Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.12 18:35

T. Janeliūnas: nepartiniams kandidatams prezidento rinkimų kampanija gali būti sunkesnė

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės rankose – parašų rinkimo lapai. Norintys kandidatuoti į prezidentus, juos turės užpildyti 20 tūkst. palaikančių parašų. Nuo pirmadienio prasidėjus rinkiminei kampanijai VRK jau laukia pretendentų, tačiau pirmąją dieną nė vienas neskuba. Paskubėti, pasak VRK atstovų, patartina – po registracijos jie pradeda rinkti ne tik parašus, bet ir gali pildyti sąskaitas aukomis – per prezidento rinkimus kandidatas daugiausiai galės išleisti kiek daugiau nei milijoną.

Kol kas registruojami savarankiški, nepartiniai, kandidatai. Tokiems kaip Gitanas Nausėda, pasak politologų, kampanija gali būti sunkesnė.

„Jų ir finansavimas mažesnis ir ypatingai fizinė parama: reikės eiti nuo durų prie durų, jų rinkiminės kampanijos taktika bus kitokia“, – mano politologas Tomas Janeliūnas.

Politikai nuo šiol turės būti išradingesni. Rinkėjų širdis sutirpdyti ledais ar pasaldinti saldainiais nebepavyks. Viena didžiausių naujovių – mažų dovanėlių politikai žmonėms dalinti nebegalės. Turės apsieiti su lankstinukais ar kalendoriukais.

„(Anksčiau – LRT.lt) buvo arbatos, magnetukai, ženkliukai, užrašų knygutės, gėlės ir t. t. To daryti nebus galima, rinkėjams tokios dovanėlės prilygintos papirkimu“, – dėsto L. Matjošaitytė.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Apie ketinimus dalyvauti rinkimuose kol kas yra paskelbę septyni kandidatai: ekonomistas Gitanas Nausėda, europarlamentarai Petras Auštrevičius ir Valentinas Mazuronis, Seimo nariai Aušra Maldeikienė ir Naglis Puteikis, filosofas Arvydas Juozaitis ir parlamentarė Ingrida Šimonytė, pirmąkart surengtuose konservatorių pirminiuose rinkimuose nugalėjusi Vygaudą Ušacką.

Valdančioji Valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo kandidato kol kas nepaskelbė. Realiausiu kandidatu įvardijamas premjeras Saulius Skvernelis savo sprendimą skelbti atidėlioja. Galutinė data registracijai į rinkimus – kovo 8 diena. Tačiau VRK atstovai sako, kad draudžiama naudotis tarnybine padėtimi ir aukštus postus užimantys kandidatai kuo greičiau turėtų viešai paskelbti sprendimą.

„Būtų sąžininga, kad visi asmenys, užimantys tam tikras pareigas, kuo anksčiau deklaruotų, jog jie ketina dalyvauti rinkimuose ir nesislėptų, kad dar nėra apsisprendę. Tai būtų sąžininga ir tuomet rinkėjas žinotų, kad jis – kandidatas ir atitinkamai vertintų pasisakymus mintis ir idėjas“, – sako VRK narys Vilius Semeška.

BNS nuotr.

Politologas T. Janeliūnas sako, kad „valstiečiams“ būtų sunku rasti kitą tokio masto kandidatą kaip S. Skvernelis, kuris iš tiesų turėtų galimybę pretenduoti į pergalę.

„Manau, kad tai – pirmasis pasirinkimas, jis galėtų būti keičiamas, jei premjeras būtų kategoriškai prieš ar atsitiktų kažkas, kas pakeistų S. Skvernelio populiarumą, sukeltų skandalus“, – LRT TELEVIZIJAI teigia jis.

Taip pat nuo pirmadienio pradedami stebėti ir rinkimų pažeidimai. Iš pasiskelbusių kandidatų šiuo metu politikos padangėje matomi beveik visi. Nuo šiol kalbėti jiems reikia atsargiau - naudotis tarnybine padėtimi,  komentuojant aktualiu klausimu reklamuoti save – draudžiama. Už tai kandidatas netgi gali būti pašalintas iš rinkiminės kovos. 

Prezidento rinkimai vyks kitų metų gegužės 12 dieną, antrasis turas - 26 dieną.

Plačiau – Aistės Valiauskaitės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi