Lietuvoje

2019.01.08 08:07

S. Skvernelis apie kandidatavimą į prezidento postą: jau šį mėnesį klausimų liks mažiau

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.01.08 08:07

Jau šį mėnesį nežinomųjų ir klausimų dėl prezidento rinkimų liks mažiau, LRT RADIJUI tvirtina ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Anot jo, vyriausybėje susidariusi situacija verčia galvoti apie prezidento rinkimus, o galutiniai sprendimai turėtų būti priimti artėjančiame „valstiečių“ suvažiavime.

Paklaustas apie tai, kodėl iki šiol į trijų trūkstamų ministrų kėdes surastas tik vienas kandidatas, premjeras tvirtina, kad procesas nėra paprastas, nes kandidatus reikia pasirinkti labai atsakingai.

Anksčiau S. Skvernelis yra teigęs, kad norinčių užimti ministrų postus yra daugiau nei galinčių tai padaryti. Anot ministro pirmininko, dabar jau rasti kandidatai į visas reikiamas pozicijas, tačiau, kaip minėta, procesas nėra paprastas: „Minėjau, reikia parinkti patį geriausią variantą, suderinti su prezidente, kuri taip pat dalyvauja šiame skyrime. Tas nuolatinis dialogas su respublikos prezidente vyksta.“

Vis dėlto premjeras paragina nespėlioti, ar penktadienį, kai bus prisaikdintas naujasis kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, prisieks ir aplinkos bei švietimo, mokslo ir sporto ministrai: „Nespėliokime. Bet kokiu atveju ministerijos nėra be ministrų, yra laikini ministrai, darbai vyksta, yra ir politinio pasitikėjimo pareigūnai, kur reikia, paskirti. Galiausiai pats ministerijos kolektyvas, valstybės tarnautojai, turintys ir kanclerį, tas funkcijas, uždavinius vykdo.“

Politologas Saulius Spurga, vertindamas susiklosčiusią padėtį, LRT RADIJUI anksčiau tvirtino, kad viską jaukia ir prezidentinės S. Skvernelio ambicijos. Reaguodamas į tai, premjeras tikina – kalbantis su kandidatais tokių klausimų nekyla.

„Nepriklausomai nuo to, kas dalyvaus, kas bus išrinktas, procedūros vis tiek liks analogiškos – vyriausybė turės grąžinti įgaliojimus naujajam prezidentui. Tada naujas prezidentas turės teikti arba esančio ministro pirmininko, arba kito kandidatūrą, o tokia jau yra konstitucinė praktika, kad vis dėlto dauguma siūlo savo kandidatą. Vadinasi, procedūra liečia tik ministrą pirmininką, jeigu nepasikeis daugiau kaip pusė ministrų arba nebus keičiama vyriausybės programa“, – sako S. Skvernelis.

Paklaustas, kokį sprendimą vis dėlto galiausiai ketina priimti dėl artėjančių prezidento rinkimų, ministras pirmininkas pripažįsta – susiklosčiusi situacija apie rinkimus galvoti verčia ir priduria – daugiau atsakymų turėtų paaiškėti jau šį mėnesį.

„Manau, kad tikrai tuos sprendimus reikia daryti, galbūt ir šį mėnesį bus tam tikri politiniai įvykiai, dėl kurių, manau, bet kokiu atveju tų nežinomųjų ar klausimų liks mažiau. [...] Vyks Valstiečių ir žaliųjų sąjungos suvažiavimas, kuriame bus kalbama – ar dalyvaus, kas dalyvaus, kaip dalyvaus. Tai tie apsisprendimai bet kokiu atveju artėja“, – sako S. Skvernelis.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt