Mokslas ir IT

2019.07.05 15:04

„Mobiliosios bioklasės” eksperimentai skatino jaunuosius anykštėnus domėtis mokslu

LRT.lt2019.07.05 15:04

Liepos pradžioje Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) atstovai bei VU studentai savo vizitu pradžiugino Anykščių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre gyvenančius vaikus. Jiems svečiai pristatė „Mobiliąją bioklasę” bei parodė daugybę eksperimentų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pasak šios iniciatyvos koordinatorių, vizito rezultatai išties pranoko visus lūkesčius, o spindinčios vaikų akys tapo didžiausia padėka už šį renginį.

„Mobilioji bioklasė” – tai bendras VU ir kompanijos „Thermo Fisher Scientific“ projektas, kurio metu siekiama supažindina moksleivius su naujausiais biomokslų laimėjimais, plečiamas moksleivių akiratis, skatinamas noras mokytis”, – sako šio projekto koordinatorė Ineta Gabreliūnaitė. Pasak jos, projektas vykdomas jau aštuonerius metus, o per tą laiką aplankyta beveik 300 mokyklų. „Nors dažniausiai vykstame į stipriausias šalies gimnazijas, su biomokslų pasauliu supažindiname ir socialinių įstaigų gyventojus“, – sako I. Gabreliūnaitė.

VU GMC jaunesnioji mokslo darbuotoja Jelena Jachno, koordinuojanti šio projekto socialines iniciatyvas, atskleidė, kad pastaruoju metu su projektu supažindintos įvairios socialinės grupės. „Praėjusiais metais lankėme psichines negalias turinčius žmones. Šių metų pradžioje svečiavomės pas Svėdasų senelių globos namų gyventojus, o šį kartą mūsų maršrutas vedė į Anykščių rajono šeimos ir vaiko gerovės centrą”, – pasakoja J. Jachno.

Anykščių rajono šeimos ir vaiko gerovės centre „Mobiliosios bioklasės” ekipažą, kurį sudarė J. Jachno ir šeši VU studentai, pasitiko 17 šiame centre gyvenančių tėvų globos netekusių vaikų.

„Vykstant į šį vizitą jaudulio tikrai netrūko“, – sako J. Jachno. Pasak jos, vaikų amžius buvo nuo 7 iki 17 metų, todėl reikėjo sugalvoti, kaip sudominti visus – tiek jauniausius centro gyventojus, tiek ir paauglius.

„Vaikams pristatėme plačią programą: supažindinome juos su pipetavimo principais paruošę spalvotus tirpalus, atskleidėme spalvinių reakcijų savybes, parodėme vaisių šaldymo skystame azote rezultatus, vaizdžiai iliustravome skysto azoto reakcijas su karštu vandeniu, parodėme, kaip genetinė medžiaga atrodo mėgintuvėlyje bei pristatėme įvairius kitus eksperimentus“, – pasakoja J. Jachno.

Pasak jos, su kiekviena renginio minute vaikų akys vis atidžiau sekė svečių rankose vykstančius „stebuklus“.

„Vaikų reakcijos pranoko visus lūkesčius. Jei iš pradžių siekėme išlaikyti jų dėmesį bent pusvalandį, tai galiausiai renginys užtruko net tris valandas. Įsibėgėjant eksperimentams vaikai labai noriai įsitraukė į renginio veiklas, apsirengė chalatais ir studentų prižiūrimi patys atliko kai kuriuos mažiau sudėtingus bandymus“, – džiaugiasi J. Jachno.

„Labai svarbu, kad jaunimui pasirodė įdomi mūsų veikla. Po renginio sulaukėme nemažai klausimų apie biomokslus. Kai kurie moksleiviai pradėjo domėtis galimybėmis ateityje studijuoti šias studijų programas universitete“, – pasakojo J. Jachno.

Renginys paliko įspūdį ne tik mažiesiems centro gyventojams, bet ir šios įstaigos darbuotojams. „Norime padėkoti už iniciatyvą bei puikų renginį. Esme sužavėti, nes vaikai labai aktyviai dalyvavo veiklose, pabuvo mažaisiais mokslininkais”, – sakė Anykščių rajono šeimos ir vaiko gerovės centro direktoriaus pavaduotoja socialiniam darbui Inga Lackuvienė.

VU GMC direktorius dr. Gintaras Valinčius pritaria, kad ši iniciatyva yra puikus trečiosios VU misijos – dalintis mokslo žinia ir jo pažinimo džiaugsmu su visuomene pavyzdys. „Tokie renginiai jaunimą sudomina mokslu, padeda suprasti jo praktinę naudą, atskleidžia moksleivių gabumus, ugdo kritinį mąstymą”, – sako jis.

„Norėčiau padėkoti tiek šios, socialiai atsakingos akcijos rengėjams, tiek ir joje dalyvavusiems VU studentams už entuziazmą. Tai ne pirmoji ir tikrai ne paskutinė VU GMC dovana visuomenei – VU 440-ojo gimtadienio proga jų bus ir daugiau. Be tėvų globos augantiems vaikams tokie renginiai yra itin svarbūs. Galbūt ateityje šie vaikai taps pasaulinio lygio tyrimus atliekančiais ir Lietuvą garsinančiais mokslininkais“, – sakė dr. G. Valinčius.