Lietuvoje

2019.03.29 21:20

„Brexito“ akivaizdoje Britanijos lietuviai skuba darytis lietuviškus pasus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.29 21:20

Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai skuba darytis lietuviškus pasus, nes įvykus „Brexitui“ jie gali tapti būtini. Bendruomenės pirmininkės teigimu, gauti pasą dabar turbūt greičiau pavyktų grįžus į Lietuvą, nei per ambasadą Londone. Galimo emigrantų antplūdžio prieš Velykas neatmeta ir asmens dokumentus Vilniuje išduodanti Migracijos valdyba. Seimas ėmėsi skubiai svarstyti įstatymų pakeitimus, kurie, anot užsienio reikalų ministro, skirti situacijai po kietojo „Brexito“ sušvelninti ir Lietuvos piliečiams apsaugoti.

Žmonių Migracijos valdyboje visada yra. Kad šįkart eilė nesusidarytų ilga, atėjusiuosius paso ar asmens tapatybės kortelės nukreipia darbuotoja.

Migracijos valdybos viršininkės Jurgitos Trijonienės teigimu, tarp besidarančių dokumentą – ir dešimtys emigrantų.

„Pasitaiko tokių atvejų, kad netgi patys atvykę sako, kad jiems yra patogiau grįžti į Lietuvą ir užsisakyti gauti paslaugą greitai, negu laukti eilėse prie konsulinių įstaigų, kol pateks“, – pasakojo J. Trijonienė.

Lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė sako, kad lig šiol daug kam iš emigrantų buvo patogiau turėti visoje Europos Sąjungoje galiojančią asmens tapatybės kortelę. Pasidaryti dar ir pasą nebuvo poreikio, ypač, jei žmogus nekeliauja už bendrijos ribų. Bet dabar susizgribta, kad pasas gali tapti būtinas.

„Esant realiai situacijai, kad Didžioji Britanija išstos iš ES sudėties, mums bus, ko gero, reikalingas pasas ir todėl žmonės užplūdo, galbūt ne taip masiškai, bet tikrai padidėjo skaičius norinčiųjų pasidaryti pasą per ambasadą. Todėl, kiek teko girdėti, ir ambasadai didelis krūvis, ir žmonės nepatenkinti“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.

Seimas antradienį sutarė skubos tvarka svarstyti dvi dešimtis įstatymų, skirtų tam atvejui, jeigu Jungtinė Karalystė iš ES pasitrauktų be jokio susitarimo. Kartu ketinama įteisinti mobiliąsias misijas, kurios galėtų vykti ten, kur daugiausia emigrantų, ir taip pagreitinti jų dokumentų gavimą ir keitimą.

„Tikrai, daugelis gal nesirūpino ir neatkreipė dėmesio, kad jie paseno ir galiojimas baigėsi, dabar suskubo tą daryti. Tai, išsivaizduokit, per 200 tūkst., preliminariai, kiek mes išsivaizduojam, dabar visi užplūsta, tai tikrai neįmanoma tą padaryti. Tai todėl mūsų kai kurie asmens tapatybės ir paso pakeitimai, konsulinio statuto pakeitimai, čia irgi siūlomi, tai jie įsigalios, nepaisant „Brexito“, – sakė  užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Bet kol kas, lietuvių Britanijoje atstovės teigimu, greičiau pasidaryti pasą turbūt pavyktų grįžus į Lietuvą. Čia dokumentus išduodanti įstaiga, anot jos vadovės, jau pripratusi prie žmonių antplūdžio, artėjant atostogų metui ir prieš šventes. Išimtis esą nebus ir šios Velykos.

„Dabar jau irgi pradėjo žmonės aktyviau eiti pas mus. Dar prisidėjo ir rinkimai, irgi be galiojančio dokumento negali balsuoti, tai sujudimas yra. Jau pradžia piko“, – kalbėjo Migracijos valdybos viršininkė J. Trijonienė.

Gegužės 12 d., kartu su prezidento rinkimais, vyks referendumas dėl pilietybės išsaugojimo.

Be konsulinių reikalų, Seime ketinami skubiai priimti įstatymai apima švietimo, socialinės apsaugos, sveikatos ir mokesčių sritis. Vyriausybės teigimu, jie leistų užtikrinti britų Lietuvoje teises, iš Jungtinės Karalystės tikimasi analogiškų žingsnių.

„Iki tos datos galioja visa teisė, kuri buvo, lyg „Brexito“ nebuvo. Reiškia, užtikriname teisines prielaidas, visus tuos terminus, stažus. Nuo tos datos, kai bus „Brexitas“, tada, jeigu jis bus kietasis, reikės turbūt dvišalių sutarčių pagrindu susitarti, ir tada jau bus nustatomos naujos žaidimo taisyklės“, – aiškino socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Koks bebūtų „Brexitas“, anot lietuvių bendruomenės vadovės, Britanijoje gyvenantiems migrantams būtina užsiregistruoti, kad galėtų pasilikti ir dirbti šalyje, Jungtinei Karalystei pasitraukus iš bendrijos. Nemokama registracija – nuo šeštadienio. Suvedęs savus duomenis žmogus patikrinamas ir esą, jei jo darbo istorija tvarkinga, mokesčiai mokėti, gauti nuolatinio arba preliminaraus gyventojo statusą nebus sunku.

Plačiau apie tai – Irmos Janauskaitės reportaže.

Panorama

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.