Lietuvoje

2018.09.24 13:09

I. Šimonytė: suprantu, iš kur kyla noras mane lyginti su D. Grybauskaite

Modesta Gaučaitė, LRT.lt, BNS2018.09.24 13:09

Parlamentarė Ingrida Šimonytė paskelbė savo sprendimą dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose. Politikė paskelbė ketinanti dalyvauti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rengiamuose vidiniuose išankstiniuose rinkimuose. I. Šimonytė nėra partijos narė, tačiau laimėjusi išankstinius rinkimus taptų TS-LKD kandidate rinkimuose.

Apie savo sprendimą parlamento Audito komitetui vadovaujanti politikė pranešė pirmadienį Seime. Ji kalbėjo dar ryte išsiuntusi partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui patvirtinimą, kad dalyvaus išankstiniuose TS-LKD rinkimuose. I. Šimonytė kalbėjo, kad nuomonę dėl dalyvavimo pakeitė dėl visuomenės palaikymo. 

Šiuo metu vienintelis jos konkurentas partijos išankstiniuose rinkimuose yra apie savo sprendimą jau anksčiau paskelbęs Vygaudas Ušackas. Jis pirmadienį taip pat rengia spaudos konferenciją. 

„Gal būčiau kaip nors ir paprasčiau sugalvojusi tą paskelbimą organizuoti, bet kadangi daug kas manęs klausinėjo, tai tiesiog, kad visi vienu metu gautų atsakymus į klausimus ir kad nebūtų daugiau miglos, noriu informuoti, kad šiek tiek anksčiau išsiunčiau atsakymą partijos pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui į jo klausimą, ar aš dalyvausiu pirminiuose TS-LKD rinkimuose.

Aš patvirtinau savo ketinimą dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose. Ir jei atsitiktų taip, kad partijos nariai ir prijaučiantys pasirinktų mano kandidatūrą, tuomet dalyvaučiau ir Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose“, – kalbėjo I. Šimonytė.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Kovoti dėl galimybės dalyvauti rinkimuose pasiryžusi politikė teigė, kad pradėjo galvoti apie savo komandą pirminiuose partijos rinkimuose.

„Tai rinkiminei komandai vadovaus mano kolegė Monika Navickienė“, – sakė I. Šimonytė.

Ji sakė, kad jei partija ir jai prijaučiantieji išankstiniuose rinkimuose pritars jos kandidatūrai, I. Šimonytė nedvejodama imsis dalyvauti galutinėje rinkiminėje kovoje.

„Jeigu žmogus eina kažkur kaip į skerdyklą, tai būtų labai blogai, jei taip daryčiau. Aš taip nedarau. Labai rimtai apie tai mąsčiau ir manau, kad galiu gauti partijos mandatą“, – kalbėjo politikė.

„Būtų keista, jei kažkaip kitaip galvočiau. Natūralu, kad aš turiu didesnę atramą TS-LKD ir jai prijaučiančių Lietuvos žmonių gretose. Bet jei kitų partijų rėmėjai ar žmonės, kurie neturi kažkokių labai aiškių politinių afiliacijų, manytų, kad tai, ką aš kalbu, rezonuoja su jais, tai tikrai tame nematau nieko keisto“, – kalbėjo kandidatė.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Paklausta, kodėl į prezidento rinkimus neina kaip savarankiška kandidatė, I. Šimonytė atsakė, kad kaži ar jai tai derėtų. Politikė kalbėjo, kad su partijos bendruomene ji yra glaudžiai susijusi, yra TS-LKD frakcijos Seime narė. Ji teigė nesitikėjusi tokios konservatorių ir juos palaikančių asmenų paramos. Tiesa, stoti į partiją ji neketina.

„Man labai sunku, kodėl turėtų (balsuoti už ją – Aut.), galbūt, kodėl norėtų ir su kuo aš galbūt galėčiau sieti savo turinį. Tai turbūt galėčiau sieti su tuo, kad esu žmogus, kuris yra visada apie kažkokį turinį, mažiausiai apie formą ir stengiuosi kalbėti nuoširdžiai, atvirai ir tiesiai dalykus, kurie žmonėms rūpi. Jeigu jiems tai atrodys svarbu, jie galėtų mane paremti“, – kalbėjo I.Šimonytė. 

Apie sprendimą dalyvauti rinkimuose pranešusi I. Šimonytė buvo siūloma ir kaip viena kandidačių į Vilniaus merus. Tačiau jai pirmadienį paskelbus sprendimą dėl prezidento rinkimų, I. Šimonytė palieka kandidatų į sostinės merus gretas.

„Jei dar apie tai galvočiau, būtų labai keista“, – sakė I. Šimonytė.

Nenori būti lyginama su D. Grybauskaite

Paklausta, kokie jos panašumai su dabartine prezidente Dalia Grybauskaite, politikė kalbėjo, kad jai labai gaila, kad ji yra lyginama su šalies vadove. Jos nuomone, toks lyginimas yra dėl to, kad mūsų šalis nėra pripratusi prie daug moterų politikoje.

„Todėl turime kažkokį mąstymo stereotipą: štai, šviesiaplaukė moteris ir viena, ir kita, tai imkim ir palyginkime. Aš manau, kad kiekvienas politikas – vyras ar moteris – turi savo ypatumų ir nežinau, kodėl mane reikėtų lyginti su prezidente Grybauskaite, o ne su kuo nors kitu politikoje. Suprantu, iš kur tai kyla, bet manau, kad tai yra klišė“, – sakė kandidatė.

Paklausta, kokia būtų prezidentė, ji sakė, kad būtų linkusi klausyti, kalbėtis atvirai, bandyti telkti net tada, kai tai atrodo sudėtinga.

„Mano keletą metų kartojama mintis, kad mūsų problemos jau darosi ilgalaikės bei latentinės ir mums reikalingas ilgalaikis susitarimas ne tik dėl krašto gynybos, bet ir dėl to, apie ką yra mūsų valstybė švietime, sveikatos apsaugoje, koks yra mūsų socialinis kontraktas ir kaip mes jį susitariame finansuoti“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Iškėlė daugiausia skyrių

Buvusios finansų ministrės kandidatūrą yra iškėlę daugiausia – 37 TS-LKD skyriai, 34 skyriai buvo iškėlę parlamentaro buvusio diplomato Žygimanto Pavilionio kandidatūrą, tačiau jis paskelbė nedalyvausiantis kandidatų atrankoje. 

Partijai nepriklausančio finansų analitiko Gitano Nausėdos kandidatūrą yra iškėlę 28 skyriai, o partijos nario buvusio užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko kandidatūrą – 27 skyriai.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Partijos iškelti kandidatai – G. Nausėda, V. Ušackas ir I. Šimonytė iki trečiadienio turi pranešti, ar sutinka dalyvauti pirminiuose TS-LKD rinkimuose.

43 metų ekonomistė I. Šimonytė nėra TS-LKD narė, tačiau Seimo rinkimuose dalyvavo kaip šios partijos keliama kanddatė, yra TS-LKD frakcijos Seime narė. 2009–2012 metais ji ėjo finansų ministrės pareigas, anksčiau yra dirbusi Lietuvos banko valdyboje, šiuo metu Seime vadovauja Audito komitetui.

Naujausios „Vilmorus“ apklausos duomenimis, už I. Šimonytę nurodo balsuosiantys 10 proc. apklausos dalyvių.

Kaip rodo šeštadienį dienraščio „Lietuvos rytas“ skelbiama apklausa, 22,3 proc. respondentų mano, kad G. Nausėda geriausiai tiktų vadovauti valstybei. Antras yra apie apsisprendimą kandidatuoti nepranešęs premjeras Saulius Skvernelis su 16,6 proc. palaikymu.

Diplomatas Vygaudas Ušackas sulaukė 12,9 proc. paramos.  Kauno merą Visvaldą Matijošaitį kaip geriausią kandidatą į prezidentus įvardijo 7,8 proc. apklaustųjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.