Mokslas ir IT

2021.11.25 21:45

Kodėl astrologija yra pseudomokslas ir ar tiesa, kad Zodiako ženklai paskirstyti klaidingai?

Goda Raibytė, LRT RADIJO laida „Mokslas skubantiems“, LRT.lt2021.11.25 21:45

Pagal apibrėžimą pseudomokslu laikomi įsitikinimų ar praktikų rinkiniai, klaidingai įvardijami moksliniais metodais. Astrologija ir horoskopai – taip pat pseudomokslas. Kodėl taip yra, LRT RADIJO laidai „Mokslas skubantiems“ papasakojo fizikos mokslų daktaras Sergejus Orlovas.

„Jeigu mes norime atskirti mokslą nuo ne mokslo, yra toks dalykas kaip mokslinis metodas, kai iškeliama hipotezė ir patikrinama kokiu nors eksperimentiniu arba teoriniu būdu. Iškeliame hipotezę, kad obuolys nukrito ant žemės dėl to, kad žemė jį traukia, ir teoriją, jog tarp kūnų egzistuoja trauka, pagrindžiame išorinio pasaulio stebėjimais, eksperimentais, modeliavimais, skaičiavimais.

Mokslas evoliucionuoja per tą mokslinį metodą arba žinios yra augmentuojamos – įgaunama vis naujų, papildančių senąsias, arba įvyksta kokių nors proveržių, kaip traukos teorija, kurią kažkada sukūrė Newtonas, vėliau ją pakeitė Einsteino reliatyvumo teorija. Tiesa, negalima sakyti, kad visiškai pakeitė, nes esant mažiems judėjimo greičiams arba palyginus mažiems objektams, tokiems kaip planetos, žvaigždės, galima sakyti, kad galioja Newtono išvestas traukos dėsnis“, – teigė S. Orlovas.

Anot jo, astrologija, skirtingai nuo astronomijos – mokslo apie žvaigždės, – nėra tikslusis mokslas, nors istoriškai žiūrint horoskopas kadaise turėjo šiokią tokią praktinę naudą. Astrologija kadaise savyje turėjo tam tikrų astronominių stebėjimų elementų, pavyzdžiui, buvo sekamas Mėnulio judėjimas danguje, taip atsirado ir Mėnulio kalendorius, analogiškai buvo stebimas ir saulės judėjimas.

12 horoskopo žvaigždynų atsirado taip pat senovėje. Naudodamiesi šiomis žiniomis žmonės matuodavo laiką. Taigi, senovėje astrologija vystėsi kaip pusiau mokslas, nuo stebėjimų buvo neatsiejama ir religija, tikėjimas dievais. „Mūsų savaitė turi 7 dienas, galbūt ne visi žinome, kad tai sąlygota astrologinių matavimų, kuriuos atliko babiloniečiai. Jie galėjo danguje stebėti 7 kūnus, dėl to ir savaitė turi 7 dienas – kiekviena diena priskirta tam tikram dangaus kūnui“, – LRT RADIJUJE kalbėjo mokslininkas. Tais laikais buvo žinoma apie Saulę, Mėnulį, buvo galima matyti Merkurijų, Marsą, Venerą, šiek tiek Jupiterį su Saturnu, esant labai geroms sąlygoms – ir Uraną. Tačiau kadangi jis blyškus ir lėtai judantis, kaip planeta buvo atrastas vėlokai.

Vis dėlto, pasak fiziko, dabar, kai atsiskyrė astronomija, astrologija jau nebėra mokslas. Astronomijoje planetos atrandamos remiantis moksliniu metodu – stebint dangaus kūnų judėjimą pro teleskopus. Buvo matyti, kad planetos juda taip, tarsi šalia jų dar kas nors būtų ir darytų įtaką jų judėjimui. Pavyzdžiui, dabar netoli Plutono ieškoma vadinamosios devintosios planetos, arba Planetos X, nes atrodo, kad kažkas dar egzistuoja šalia jo.

„Astrologija elgiasi ne kaip mokslas, kuris kažką kuria, o kaip pseudomokslas, kuris bando pasivyti astronominius atradimus. Ilgą laiką astrologijoje ir buvo 7 kūnai, o kai astronomija aptiko Uraną, astrologijai iškilo problema – reikėjo kaip nors paaiškinti naujos planetos atsiradimą.

Astrologijoje manoma, kad dangaus kūnai turi įtakos mūsų gyvenimui. Jeigu astronomai atranda kokį nors naują kūną, reikia sugalvoti, kaip paaiškinti jo atsiradimą ir kokią įtaką jis turi mūsų gyvenimui“, – pasakojo S. Orlovas.

Kadangi Uranas buvo atrastas Prancūzijos revoliucijos laikais, astrologai pasakė, jog ši planeta savo atsiradimu ir sukėlė revoliuciją. Kai astronomai vėliau atrado kitą planetą, astrologai tai aiškino kaip įvykį, sukėlusį kitus kataklizmus. Kai atrado Plutoną 1930 metais, jokių didelių įvykių nebuvo, tačiau, mokslininko teigimu, astrologai aiškina, jog šio dangaus kūno atradimas sukėlė stalinizmo ir fašizmo atsiradimą.

Vis dėlto žmonės neretai tikina, jog jiems horoskopai išsipildo, o Zodiako ženklo bruožai atitinka jų asmenybės tipą. Kaip sakė S. Orlovas, buvo atliktas tyrimas: mokslininkas studentams išdalino psichologinio testo rezultatus ir paprašė jų įsivertinti, kaip gerai tie rezultatai atitinka studentų įsivaizdavimą apie psichologines asmenybes. Studentai įvertino testą kaip neblogai atitinkantį ir davė jam 4,3 balo iš 5. Galima daryti išvadą, kad visiems pasirodė labai geras testas, apibūdinantis jų asmenybes. Tačiau mokslininkas nepasakė to, kad testo rezultatai visiems buvo išdalyti tie patys.

„Yra toks dalykas kaip precesija ir horoskopuose naudojami žvaigždynai neatitinka tų, kurie dabar realiai yra. Astrologija iki šiol naudoja prieš 2 tūkst. metų nustatytus žvaigždynus, bet per tą laiką jie pasisuko per 27–28 laipsnius. Kai astrologai sako, kad esame Žuvų ženkle, iš tikrųjų esame Vandenio. Be to, yra ir tryliktas žvaigždynas atsiradęs – Gyvatnešio. Dėl tos priežasties aš draugams sakau, kad skaitytų ne savo horoskopą, o kito ženklo ir pažiūrėtų, ar jiems tinka“, – LRT RADIJUJE kalbėjo fizikas S. Orlovas.

Viso pokalbio kviečiame klausytis radijo įraše:


Tekstą parengė Patricija Kilminavičienė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt