Lietuvoje

2019.01.21 18:33

VRK neranda pakankamai žmonių, kurie galėtų dirbti rinkimų komisijose

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.21 18:33

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ir Teisingumo ministerija neranda pakankamai žmonių, galėsiančių dirbti apylinkių rinkimų komisijose per kovo 3 dieną vyksiančius savivaldos rinkimus. Skaičiuojama, kad visoje šalyje trūksta daugiau nei 100 žmonių. Pastebima, kad nemažai asmenų, anksčiau dirbusių apylinkių rinkimų komisijose, 2019 metais patys dalyvaus rinkimuose, kiti nesusigundo mažu uždarbiu.

Anykščių rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Janina Kuliešienė kartu su kolegėmis susirūpinusios. Jų apygardos 35 apylinkėse dar trūksta keturių per rinkimus dirbsiančių komisijos narių, o daugelis nauji – dirbs pirmą kartą. Pasak J. Kuliešienės, teisę siūlyti narius turinčios partijos savuosius įrašė į rinkimų sąrašus. 

„Partijos geranoriškai teikia kandidatūras, bet ne visos turėjo toje apylinkėje sakykime gyvenančių gal žmonių. Dabar kaip yra, formuojama savivaldos rinkimai, daug kas nuėjo tikriausiai į sąrašus partijų ir tose apylinkėse paprasčiausiai nebeliko tų komisijos narių“, – sako J. Kuliešienė.

VRK skaičiuoja, kad visoje Lietuvoje trūksta daugiau nei 100 žmonių dirbsiančių apylinkių rinkimų komisijose. Pagal įstatymą, apylinkių rinkimų komisijas reikia sudaryti ne vėliau kaip likus 45 dienoms iki rinkimų, bet dienų jau likę mažiau.

Su panašiais nesklandumais VRK susiduria jau ne vienerius metus. Dažniausiai dėl to, kad komisijų narių valandinis atlygis siekia vos kelis eurus. 2019 metais paprastas komisijos narys per valandą uždirbs 4,33 centus, o pirmininkas – beveik 5,5 euro. Pasak teisingumo ministro, net ir tai, kad šiais metais atlygis kilstelėtas, situacijos nepakeitė.

Atlyginimas stimuliuoja ir kuo didesnė alga, tuo daugiau pretendentų galėtų atsirasti, bet šie metai nėra kažkuo išskirtiniai, nes visuomet pirmu kartu būdavo sunku patvirtinti visus narius į visas apylinkes.

Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, jis pats vyks į regionus ir ragins žmones tapti komisijos nariais. Vėliausiai kitos savaitės pradžioje jau esą turėtų būti pateikti visi kandidatai dirbti apylinkių rinkimų komisijose.

Plačiau apie tai – Žygimanto Abromaičio ir Zinaidos Paškevičienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.