Lietuvoje

2019.03.29 22:15

Savivaldybės socialinei atskirčiai mažinti nepanaudojo beveik 12 mln. eurų

Jūratė Anilionytė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.29 22:15

Pernai nuo kompensacijų už šildymą ir vandenį likusias lėšas savivaldybės savo nuožiūra galėjo perskirstyti kitoms socialinėms reikmėms, pavyzdžiui, skirti vaikų dienos centrams ar skurdžiai gyvenančioms šeimoms. Tačiau 14 savivaldybių pernai nepanaudojo beveik 12 mln. eurų, likusių nuo kompensacijų. Lyderė – Kauno miesto savivaldybė, niekur nepanaudojo daugiau kaip 4 mln. eurų. Kauno valdininkai teisinasi, kad apie galimą pinigų likutį sužinojo tik metų pabaigoje, todėl išleisti jų paskubomis nenorėjo.

Trijų vaikų dienos centrų Kaune vadovė Loreta Mickūnaitė sako, savivaldybė paramą skiria tik vienam – 340 eurų per mėnesį turi užtekti 20 vaikų, dalis kurių – neįgalūs arba augantys socialinės rizikos šeimose. Centrų vadovė sako, pernai prašiusi savivaldybės paramos.

„Paskambino ir paklausė, nesupratome iš viso, ko norite, buvo toks įdomus skambutis. Tai mes pakraipėme pečiais, nes buvo parašyta, kad prašom finansinės paramos savivaldybės, bet jos negavome ir rašte, kurį teikėme Socialinės apsaugos ministerijai, buvo parašyta, kad centras atsidaro bendruomenės ir rėmėjų lėšomis“, – pasakojo „Ištiesk pagalbos ranką“ direktorė L. Mickūnaitė.

Kauno savivaldybė šiam ir dar kelioms dešimtims vaikų dienos centrų galėjo skirti lėšų, mat pernai panaudojo ne visas, vyriausybės skirtas būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens kompensacijoms. Savivaldybės iš likusių nuo kompensacijų lėšų taip pat gali kelti atlyginimus socialinių paslaugų srities darbuotojams, gerinti socialines paslaugas neįgaliesiems, senyviems žmonėms ir jų šeimoms.

Tačiau Kauno valdžia daugiau kaip 4 mln. eurų socialinėms reikmėms neperskirstė.

„Kiek galimai liks nepanaudotų paramos lėšų socialinei paramai gauti, tu sužinai tik gerokai į antrą metų pusę. Tai metų gale jas išleisti tik dėl to, kad išleisti, tai sakau, įsipareigojimus mes planuojame iš anksto, ir tai vykdome savivaldybės biudžeto lėšomis“, – teigė Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė.

Panevėžio valdžiai nuo kompensacijų liko penki milijonai. Vienas iš „Maisto banko“ vadovų socialiniame tinkle „Facebook“ ironiškai pastebėjo, kad nepasiturinčiųjų maitinimui pernai ši savivaldybė rado vos kiek daugiau nei 700 eurų, šiemet – dar mažiau.

Panorama

Panevėžio valdžia teigia, kad šioms organizacijoms pinigai skiriami konkursų būdu, ir matyt paraiškų buvo daug, todėl suma „Maisto bankui“ mažesnė. Panevėžys kompensacijoms nepanaudotus pinigus  perskirstė neįgaliesiems, vyresnio amžiaus žmonėms, jaunimui. Už nepanaudotus 1,5 mln. eurų šįmet esą tvarkys socialinius bustus. 

„Paskelbiami konkursai, yra procedūros, ir ne taip greitai viskas vyksta, todėl reikia laiko tiems konkursas įvykdyti ir gaunasi taip, kad ne visus pinigėlius spėta buvo panaudoti tai būsto plėtrai, todėl jie persikelia į likutį“, – pasakojo Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna.

Taip perskirstyti lėšas savivaldybės gali pirmąsyk. Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad leidus savivaldybėms išdalyti per 100 mln. eurų, lėšų socialinei sričiai skirta beveik 2 kartus tiek, nei anksčiau, tačiau, ar tai pagerino situaciją, negali pasakyti. Šiuos pinigus savivaldybės galėjo skirti ir skurdui mažinti.

„Skurdas yra didžiulis. Kalbant apie miestus, jis yra mažesnis, nei regionuose. Galima ir tam panaudoti, būtent žmonių, šeimų skurdo sprendimui, ir dabar, kodėl nepanaudojo, reikia klausti savivaldybių“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Savivaldybės iš viso nepanaudojo beveik 12 mln. eurų. Ar jie visi bus skirti socialinei sričiai, ministerija nežino, mat perkėlus likutį į šiuos metus, reikalavimo skirti juos būtent socialinėms reikmėms nebelieka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.