Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuvoje Danija jungiasi prie Prancūzijos – siūlo papildomus naikintuvus Baltijos šalims

Lietuvoje apsilankęs Prancūzijos gynybos ministras pranešė, kad jo šalis ketina pasiųsti keturis naikintuvus į NATO oro erdvės kontrolės misiją Baltijos šalyse. Papildomų naikintuvų Lietuvai siūlo ir Danija.

Lietuvoje apsilankęs Prancūzijos gynybos ministras pranešė, kad jo šalis ketina pasiųsti keturis naikintuvus į NATO oro erdvės kontrolės misiją Baltijos šalyse. Papildomų naikintuvų Lietuvai siūlo ir Danija.

Į Vilnių pavakarę atskridęs Prancūzijos gynybos ministras patikino Lietuvą, kad jo šalis nepripažins Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir laikysis pažado ginti NATO nares, tarp jų – ir Lietuvą, kaip numatyta 5-ajame NATO sutarties straipsnyje.

Svečias pranešė, kad Prancūzija siūlo Lietuvai papildomus keturis savo naikintuvus Baltijos šalių oro policijos misijai sustiprinti. Paryžius taip pat pasiūlys aviacijos perspėjimo ir valdymo sistemos lėktuvų patruliavimą iš Prancūzijos maždaug dukart per savaitę, jeigu to būtų paprašyta. Tiesa, paklaustas, kodėl sprendimą, ar perduoti Rusijai karinius laivus, Paryžius žada priimti tik spalį, o ne kelti jį tarptautinėje bendrijoje tučtuojau, ministras tiesaus atsakymo išvengė.

„Visų pirma, tai klausimas dėl susitarimo tarp privačių įmonių ir tos situacijos mūsų vyriausybė nesukūrė – ją jau radome, atėję dirbti. Taigi dabar pagal procedūras vyriausybė turi pasakyti, ar ji leidžia, ar ne privačiai bendrovei perduoti šį laivą. Klausimas bus sprendžiamas, o turint omenyje sankcijas, reikės globalaus, kolektyvinio ES ir NATO atsakymo“, – teigė Prancūzijos gynybos ministras Jeanas Yves Le Drianas.

Pasekti Jungtinių Valstijų ir Didžiosios Britanijos pavyzdžiu ir atsiųsti į Lietuvą papildomų naikintuvų Baltijos šalių oro policijos misijai sustiprinti pasiūlė ne tik Prancūzija, bet ir Danija. Pasak Juozo Oleko, dėl konkrečių pajėgumų sustiprinti atskiras anksčiau numatytas misijas bus priimamas kolektyvinis NATO sprendimas.

„Mes dabar turime situaciją, kad iki gegužės 1 d. JAV atsiuntė papildomus naikintuvus kartu čia esant ir oro policijai. Tai dabar mes jau turime 3 valstybių pasiūlymus, kad jos taip pat galėtų prisidėti papildomais naikintuvais, jeigu to reikėtų. Tai – Jungtinė karalystė, Danija svarsto ir penktadienį išgirdome Prancūzijos pasiūlymus, kad jie taip pat galėtų atvykti su papildomais naikintuvais“, – sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Nors Prancūzijos gynybos ministras atvyko pakartoti savo įsipareigojimų ginti Lietuvą ir kitas NATO nares, Lietuvoje jo atvykimo laukta protestais, reikalaujančiais nutraukti karo laivų „Mistral“ pardavimą Rusijai.

Penktadienį taip pat pranešta, kad vakar Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai Balstogėje sutarė, kad Lietuva iš Lenkijos įsigys nešiojamų artimojo nuotolio oro erdvės gynybos raketinių sistemų GROM. Nauja gynybinė ginkluotė papildys šiuo metu turimas Lietuvoje sistemas „Stinger“ ir „RBS-70“. Kiek Lietuvai kainuos šis pirkinys, kol kas neatskleidžiama.