supermasyvios juodosios skylės vaizdas, paskelbė PAR Radioastronomijos observatorija.

SKA taip pat leis tirti sprogstančias žvaigždes, juodąsias bedugnes ir maždaug 14 mlrd. metų senumo Visatos atsiradimo pėdsakus.

PAR, kuri yra didžiausia SKA investuotoja, skyrė projektui 3,2 mlrd. randų (206,5 mln. eurų).

Teleskopą stato vienas tarptautinis konsorciumas. Šiame projekte dalyvauja Australija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Kinija, Indija, Italija, Naujoji Zelandija, Švedija ir Nyderlandai.

Tarp iniciatyvoje dalyvaujančių Afrikos šalių yra Botsvana, Gana, Kenija, Madagaskaras, Mauricijus, Mozambikas, Namibija ir Zambija.

Praėjusį mėnesį mokslininkai pajungė prie „MeerKAT“ galingą optinį teleskopą „MeerLITCH“, įrengtą maždaug už 200 km į pietus nuo Karnarvono. Tai leido jiems sinchronizuoti optinius ir radijo duomenis tiesiogiai tiriant kosmoso įvykius.