Lietuvoje

2019.02.25 15:00

Teisėjų tarybos pirmininkas A. Valantinas: kol neįrodyta kitaip, teismuose dirba sąžiningi teisėjai

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.02.25 15:00

Teisėsaugai pranešus apie 8 teisėjų sulaikymą ir jiems pareikštus įtarimus korupcinėmis veikomis, Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas pažymėjo, kad komentuoti šią situaciją yra sunku. Vis dėlto jis perdavė žinią teisėjų bendruomenei, pažymėdamas, kad kol neįrodyta kitaip, Lietuvos teismuose dirba sąžiningi teisėjai.  

„Ši diena yra be galo sunki ir sudėtinga. [...] Tokioje situacijoje nelabai ir kokių komentarų gali pateikti. Tai labai skaudžiai paliečia teismų bendruomenę ir tuo pačiu noriu patikinti, kad teismuose dirba, kol neįrodyta kitaip, tik sąžiningi ir teisingi teisėjai. Noriu kreiptis į teisėjų bendruomenę, kad tie, kurie dirba, ir toliau atsakingai atliktų savo pareigas, nežiūrint į tai, kad vyksta šiandien“, – trečiadienį Nacionalinėje teismų administracijoje surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Valantinas.

Teisėsauga pranešė, kad skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Visi šie asmenys yra sulaikyti. Visi sulaikyti teisėjai turi 24-37 metų darbo patirtį.

Kalbėjo apie „vakar dieną“

A. Valantinas tvirtino apie teisėjų sulaikymus sužinojęs trečiadienio rytą. Jis patvirtino, kad teisėsaugos pareigūnai, atlikdami ikiteisminį tyrimą, apsilankė ir Lietuvos apeliaciniame teisme.

Teisėjų tarybos pirmininkas pažymėjo, kad į teisėsaugos taikiklį patekę teisėjai bylų toliau nenagrinės.

„Kiekvienas iš teisėjų, kuris yra sulaikytas, nušalintas nuo pareigų, turėjo tam tikrą skaičių bylų. Be jokios abejonės, jie tų bylų negalės nagrinėti, tai įstatymo nustatyta tvarka arba pagal mūsų tvarka bus paskirti nauji kolegos ir tas bylas nagrinės“, – aiškino A. Valantinas.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Žydrūnas Bartkus užsiminė, kad bylos, kurias nagrinėjo sulaikyti teisėjai, turėtų būti peržiūrėtos. A. Valantinas tvirtino, kad nereikėtų kalbėti apie visas sulaikytų teisėjų nagrinėtas bylas.

„Jeigu tai bus byla, susijusi su konkrečiu įvykiu, jeigu bus pasakyta, kad teisėjas, nagrinėdamas tą bylą, padarė nusikalstamą veiką, tai, be jokios abejonės, procesas toje byloje galės būti atnaujinti ir nauja kolegija, nauji teisėjai tą bylą nagrinės“, – aiškino A. Valantinas.  

Teisėjų tarybos vadovas pažymėjo, kad šios dienos įvykių aptarimas, jo manymu, yra labiau kalbėjimas apie „vakar dieną“.

„Kai kalba, kad teismų sistemoje kažko trūksta, [...] aš būčiau priešingos nuomonės. Šiai dienai mes turime visus mechanizmus, kad į teisėjų luomą, kad į teisėjus ateitų nepriekaištingos reputacijos asmenys, sąžiningi, dori“, – tvirtino A. Valantinas ir pridūrė, kad teisėjai patys bylų nesirenka, jos paskirstomos techniniu būdu.

E. Laužikas sprendimuose dėl „Vijūnėlės dvaro“ nedalyvavo

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Rimvydas Norkus teigė skaudžiai reaguojantis į pranešimą apie teisėjų sulaikymus.

„LAT teisėjų nuotaikos šiandien yra slogios, bet galima pasidžiaugti tuo, kad mūsų teisėsaugos institucijos darbą atlieka tinkamai“, – teigė R. Norkus.

Jis teigė, kad vienas iš sulaikytųjų, LAT teisėjas E. Laužikas nagrinėjo išimtinai civilines bylas.

STT vadovas Ž. Bartkus tvirtino minėjo, kad viena iš bylų, kurioje sprendimai gali kelti abejonių, yra vadinamoji „Vijūnėlės dvaro“ byla.

R. Norkus tvirtino, kad E. Laužikas, kai 2017 m. birželį LAT priėmė sprendimą griauti „Vijūnėlės dvaro“ pastatus, nedalyvavo minėtos bylos nagrinėjime. Anot jo, šiuo metu LAT yra pasiekusi kita byla, susijusi su tuo pačiu aspektu, tai yra ar nereikėtų keisti teismo sprendimo vykdymo tvarką.

„Tiek pirmos, tiek apeliacinės instancijos teismų sprendimai yra vienodi – tvarka neturi būti keičiama. Šiuo metu kasacinis skundas dėl tų sprendimų priimtas LAT – kovo 12 dieną numatytas teismo posėdis. Galiu paminėti, kad teisėjas E. Laužikas šitos bylos nagrinėjime nedalyvauja ir nėra paskirtas“, – komentavo R. Norkus.

LAT vadovas tvirtino, kad minimas ikiteisminis tyrimas neprisidės prie visuomenės pasitikėjimo teismais augimo.

„Bet ilgalaikėje perspektyvoje mes neabejojame, kad teisingumas Lietuvoje egzistuoja ir teismų sistema yra pajėgi išspręsti savo skaudulius“, – tvirtino R. Norkus.

Spaudos konferencijoje dalyvavusi Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė teigė Vilniaus apygardos teismo teisėjui H. Jaglinskiui, kuris trečiadienį buvo sulaikytas, šiuo metu atostogauja.

„Pirmadienį bus sprendžiamas klausimas dėl jo nagrinėjamų bylų perskirstymo kitiems teisėjams“, – pažymėjo L. Braždienė.

Sulaikyti ir advokatai

Kaip trečiadienį Generalinėje prokuratūroje žurnalistams pranešė generalinis prokuroras E. Pašilis, ikiteisminio tyrimo metu be teisėjų sulaikyti ir 5 praktikuojantys advokatai: Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys, klaipėdietis Marius Navickas. Taip pat įtarimai pareikšti ir sulaikyti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai bei kiti asmenys.

„Iš viso sulaikyti 26 asmenys“, – teigė generalinis prokuroras.

Generalinė prokuratūra pranešė, kad sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1000 iki 100 tūkst. Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. Eur.

Užkliuvo išskirtinė byla

Spaudos konferencijos metu Generalinėje prokuratūroje STT direktorius Ž. Bartkus teigė, kad ikiteisminiam tyrimui mestos itin didžiulės pareigūnų pajėgos.

„Šiandien nuo ankstyvo ryto STT kartu su kriminalinės policijos biuro pareigūnais, policijos pareigūnais atlieka bene didžiausią tarnybos istorijoje operaciją, kurioje dalyvauja daugiau kaip 100 pareigūnų. Atliekama daugiau kaip 100 kratų, jau sulaikyti 26 asmenys, tai yra įvairūs asmenys – ir teisėjai, ir advokatai, ir didelė dalis asmenų, kurie buvo vienaip ar kitaip suinteresuoti bylų, sprendžiamų teismuose baigtimi“, – kalbėjo Ž. Bartkus.

Pasak STT vadovo, kratos atliekamos beveik visų instancijų teismuose: Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, Apeliaciniame Teisme, apygardų, miestų apylinkių teismuose.

Anot jo, bylos, kurių sprendimų priėmime nustatyti korupcijos elementai, yra labai įvairios.

„Įdomu tai, kad bylos labai įvairios – ir administracinės, ir civilinės, ir baudžiamosios. Tai – ir bylos dėl rimtų, žiaurių organizuoto nusikalstamumo grupių padarytų nusikaltimų, dėl kardomųjų priemonių skyrimo, dėl paleidimo iš įkalinimo įstaigų. Taip pat įdomu tai, kad buvo ir bylų, kuriose buvo korupciniu būdu sprendžiamas bylos likimas, kai pati byla yra dėl korupcijos“, – komentavo Ž. Bartkus.

Jis patvirtino, kad viena iš bylų, kurioje sprendimai kelia abejonių, yra vadinamoji Vijūnėlės dvaro Druskininkuose byla.

„Taip pat buvo bylų, kurios sukėlė didelį rezonansą visuomenėje, galiu paminėti Vijūnėlės dvaro bylą, kur lyg ir priimtas sprendimas, kad dvaras turi būti nugriautas, bet žinome, kad dvaras iki šiol stovi, ir nematomoje gyvenimo pusėje vyksta korupciniai susitarimai, kad sprendimas būtų pakeistas“, – tvirtino STT vadovas.

Jis pažymėjo, kad Druskininkų meras Ričardas Malinauskas nėra sulaikytas, nes, kaip kandidatas į merus, turi teisinę neliečiamybę. Ž. Bartkus patvirtino, kad teisėsaugos prašys R. Malinausko imuniteto panaikinimo.

„Prašysime“, – teigė Ž. Bartkus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.