Lietuvoje

2019.03.04 19:35

Sekmokas į miltus sumalė Skvernelio idėją dėl Astravo AE: tai nėra realu

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2019.03.04 19:35

Premjero Sauliaus Skvernelio pasiūlymas Astravo atominę elektrinę paversti dujine elektrine nėra realistiškas ir sukelia nuostabą, LRT RADIJUI sako energetikos ekspertas Arvydas Sekmokas. Anot jo, tai būtų panašu į pasiūlymą garlaivį paversti povandeniniu laivu: „Tai skirtingo mastelio įrenginiai, kurių principai panašūs, bet objekto pobūdis savo mastu, veikimu, sudėtingumu iš esmės skiriasi.“

Premjeras pirmadienį išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad Baltarusijos valdžiai didžiąją dalį statomos Astravo atominės infrastruktūros, įskaitant tinklus ir elektros generavimo įrangą, siūlys išnaudoti dujomis kūrenamai elektrinei įrengti.

Seimo energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys LRT RADIJUI teigia manantis, kad į Minską su tokiu pasiūlymu bus kreiptasi artimiausiu metu, bet pripažino tiksliai nežinantis, nei koks yra pats pasiūlymas, nei kas jį rengia.

Energetikos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija pasiūlymo nei anksčiau, nei dabar nekomentuoja. „Manau, konkretūs ministerijų komentarai bus tada, kai Minskui bus išsiųstas pasiūlymas“, – svarsto V. Poderys.

Paklaustas apie tai, kaip tokiu atveju turėtų vykti pasiūlymo pateikimo procedūra, parlamentaras tvirtina manantis, kad turėtų būti išsiųstas oficialus laiškas su trumpai išdėstytu pasiūlymu.

Seimo energetikos komisijos pirmininkas pripažįsta – vis dėlto Lietuva negali pateikti tokio pasiūlymo, dėl kurio Baltarusija nepatirtų papildomų išlaidų, nes jau per daug pasistūmėta su atominės elektrinės projektu.

„Visiškai nepatiriant jokių nuostolių, turbūt ne, be abejo [negali perdaryti Astravo AE į dujinę elektrinę]. Bet kažkurią infrastruktūrą tikrai būtų galima panaudoti. Tiesiog galima prisiminti, kad prieš 40 metų prie Minsko buvo statoma atominė elektrinė ir jos vietoje kaip tik dujinė atsirado“, – sako V. Poderys.

Vis dėlto tokia idėja energetikos ekspertas, buvęs energetikos ministras A. Sekmokas abejoja. Jo teigimu, pasiūlymas ne tik skamba keistai, bet tokių praktiškai įgyvendintų pavyzdžių pasaulyje net nėra.

„Pasiūlymas skamba gana keistai. [...] Istorijoje pavyzdžių, kad atominė elektrinę būtų galima paversti dujine, nėra. Tai būtų panašu kaip garlaivį perdaryti į povandeninį laivą. Tai skirtingo mastelio įrenginiai, kurių principai panašūs, bet objekto pobūdis savo mastu, veikimu, sudėtingumu iš esmės skiriasi. Tas pasiūlymas nėra realistiškas ir tai sukelia nuostabą“, – teigia A. Sekmokas.

Jo nuomone, toks pasiūlymas panašesnis į S. Skvernelio viešųjų ryšių kampaniją artėjant prezidento rinkimams: „Reikėtų pradėti nuo to – kiek žinau, premjeras neturi patarėjo energetikai. Apie šitą idėją nieko nežinojo, nekomentavo, kai premjeras paskelbė „planą-chuliganą“ nei Energetikos ministerija, nei Užsienio reikalų ministerija. Ir nekomentuoja. Galėčiau vertinti, kad tai yra viešųjų ryšių žingsnis prezidentinės rinkimų kampanijos kontekste.“

2017 m. Seimas birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. V. Poderys įsitikinęs, kad toks premjero pasiūlymas šios nuostatos nepamina – tiesiog ieškoma išeities.

„Premjero pareiškimas neatsisako mūsų raudonųjų ribų. Esame prieš tokios atominės atidarymą, prieš tokios atominės veiklą ir esame už tai, kad būtų ribojamas, jeigu ir veiktų tokia atominė, energijos patekimas į mūsų rinką. Premjeras nuo šitų ribų neatsitraukia“, – tikina V. Poderys.

A. Sekmokas laikosi kitos nuomonės – nors nuo ribų neatsitraukiama, jos pradedamos trinti. „Tokiu pareiškimu iš esmės pradedamos išplauti tos raudonosios linijos. Iš pradžių sakoma – pakeiskime į dujinę. Jeigu to pakeitimo, to siūlymo Baltarusija nepriims, gal gims kitas dar keistesnis ar, sakyčiau, rizikingesnis pasiūlymas. O gal pirkime elektrą pigia kaina ir nebesvarbios mums raudonos linijos? Tokia rizika egzistuoja“, – LRT RADIJUI sako A. Sekmokas.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.