Lietuvoje

2015.04.21 15:04

Komisija: A. Radvilos vakarienėje dalyvavo jo bylas nagrinėję teisėjai

BNS2015.04.21 15:04

Kaišiadorių verslininko Algimanto Radvilos pramogų komplekse vykusioje vakarienėje dalyvavo su verslininko įmone susijusias bylas nagrinėję esami ir buvę Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai.

Kaišiadorių verslininko Algimanto Radvilos pramogų komplekse vykusioje vakarienėje dalyvavo su verslininko įmone susijusias bylas nagrinėję esami ir buvę Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai.

Tai nustatė Teisėjų tarybos nutarimu sudaryta komisija. Praėjusią savaitę surašytame komisijos patikrinimo akte rašoma, kad „teisėjų elgesyje galima įžvelgti Teisėjų etikos kodekso normų pažeidimų požymių“ ir siūloma tai įvertinti Teisėjų tarybai. Šis klausimas bus sprendžiamas artimiausiame Teisėjų tarybos posėdyje, kuris vyks penktadienį.

Kaip yra sakęs teismo vadovas Egidijus Žironas, tuometinis kancleris už teisėjų vaišes iš asmeninių lėšų sumokėjo apie 1 tūkst. litų (290 eurų). Vakarieniavę teisėjai pinigų jam negrąžino, nes kancleris dalyvauja teisėjų gimtadieniuose.

Po žiniasklaidos pranešimų kilus skandalui vakarienėje dalyvavę teisėjai su tuometiniu kancleriu atsiskaitė.

Komisija įžvelgia, kad teisėjai galėjo nusižengti Teisėjų etikos kodekse įtvirtintoms sąžiningumo ir nesavanaudiškumo nuostatoms.

Teisėjų taryba turėtų įvertinti, ar teisėjai nenusižengė padorumo principui – savo elgesiu nežeminti teisėjo ir teismų vardo, ar buvo pavyzdingi – saugojo savo profesijos garbę ir prestižą, ar privatų gyvenimą tvarkė taip, kad nenukentėtų teismų interesai ir teisėjo reputacija.

Nacionalinė teismų administracija antradienįpaskelbė komisijos tikrinimo aktą. Jame rašoma, kad sausį Kaišiadorių rajone vakarienėje dalyvavo Konstitucinio Teismo teisėjas, buvęs Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas Vytas Milius su sutuoktine, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja Rūta Miliuviene, Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Jonas Prapiestis, šio teismo teisėjai Alė Bukavinienė ir Donatas Šernas. Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas E.Žironas, šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Aloyzas Kruopys, Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Egidija Tamošiūnienė, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai – Audronė Jarackaitė, Rasa Gudžiūnienė, Konstantinas Gurinas, Dalia Kačinskienė, Danguolė Martinavičienė, Danutė Milašienė, Gintaras Pečiulis, Daiva Pranytė-Zalieckienė, tuometinis Apeliacinio teismo kancleris Juozas Akstinas.

Vakarienėje taip pat dalyvavo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto darbuotojai ir mokslininkai – Tomas Davulis, Vytautas Nekrošius, Gintaras Švedas ir Haroldas Šinkūnas.

Nustatyta, kad teisėjai R.Gudžiūnienė, V.Milius ir D.Šernas dalyvavo nagrinėjant bylas, susijusias su bendrove „Alivdara“.  D.Šernas šiuo metu dirba Aukščiausiajame Teisme.

„Alivdara“ buvo A.Radvilo individuali įmonė, registruota Kaišiadoryse. Įmonė vertėsi mažmenine prekyba maisto produktais, kasdieninės paklausos, namų apyvokos ir buities prekėmis, cigaretėmis, tabako gaminiais. Vėliau įmonė buvo reorganizuota.

Pramogų ir konferencijų centras „Pas Radvilą“ dabar priklauso bendrovei „Aradva“, kurios vienintelis akcininkas ir vadovas yra A.Radvila.

Civilinė byla pagal bendrovės „Alivdara“ apeliacinį skundą dėl Kauno apygardos teismo 2012 metų spalio 15 dienos sprendimo, kuriuo bendrovės ieškinys buvo atmestas, 2013 metais buvo nagrinėta Apeliaciniame teisme.

Teisėjai R.Gudžiūnienė, V.Milius ir Marytė Mitkuvienė nusprendė Kauno apygardos teismo sprendimą panaikini ir ieškinį patenkinti, panaikinti Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos turto viešojo nuomos konkurso komisijos įformintus sprendimus atmesti „Alivdara“ paraišką ir Kauno rajono centrinio vartotojų kooperatyvų pasiūlymą pripažinti turto nuomos konkurso laimėtoju.

Taip pat ši Apeliacinio teismo teisėjų kolegija pripažino negaliojančia parduotuvės patalpų nuomos sutartį, sudarytą tarp pataisos namų ir Kauno rajono centrinio vartotojų kooperatyvo.

Šioje civilinėje byloje aukščiau minėti tie patys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai  „Alivdara“ prašymu priėmė papildomą sprendimą, kuriuo pripažino negaliojančiais nuo teismo papildomo sprendimo įsiteisėjimo dienos ilgalaikio materialiojo turto (parduotuvės patalpų) nuomos sutartį, sudarytą tarp pataisos namų ir Kauno rajono centrinio vartotojų kooperatyvo.

Taip pat šioje byloje tie patys teisėjai nutarė netenkinti atsakovo Kauno rajono centrinio vartotojų kooperatyvo prašymo išaiškinti 2013 metų vasario 12 dieną priimtą sprendimą.

Teisėjai V.Milius, D.Šernas ir R.Gudžiūnienė, kurie dalyvavo nagrinėjant su verslininko įmone susijusias bylas, nurodė, kad tų bylų neatsimena.

Visi vakarienėje dalyvavę teisėjai aiškino nepažinoję pramogų centro „Pas Radvilą“ savininko, teigė jį matę pirmą kartą. Tačiau visiems teisėjams susidarė įspūdis, kad A.Radvila pažįstamas su J.Akstinu.

Nustatyta, kad vakarienę organizavo tuometinis Lietuvos apeliacinio teismo kancleris J.Akstinas su teismo pirmininku E.Žironu žinia ir pritarimu. Konkrečią vakarienės vietą parinko J.Akstinas, šio klausimo nesuderinęs su teismo pirmininku.

A.Radvila komisijai aiškino, kad nepažinojo nė vieno iš vakarienėje dalyvavusių teisėjų, tačiau neneigė pažinties su teismo kancleriu.

Tuometinis teismo kancleris komisijai aiškino, kad A.Radvilos iki susitikimo 2014 metų gruodį buvo nematęs apie 20 metų, vakarienę teisėjams nutarė organizuoti dėl „gero kainos ir kokybės santykio“, be to, kavinė pakeliui iš Kauno į Vilnių.

J.Akstinas aiškino, kad A.Radvilą pažinojo kaip medžiotoją, pas šį verslininką buvo lankęsis 2014 metų gruodžio mėnesį. Kancleris ir verslininkas sutarė dėl vakarienės sausio 9 dieną. Kancleris esą norėjo palikti avansą, tačiau neturėjo grynųjų pinigų, o dėl mokėjimo kortele A.Radvila nesutiko. Buvo sutarta atsiskaityti tą pačią dieną, kai atvyks. Verslininkas tikino, kad avansas paprastai iš užsakovų neimamas.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ sausį pranešė, kad verslininkui A.Radvilai priklausančiame pramogų centre teisininkai esą vaišinti įvairiais patiekalais, alkoholiniais gėrimais, jiems grojo muzikantai. Drauge su teisėjais vaišinosi ir pats verslininkas. Dienraščio teigimu, pakvietęs teisėjų bankete groti vietos vestuvių muzikantus Saulių Gervicką ir Edviną Girsą, verslininkas ne tik nesumokėjo žadėtų 120 eurų, bet ir atlyginimo išdrįsusiems prašyti muzikantams ėmė grasinti susidorojimu.

Dalis teisėjų komisijai tvirtino vakarienės metu pasipiktinę prastu muzikos atlikimu, teisėjai net įtarę, kad muzikantai galimai neblaivūs. J.Akstinas taip pat teigė įžvelgęs, kad muzikantai galimai neblaivūs ir paprašęs A.Radvilos, kad jie nebegrotų.

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Tomas Staniulis kovo 31 dieną komisiją informavo, kad ikiteisminio tyrimo metu iš bendrovės „Aradva“ buvo paimti kasos aparato sausio 9 dienos duomenys, kuriuose užfiksuoti atsiskaitymai už suteiktas paslaugas.

Ikiteisminio tyrimo metu tiriama, ar kurie asmenys už ką atsiskaitė. Komisijai buvo pateiktos visų iš bendrovės „Aradva“ paimtų sausio 9 dienos kasos aparato duomenų kopijos. Iš gautų kasos aparato duomenų komisija teigia negalinti nustatyti, ar pinigai už tiriamą vakarienę buvo įnešti į asą ir ar buvo išmušti kasos čekiai.

Sausio 9 dieną Filharmonijoje Kaune buvo paminėtas Lietuvos apeliacinio teismo ir penkių apygardų teismų atkūrimo jubiliejus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.