Lietuvoje

2018.10.26 16:01

Gyventojai įspėjami ir toliau nesinaudoti „Yandex. Taxi“

„Yandex. Taxi“ Lietuvoje veikia jau tris mėnesius, tačiau už duomenų saugumą atsakingos institucijos vis dar sprendžia kas turėtų atlikti tyrimą. Lietuviai prieš kelis mėnesius kreipėsi į kolegas Nyderlanduose, kur „Yandex. Taxi“ registruota, tačiau šie atsakė, kad tyrimo turėtų imtis suomiai, kur registruota įmonė, atsakinga už „Yandex. Taxi“ duomenis. Dabar kelias savaites bus laukiama suomių atsakymo, ar jie sutinka vadovauti tyrimui.

Duomenų apsaugos inspekcijos vadovas Raimondas Andrijauskas pripažįsta, kad sunkumų kelia skirtingose šalyse registruotos už skirtingą veiklą atsakingos „Yandex“ įmonės.

„Matome, kad duomenys keliauja į trečią valstybę, o buvo nurodyta, kad nekeliauja“, – sako jis.

Tuo metu „Yandex. Taxi“ programėlę toliau stebintys Kibernetinio saugumo centro ekspertai ir toliau ragina gyventojus pavėžėjimo paslauga nesinaudoti. Pasak centro vadovo Ryčio Rainio, pastebėta keletas pakeitimų, tačiau duomenys ir toliau keliauja į Rusijoje esančius serverius, nors „Yandex. Taxi“ tvirtina, kad visi duomenys saugūs.

„Vyksta nežymūs pasikeitimai, tie adresai, kur siunčiami iš aplikacijos Lietuvoje į serverius Rusijos Federacijoje, šiek tiek kinta. Įsivaizduokit – prisijungia prie įvairių mūsų telefono duomenų, gali valdyti skambučius, duomenų perdavimus, SMS ir pan. Siūlome vartotojams tai įvertinti prieš vykdant pasirinkimą.“, – įspėja Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas.

Vis dėlto Kibernetinio saugumo centras sulaukia daug užklausų dėl jos saugumo, tad spėjama, kad žmonės atidžiai svarsto prieš ją įsidiegdami.

Siekiant apsaugoti savo duomenis, specialistai rekomenduoja įdiegti mobiliesiems įrenginiams skirtą saugumo programėlę, kuri gali patikrinti įdiegtas programėles,  įspėdama apie rastas kenkimo programas ar įtartiną veiklą.

Prieš tris mėnesius kompanijai „Yandex“ pradėjus veiklą Lietuvoje, pasirodė įtarimų, kad jos vadovai turi sąsajų su Kremliui artimais žmonėmis ir tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui. „Yandex“ atstovai tokias sąsajas neigė.