Lietuvoje

2019.04.07 16:45

Opozicija ir ekspertai kritikuoja premjero pagyras dėl reformų – tiesiog pabarstė trupinių

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.07 16:45

Kitą savaitę vyriausybė Seimui pristatys praėjusių metų darbų ataskaitą, kurioje pabrėžiama, kad šešios reformos jau duoda rezultatų. Opozicijos atstovai stebisi, kad srityse, kuriomis giriamasi kaip tik ir kilo daugiausia problemų – į mitingus rinkosi švietimo, mokslo, viešojo sektoriaus darbuotojai.

Nebuvo vyriausybės, kuri nesigirtų savo darbais. Ne išimtis ir ši. Premjeras švietimo, sveikatos apsaugos, mokesčių ir pensijų pokyčius vadina reformomis ir kalba apie esminius lūžius šiose srityse.

„Mums tikrai pavyko padaryti lūžį kalbant apie skurdo ir atskirties mažinimą ir tie sprendimai socialinėje politikoje ir su mokesčiais, vaiko pinigais yra esminiai dalykai - sumažinti mokesčiai, priimti sprendimai vaiko pinigams, jaunoms šeimoms skiriama parama įsigyti būstus regionuose“, – darbus vertina premjeras Saulius Skvernelis.

Opozicijoje esantys socialdemokratai tokiu optimizmu netrykšta. Jų teigimu, vyriausybė nesugebėjo įgyvendinti daugelio pažadų, o reformos, apie kurias buvo garsiai kalbama - vaiko teisių, mokesčių, pensijų - sukėlė daugiau sumaišties negu davė rezultatų. Piketai sekė vienas paskui kitą. Pasak Algirdo Syso, vyriausybė šiek tiek sumažino skurdo, bet su atskirtimi kovą vis pralaimi.

„Vyriausybė nesiima ryžtingesnių žingsnių pinigų didesniame perskirstyme  per biudžetą, tai yra keisti iš esmės mokesčių sistemą ,surinkti daugiau į biudžetą. Tada spręsti ne pavienių, atskirų profesijų oresnį, geresnį gyvenimą, tai patrupina vieniems kitiems ir aišku tada tas susipriešinimas nepasitenkinimas tampa dar didesnis“, – svarsto Algirdas Sysas.

Pasak apžvalgininko Tado Ignatavičiaus, ši vyriausybė sugebėjo pabarstyti trupinių - didėjo vaiko pinigai, pašalpos, kai kam šiek tiek atlyginimai, tačiau tai labiau ne valdžios nuopelnas, tiesiog pernai augo ekonomika.  Apžvalgininkas neabejoja - vykstant prezidento rinkimų kampanijai premjeras nepraleis progos vyriausybės ataskaitą pateikti kaip savo kampanijos dalį.

„Kai paimi vyriausybės veiklos ataskaitą už praėjusius metus ji panaši būna į stebuklinių pasakų rinkinį. Krenta į akis tai, kad iš esmės vyriausybė giriasi tuo, kas bene aštriausiai ir labiausiai pernai buvo kritikuojama, dėl ko ji daugiausiai sulaukė kritikos strėlių ir žiežirbų kildavo ir dėl tų darbų nuveiktų kildavo daugiausiai skandalų. Tarkime, giriamasi mokytojų atlyginimais, medikų atlyginimais“, – sako politikos apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.

Politologė Rima Urbonaitė daugiausia pertvarkų mato sveikatos apsaugos sistemoje, tačiau teigia – tai ne reforma. Jos žodžiais, visos premjero minimos reformos,  tik daigeliai, o ne proveržis.

„Ką pažymi šita vyriausybė, ji reformas mėgsta vertinti pagal tai kiek kam pinigų įkrito daugiau į kišenę, bet tai nėra reforma, tai yra viso labo pinigų perskirstymas, o mes turėtume kalbėti apie tai kokie esminiai pokyčiai vyksta toje struktūroje ir dažniausiai mes turime kalbėti apie tokius kokybinius pokyčius“, – sako politologė.

Žinios. Lietuvos gyventojai nepaiso draudimo deginti žolę

Ši vyriausybė Europos Sąjungoje – išskirtinė, bet ne dėl reformų. Joje nė vienos moters. Lygių galimybių kontrolierė situaciją vadina apmaudžia ir teigia, kad moterų atstovavimas politikoje yra visos visuomenės atstovavimo klausimas, nes moterys sudaro daugiau nei pusę Lietuvos gyventojų.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.