Mokslas ir IT

2018.07.05 09:38

Lietuvoje gyvena unikalus voras, kvėpuojantis po vandeniu

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.07.05 09:38

Vandeninis sidabriukas – nuodingas buožgalviams voras, gyvenantis Lietuvoje. Šis voras ypatingas tuo, kad gali kvėpuot po vandeniu, sako mokinių neformaliojo švietimo centro gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis.

Anot A. Kulbio, tai nedažnas, bet ir ne retas voras, jį galime sutikti besimaudydami ežeruose ar pakrantėse šalia žaliuojančių augalų: „Dažnai jis primena gyvsidabrio lašą, vadinamas sidabriuku, nes turi šiek tiek sidabro spalvos. Jo kūnas yra padengtas aksominiais plaukeliais.“

Šis voras taip pat stato oro pilis – varpus, kuriuose vėliau ir gyvena, aiškina A. Kulbis: „Tai vienintelis voras, kuriam po vandeniu būtų beprasmiška regzti didelius tinklus. (...) Sausumoje jis negyvena, nes visą laiką praleidžia po vandeniu, nors kvėpuoja deguonimi. Jis iškyla į paviršių ir iš ten atsineša oro burbuliukus, perkelia juos į varpą, esantį po vandeniu, tokiu būdu ten kaupia oro atsargas.“

Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pasakoja jis, vandeninis sidabriukas maitinasi smulkesniais už save gyvūnais, yra plėšrūnas ir kartais į oro burbulą atsineša smulkių vėžiagyvių, ten juos pakabina.

„Kitaip nei kiti vorai, vandeniniai sidabriukai po dauginimosi savo patinėlių nesuėda, jie net gali ir toliau kartu gyventi viename oro varpe“, – sako A. Kulbis.

Į redakciją po teksto publikavimo kreipėsi Klaipėdos universiteto mokslininkas Tomas Ruginis, kuris patikino, kad anksčiau A. Kulbio skelbta informacija apie minėto voro nuodingumą yra neteisinga. A. Kulbis mokslininkui sakė rėmęsis netinkamais šaltiniais. 

Plačiau – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.