Lietuvoje

2018.10.16 16:59

Laisvės kovotojai reikalauja L. Linkevičiaus atsiprašyti už žodžius apie Generolą Vėtrą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.16 16:59

Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo įamžinimas toliau kursto aistras. Kelios dešimtys protestuotojų reikalauja užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių atsiprašyti už raginimą nukabinti Generolo Vėtros atminimo lentą.

„Bent jau viešai vadovautųsi teisiniais faktais, neišgalvotomis istorijomis, neeskaluotų tos štampo, skaldymo visuomenėje, kad ta lenta nebūtų taip primityviai šmeižiama, taip pat kitų didvyrių vardas“, – sako Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos valdybos vicepirmininkas Laimas Dieninis.

L. Linkevičius prieš mėnesį paragino nukabinti J. Noreikos atminimo lentą nuo Mokslų akademijos Vrublebskių bibliotekos pastato.

J. Noreikos atminimo lentos gynėjai pabrėžė, kad jis karo metais buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą, Gestapo areštuotas ir uždarytas į lagerį. Jie taip pat pabrėžia J. Noreikos nuopelnus antisovietiniame pogrindyje.

Užsienio reikalų ministras sako galintis atsiprašyti, jei jo pozicija ką nors įžeidė, tačiau nuomonės nekeičia. Pasak jo, jei Lietuva principingai neįvertins prieštaringos Generolo Vėtros veiklos, tai mes dėmę ant visų laisvės kovotojų, o Kremlius tuo esą naudosis. 

„Heroizuoti tuos žmonės, kurie organizavo represijas prieš žydus, turto nusavinimą, mes neturėtume. Turime suvokti, kad heroizuodami skaudiname žydų bendruomenę, bet svarbiausia, užtraukiam nepelnytą dėmę ant visų laisvės kovotojų. Turime žiūrėti principingai atskirus atvejus įvertinti, tam kad nesuteiktume preteksto kaltinti visų, nes yra tendencija iš kaimyninės šalies apkaltinti visus“, – sako ministras.

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadose teigiama, kad Generolas Vėtra nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose, tačiau prisidėjo prie žydų izoliavimo. Generolas Vėtra buvo suimtas 1946-aisiais ir sovietų valdžios sušaudytas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt