Naujienų srautas

Lietuvoje2014.03.12 16:42

G. Grina užsiminė, kad V. Uspaskichas gali būti traktuojamas kaip grėsmė valstybei

Trečiadienį į Prezidentūrą iškviestas Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina. Tuoj po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė griežtai sukritikavo VSD veiklą.

Trečiadienį į Prezidentūrą iškviestas Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina. Tuoj po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė griežtai sukritikavo VSD veiklą.

Prezidentės susitikimas su VSD vadu truko apie 40 minučių. Po šio susitikimo G. Grina kaip reta išsamiai kalbėjosi su žiniasklaida ir netgi užsiminė, kad į Rusiją nuolat kursuojantis Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas gali būti traktuojamas kaip potenciali grėsmė valstybei.

„Apie jokius ryšius aš viešai nieko negaliu komentuoti. Bet galiu atkreipti dėmesį į paprastą dalyką. Kas yra mūsų kaimynas Rytuose, visi puikiai žinote. Kiekvienas asmuo, kuris ar turizmo tikslais, ar verslo tikslais kažkokiu būdu vyksta į Rusiją, kažką tai daro – tai automatiškai gali būti traktuotina kaip grėsmė. Kadangi niekas nežino, ką jis ten daro, ką jis ten veikia. Niekas nežino, kas su juo kalba. Ir VSD tikrai tokių dalykų negali išsiaiškinti“, – pareiškė G. Grina.

Pats V. Uspaskichas teigė, kad šiuo metu Rusijoje tvarko dukters vestuvių reikalus ir neturi, ko slėpti.

„Į Rusiją važiavau, važiuoju ir važiuosiu. Ir net šiuo metu esu Rusijoje, kur tvarkau dukros vestuvių reikalus. Jeigu kam nors dėl to kyla problemų, į kiekvieną kelionę su manimi gali važiuoti saugumiečiai, kurie kontroliuos mano gyvenimą 24 valandas per parą. Aš neturiu, ko slėpti. Todėl esu labai dėkingas VSD vadovui, kad net ir po prezidentūros spaudimo jis patvirtino, kad visi panašūs įrodymai yra hipotetiški ir visur turi veikti nekaltumo prezumpcija“, – pranešime spaudai teigė V. Uspaskichas.

Savo ruožtu, prezidentės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė, pabrėžė, jog VSD privalo ne tik nustatyti, bet ir šalinti grėsmes šalies saugumui. Esą tai viena pagrindinių pastabų, kurias G. Grinai išsakė D. Grybauskaitė. „Departamentas neatlieka visų įstatyme numatytų funkcijų. Ypač kontržvalgybos srityje“, – teigė R. Svetikaitė. Pasak jos, D. Grybauskaitė įpareigojo G. Griną imtis priemonių dėl aiškaus visuomenės informavimo apie grėsmes saugumui.

Pats G. Grina iš dalies priėmė prezidentūros kritiką, tačiau pabrėžė resursų trūkumą.„Mes kalbėjome apie dar stipresnį veiklos sustiprinimą. Ypatingai kontržvalgybos srityje. Tam tikslui reikia specifiškai susikoncentruoti, gal netgi resursus perskirstyti“, – svarstė G. Grina.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad vien pinigų nepakanka. „Reikia ne tik piniginių, bet ir protinių resursų“, – teigė VSD vadovas.

„Tokio pobūdžio veikla nėra kažkokia naujiena. Mes suprantame, kad tokie veiksmai yra ateitis. (…) VSD šituo klausimu labai stipriai domisi, pagal savo galimybes. Mes netraktuojame to kaip nusikaltimo. Mes traktuojame tai kaip grėsmę nacionaliniam saugumui“, – teigė jis.

D. Grybauskaitės šią savaitę išsakytas pastabas G. Grina priima.„Niekada negaliu sakyti, kad mes viską idealiai darome“, – teigė VSD vadovas.

Paklaustas, kaip VSD imsis grėsmių saugumui šalinimo, jis pabrėžė, jog yra dvi saugumiečių darbo pusės – matoma ir nematoma.

DELFI primena, jog pirmadienį interviu LRT televizijos laidai „Teisė žinoti“ D. Grybauskaitė pliekė VSD už esą neefektyvų darbą.

„VSD kol kas nepateisina jokių lūkesčių – nei darbu, nei rezultatais. Būtent todėl, kad įsivaizduoja savo darbą tik kaip nereikšmingų ir nesvarbių pažymų su dideliu slaptumo lygiu rašymą. Taip praktiškai saugo save nuo atsakomybės arba nuo prieš Lietuvą nukreiptų grėsmių prevencijos. Tai nėra gerai, tai paralyžiuoja visą VSD darbą šiuo metu, kai yra tikrai sudėtinga situacija valstybėje. Aš matau, kad šita organizacija užsidaro ir izoliuojasi nuo atsakomybės ir todėl didelės naudos man ar kam nors priimant svarbius sprendimus tikrai nėra“, – teigė D. Grybauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi