Lietuvoje

2018.12.03 12:03

S. Skvernelis keičia tris ministrus

Ineta Nedveckė, LRT.lt2018.12.03 12:03

Premjeras Saulius Skvernelis keičia tris ministrus – kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson, švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę bei aplinkos apsaugos ministrą Kęstutį Navicką. Nors premjeras sako jais pasitikintis, tačiau norėtų matyti didesnį proveržį. 

„Yra daugiau sričių, kuriose kaip vyriausybės vadovas norėčiau matyti didesnį proveržį, didesnę dinamiką, didesnį ryžtą, todėl noru pranešti, kad šiandien priėmiau sprendimą keisti 3 šios vyriausybės ministrus“, – pirmadienį pranešė ministras pirmininkas.

Dažnai būna, kad, norint tęsti reformas, suteikti joms naują postūmį, reikalingi kiti žmonės, kalbėjo S. Skvernelis. 

Pasak jo, tai yra sritys kuriose vykdytos nelengvos pertvarkos ir pokyčiai, kurie sulaukė daug pasipriešinimo: „Švietimo ir mokslo ministerijoje – netgi agresijos, nesuprantamų veiksmų. Tolimesniam reformos įgyvendinimui ir perkrovimui šie sprendimai buvo priimti.“

„Tikrai pasitikiu šiais ministrais, negaliu sakyti, kad jie blogai dirba. Taip, klaidų padaryta, bet už klaidas atsakomybę prisiimame visi. Geriau daryti, kartais klysti, negu imituoti darbą ir nieko nedaryti“, – kalbėjo jis.

Pasak jo, švietimo ir mokslo ministrė padarė daug, bet pavyko ne viskas.

„Yra daug dalykų, kuriuos reikia taisyti. Ir tai ne tik švietimo ir mokslo ministerijos klausimas“, – kalbėjo jis. 

Pasak S. Skvernelio, kol nebus suderintų kandidatūrų, potencialių ministrų pavardžių jis neįvardins. Teikimus dėl ministrų atstatydinimo prezidentei jis ketina nešti trečiadienį. Naujus ministrus rasti jis stengsis kuo greičiau, bet tai bus daroma itin atsakingai. Daugiau ministrų keisti jis sakė artimiausiu metu neplanuojantis. 

Jeigu pakeičiama daugiau negu pusė vyriausybės ministrų, vyriausybei gali būti pareikštas nepasitikėjimas. Šioje ministerijoje pakeistų ministrų bus jau 6. Premjeras sakė nebijantis taip rizikuoti. „Mes esame pasiryžę pasitikrinti pasitikėjimą Seime, jeigu to reikia“, – sakė jis. 

Paklaustas, ar toks ministrų keitimas nereiškia, kad pasitrauks ir pats ministras pirmininkas ir šoks į prezidento rinkimų traukinį, S. Skvernelis atsakė, kad „nereiškia“. Pasak jo, toks žingsnis kaip tik rodo, kad visi yra nusiteikę toliau dirbti. 

E. Blaževič/LRT nuotr.

Premjeras: valstybės pastatai nėra viešbučiai

Kalbėdamas apie švietimo finansavimą ir mokytojų protestą, S. Skvernelis sakė, kad „tai, kas dabar vyksta, nėra priimtina: ir metodai, ir būdai, kurie naudojami – tai daroma pažeidžiant įstatymus“. Jis kvietė mokytojus grįžti, o savivaldybes – imtis veiksmų, kad būtų atkurtas ugdymo procesas: „Ten, kur mokytojai, deja, streikuoja arba toliau streikuos, [savivaldybės turėtų] ieškoti galimybių papildomai sumokėti tiems mokytojams, kurie ateitų į mokyklas arba mokinius perkeldinėti į kitas mokyklas.“

Mokytojų vidutinis atlyginimas, anot premjero, jau viršijo šalies viešojo sektoriaus vidutinį atlyginimą. 

„Tie klausimai, kurie keliami šiandien (dėl papildomo finansavimo) nėra niekuo grįsti, kainuojantys 300 mln. eurų, kurių paprasčiausiai nėra, nes kitaip reikėtų mažinti išlaidas kitoms sritims. Suprantama, kad reikalavimų įgyvendinti niekaip nepavyktų“, – kalbėjo jis. 

Komentuodamas mokytojų nakvojimą ministerijoje, ministras pirmininkas sakė, kad tai nėra viešbutis. 

„Valstybės pastatai nėra viešbučiai. Susirinkimų įstatymas griežtai draudžia tiek pavienes, tiek masines akcijas vadžios pastatuose. Ilgą laiką buvo suteiktas geranoriškumas, kalbama, deramasi, ministrė kiekvieną dieną ten buvo. Bet kai negirdima vienas kito, tampama tam tikros pozicijos aklavietėje", – sakė premjeras. 

Kalbėdamas apie tai, ko reikės imtis, jeigu mokytojai iš ministerijos nepasitrauks gražiuoju, jis pabrėžė, kad gyvename teisinėje valstybėje ir įstatymai galioja visiems.

Trečiadienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos mokytojai atvyko į ministeriją tartis su švietimo ministre Jurgita Petrauskiene ir pastato nepaliko iki šiol. Premjeras kritikuojamas dėl to, kad imasi per mažai veiksmų šiai krizei spręsti.

Antradienį Seime planuota interpeliacija J. Petrauskienei, tačiau raginimų pasitraukti pačiai anksčiau pasigirdo ir iš valdančiųjų „valstiečių“. Kad ministrės darbas kelia abejonių, yra pasakiusi iš prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.