Lietuvoje

2019.02.21 19:24

Orai: džiugi žinia laukiantiems pavasario – jis jau ne už kalnų

Žiema, būdama mandagi ponia, nusprendė gražiai atsisveikinti ir padovanoti porą vėsesnių dienų, po kurių jau turėtų ateiti ir pavasaris, LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Vis dėlto ji atkreipia dėmesį, kad nepaisant to, kad žiema lyg ir traukiasi, pirma pavasario diena turėtų būti kiek šaltesnė už paskutinę žiemos dieną.

– Ateinančią naktį kai kur temperatūra gali kristi žemiau dešimties laipsnių šalčio. Vasaris dar nusprendė pasikandžioti?

– Na, gal ne pasikandžioti, bet žiema, būdama mandagia ponia, nusprendė gražiai atsisveikinti. Ši žiema išties buvo labai švelni – pati žemiausia užfiksuota temperatūra sausį buvo tik 21 laipsnis šalčio, o vasarį – tik 11 laipsnių šalčio šiaurės rytiniuose rajonuose.

Didžiojoje dalyje Lietuvos žemiausia temperatūra vasarį buvo vos 2–5 laipsniai šalčio. Tai kokia čia žiema? Bent atsisveikindama ji nusprendė padovanoti porą šaltesnių naktų – penktadienio ir šeštadienio naktimis temperatūra kris iki 6–11 laipsnių šalčio.

– Tačiau, kaip bebūtų, žiemos mėnesio vardą vasaris visgi išlaiko?

– Išlaiko, tačiau šis vasaris 4–5 laipsniais šiltesnis nei įprastai. Paskutinis speiguotas ir šaltas vasaris buvo 2007 metais, kai vasario 22–23 dienomis Aukštaitijoje temperatūra krito iki 28 laipsnių šalčio, o Tauragnuose buvo užfiksuotas net 30 laipsnių šalčio speigas. Tokių stiprių šalčių daugiau nėra buvę.

– Kas toliau? Ar paskutinę vasario dieną galėsime išlydėti žiemą?

– Žiema pasikandžios tik porą naktų, o nuo sekmadienio orai jau bus švelnesni ir šiltesni. Naktimis oro temperatūra bus artima 0, skirtinguose Lietuvos regionuose naktį ji svyruos nuo 2–3 šalčio iki 2–3 šilumos, o dienomis Lietuvoje vėl bus 2–8 laipsniai šilumos. Atplauks daugiau pilkų debesų, naktimis sugrįš rūkas.

Žiema lyg ir traukaisi, tačiau paskutinė žiemos diena turėtų būti šiek tiek šiltesnė nei pirmoji pavasario diena, bet abi jos labai panašios.

 – Netgi tirpstantis ledas liudija, kad atkeliavo pavasaris.

– Ledas daugumoje upių jau išsivadavo ir iškeliavo. Dar kai kur vakarų Lietuvoje tų ledo lyčių kamščių yra, patvinę pievos, o ežeruose ledas dar laikosi iki 18 cm storio, bet lipti ant jo jau nereikėtų. Vis tiek jis yra patižęs.