Lietuvoje

2018.10.13 23:49

Lietuvos raudonojoje knygoje – naujos paukščių rūšys

Vis retesnės viešnios Baltijos pakrantėse gali tapti dviejų rūšių antys – ledinės ir  nuodėgulės. Per pastaruosius 20 metų šių paukščių čia sumažėjo apie 70 proc. Žiemoti atskrendantys paukščiai žūsta įsipainioję į žvejų tinklus. Nuo kitų metų situacija gali keistis – abi ančių rūšys įtrauktos į naują Lietuvos raudonosios knygos redakciją.

Ornitologai skaičiuoja, kad žvejai kasmet pagauna apie 1500 retų rūšių paukščių. Tarp jų esančios ledinės antys ir nuodėgulės kitąmet turėtų būti įtrauktos į naujausią Lietuvos raudonosios knygos redakciją. Ornitologai skaičiuoja, kad jų populiacija Lietuvos pajūryje sumažėjo visu 70 proc.

„Paukštis nerdamas po vandeniu maitinasi dugno gyvūnais, moliuskais, bestuburiais, ar gaudo smulkias žuvis. Neriant, kadangi tinklas yra iš plono valo, jis nėra gerai pastebimas po vandeniu ir paukščiai plaukdami pro šalį bando praplaukti ir įsinarplioja. Negalėdami iškilti į viršų nuskęsta tame tinkle“, – pasakoja ornitologas Julius Morkūnas. 

Klaipėdos universiteto ornitologai kuria specialius priedus, kuriuos galima pritvirtinti prie žvejų tinklų.

Ledinė antis ir nuodėgulė Lietuvoje išskirtiniai paukščiai ir į saugomų paukščių sąrašą būtų įtrauktos nepaisant to, kad Lietuvoje tik žiemoja, bet neperi. Pasak gamtininko Selemono Paltanavičiaus, tūkstančiais žvejų tinkluose žūvantys paukščiai yra per dideli skaičiai.  

„Tai yra daug ir priemonių turime imtis. Pirma priemonė – įrašymas į saugomų rūšių sąrašą, nors šie paukščiai čia neperi. Dabar mes galime ieškoti finansavimo paruošti metodikas ir padaryti, kad paukščių tinkluose iš viso nebūtų“, – sako S. Paltanavičius.

Naujos redakcijos Lietuvos raudonąją knygą žadama išleisti kitais metais.

Plačiau – Izabelės Pukėnaitės ir Marijos Gabrienės reportaže.