Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.14 12:59

Atsisveikiname su „Prozako“ karta? Mokslininkai teigia, kad magiškieji grybukai gali pakeisti antidepresantus

LRT.lt 2019.12.14 12:59

Mokslininkai dar kartą parodė, kaip magiškieji grybukai gali padėti gydyti depresija sergančius žmones, skelbia CNN.

Veiklioji psichodelinių grybų medžiaga vadinama psilocibinu. Naujausias britų tyrimas rodo, kad psilocibinas gali būti saugiai vartojamas depresijai gydyti, kai kiti vaistai nepadeda.

Tyrimo metu Karališkojo Londono koledžo mokslininkai ir vienos farmacinės kompanijos darbuotojai veikliąją medžiagą išbandė su 89 savanoriais. Buvo tiriamas 10 miligramų ir 25 miligramų dozės poveikis. Be to, kai kuriems dalyviams buvo duodama ir placebo.

Farmacijos bendrovės „Compass Pathways“ pranešime skelbiama, kad žmonėms nepasireiškė jokie šalutiniai poveikiai, o jų nuotaika pastebimai pagerėjo, tam tikri pojūčiai sustiprėjo.

„Tyrimo rezultatai nuteikia optimistiškai ir dar kartą patvirtina, jog ši veiklioji medžiaga gali padėti gydyti depresiją“, – teigė Jamesas Ruckeris, universiteto mokslininkas.

Jo teigimu, tai tik pirmasis bandymų etapas. Vėliau bus tiriamas veikliosios medžiagos poveikis didesnei grupei žmonių iš Europos ir Šiaurės Amerikos.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje nuo depresijos kenčia daugiau kaip 264 milijonai žmonių. Dažniausiai depresija gydoma vartojant antidepresantus, pavyzdžiui, „Prozaką“, kuris padidina serotonino kiekį, kad pagerėtų nuotaika.

Visgi tokio tipo medikamentai padeda toli gražu ne visiems, be to, juos reikia vartoti gana ilgą laiką.

Mokslininkų teigimu, psichodeliniai medikamentai suveikia daug greičiau, tačiau jų tyrimai tik prasideda, todėl nėra iki galo aišku, koks būtų tokio gydymo poveikis žmogaus emocijoms, elgsenai ar neišsivystytų priklausomybė.

Pasak tyrėjų, magiškųjų grybukų veiklioji medžiaga padeda atpalaiduoti tam tikras smegenų sritis, o tai gali pagerinti nuotaiką, kovoti su mintimis apie savižudybę.

2014 metais atliktas tyrimas parodė, kad psilocibinas aktyvavo smegenų dalis, kurios yra atsakingos už emocijas, ir slopino sritis, atsakingas už savimonę.

Teigiama, kad dar praeis daug laiko, kol tokie medikamentai bus patvirtinti. Tiesa, psilocibinas jau yra dekriminalizuotas kai kuriuose JAV miestuose, pavyzdžiui, Denveryje ir Ouklande.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi