Lietuvoje

2018.09.21 17:19

Ką svarbu prisiminti norintiems susitikti su popiežiumi

Sekmadienį kauniečiams tikrai neverta važiuoti automobiliu ten, kur beveik neįmanoma įvažiuoti, sako Kauno arkivyskupijos atstovas spaudai Darius Chmieliauskas ir siūlo priimti susitikimą su popiežiumi kaip piligrimystę ir iššūkį. Lietuvos vyskupų konferencijos komunikacijos atstovė Viktorija Urbonaitė į susitikimą su popiežiumi kviečia ateiti su vėliavomis ir šypsenomis.

– Pradėkime nuo popiežiaus pasitikimo. Popiežius atvyksta šeštadienį apie 11 val. ryto. Žmonės jau dabar raginami nevažiuoti į oro uostą, nes popiežiaus ten jie nepamatys.

V. Urbonaitė: Tai yra tiesa, pasitikimas oro uoste vyks pagal griežtus protokolo reikalavimus. Popiežių prie lėktuvo pasitiks Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė, arkivyskupas G. Grušas, katalikiškų mokyklų vaikai, tėvai ir mokytojai. Atėjus į oro uostą popiežiaus pamatyti nepavyks, todėl kviečiame išnaudoti tas vietas, kurios skelbiamos susitikimų su popiežiumi vietomis.

D. Chmieliauskas: Popiežius tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse prašė nedaryti didelių, pompastiškų pasitikimų. Tą reikėtų priimti kaip popiežiaus Pranciškaus ženklą – „esu čia, bet noriu kuklaus pasitikimo“.

– Popiežius Pranciškus atvyksta, pasisveikina, kas toliau? Ar jis iškart bus sodinamas į papamobilį?

V. Urbonaitė: Popiežius sės į paprastą automobilį ir važiuos į prezidentūrą, kurioje vyks susitikimas su D. Grybauskaite. Papamobilyje popiežius atvyks prie Aušros vartų, kur susitiks su žmonėmis. Iš ten jis keliaus į susitikimą su jaunimu Katedros aikštėje. Maršrutas drieksis per Subačiaus gatvę, apžvalgos aikštelę, Bernardinų ansamblį. Labai kviečiame ateiti. Išsamią informaciją apie maršrutą galima rasti internetiniame puslapyje www.popieziausvizitas.lt. Miestuose taip pat yra specialios palapinės, kuriose teikiama informacija, dalinami lankstinukai. Galima užeiti ir į savo parapijos bažnyčią, taip pat ir „Facebooke“ yra.

D. Chmieliauskas: Parinktas gražus maršrutas, todėl popiežius turbūt pastebės, koks gražus yra Vilnius. Dar labiau popiežius džiaugsis matydamas Lietuvos ir Vilniaus grožį žmonių veiduose. Buvimas popiežiaus kelyje puoš ir džiugins popiežių nemažiau negu Vilniaus barokas ir nuostabiosios Vilniaus kalvos. Papamobilis yra atviras, jis riedės lėtai, kad žmonės pasitiktų popiežių, jam pamojuotų. Papuoškime ir šiaip gražų Vilnių savo šypsenomis, rankomis, buvimu.

– Ką galima daryti stebint popiežių? Ką patariate?

V. Urbonaitė: Kviečiame atsinešti vėliavų. Taip pat matome „Facebooke“ kylančias iniciatyvas, pavyzdžiui, žmonės planuoja puošti langus. Tegu visa Lietuva pasipuošia trispalvėmis ir vyčiais. Grupės savarankiškai organizuojasi, planuoja stovėti kelyje su gitaromis, kitais instrumentais ir giedoti. Žmonės planuoja ir su tautiniais rūbais ateiti. Šventė turėtų kilti spontaniškai.

– Pristatykite pagrindines vietas, kuriose popiežius kalbės, kur galima bus išvysti popiežių tiek Vilniuje, tiek Kaune?

V. Urbonaitė: Bus du didieji susitikimai. Pirmasis – jaunimo susitikimas su popiežiumi Katedros aikštėje, antrasis vyks Kauno Santakos parke. Pastarajame bus laikomos šv. Mišios – vizito kulminacija. Mažesnės susitikimų vietos yra Aušros vartai, prezidentūra ir Daukanto aikštė.

Grįždamas iš Kauno sekmadienio popietę popiežius trumpai sustos pasimelsti už holokausto aukas, aplankys Laisvės kovų muziejų ir susitiks su lietuviais, kovojusiais už laisvę, melsis kartu su jais už laisvą Lietuvą. Taip pat bus dar vienas labai gražus susitikimas Kaune, kurio metu popiežius susitiks su kunigais, vienuoliais, seminarijos studentais. LRT dėka visai galėsime pamatyti, išgirsti ir perskaityti.

– Kaip popiežius išvyks iš Lietuvos?

V. Urbonaitė: Sudėtingas klausimas. Ankstyvą pirmadienio rytą popiežius iš Apaštalinės nunciatūros išvyks į oro ir iškeliaus į Latviją. Po visos dienos Latvijoje jis grįš į Vilnių, todėl oficialaus atsisveikinimo pirmadienį dar nebus. Antradienį prieš popiežiui išskrendant į Estiją ir vyks oficialus atsisveikinimas, kuriame dalyvaus savanoriai.

Daug kas turbūt buvo nustebęs, kad popiežius negyvena viešbučiuose, jis gyvena Apaštalinėse nunciatūrose. Tai yra Vatikano ambasada, ji yra įsikūrusi Antakalnyje. Kiek žinau, žmonės gali rinktis šeštadienio vakarą prie nunciatūros, nes popiežius, jei turės laiko ir nebus pavargęs, galbūt norės pabendrauti su vilniečiais ir miesto svečiais, galbūt išeis pasisveikinti.

AFP/Scanpix nuotr.

– Ar įmanoma tokia situacija?

V. Urbonaitė:  Čia yra neprotokolinis dalykas, tad visaip gali būti. Popiežius, atsiminkite, yra argentinietis. Tad, manau, jei už lango žmonės dainuoja, šoka ir kviečia, gali būti, kad popiežius išeis. Lygiai taip gali būti sekmadienio ar pirmadienio vakarą.

– Kaip judėti Kaune, kuriame laukiama labai daug žmonių? Gal geriau automobilius palikti namie ir važiuoti viešuoju transportu, pėsčiomis, dviračiais?

D. Chmieliauskas: Šeštadienį Kaune situacija dar bus lengvesnė, nors senamiestis yra uždaromas automobilių eismui. Sekmadienį kauniečiams tikrai neverta važiuoti automobiliu ten, kur beveik neįmanoma įvažiuoti. Juolab, yra numatyta daugybė nemokamų maršrutų, atvykstančių prie pat Kauno Santakos parko. Tai yra patogiausias būdas.

Atvažiuojantiems iš parapijų bus gan paprasta pasiekti parką nuo tiek geležinkelio stoties, tiek nuo didžiųjų automobilių stovėjimo aikštelių, kurios yra numatytos prie „Megos“, Lietuvos žemės ūkio akademijos, Aleksoto oro uosto. Nuo visų jų kas kelias minutes kursuos nemokami autobusai.

Tai bus žymiai įdomesnė ir tikresnė piligrimystė, kelionė, kurioje mes tikrai šiek tiek pavargstame. Pabandykime priimti tą iššūkį.

– Sinoptikai skelbia, kad vasara traukiasi, šeštadienį gali prireikti skėčių. Ar leisite juos įsinešti, kaip ruoštis vizitui ir prisitaikyti prie oro sąlygų?

V. Urbonaitė:  Draudimo įsinešti skėčius nėra, tačiau rekomenduojame turėti lietpalčius. Paaiškinsiu kodėl. Jei minia išsiskleidžia skėčius, žmonės vienas kitam užstoja vaizdą, be to, nuo skėčių dažniausiai varva ant kaimynų.

D. Chmieliauskas: Popiežius nepabūgo pasirinkti šios datos, jis nepabūgo nemalonaus oro. Kita vertus, jis tarsi duoda išbandymą ir mūsų, ir savo tikėjimui – ar mes priimsime tokį orą, koks jis yra, ar mes išdrįsime.

Manau, jau ir dabar įvyko stebuklas, pagalvokime apie tokią nuostabią vasarą – visiems paruošiamiesiems darbams, visiems darbininkams tikrai labai reikėjo gero oro. Būtų buvę baisu, jei visą šią savaitę būtų liję. Jie turėjo puikų orą paruošti infrastruktūrą vizitui. Tai, mano supratimu, jau yra stebuklas. O mums nieko tokio, tai gali būtų mūsų tikėjimo išbandymas.

– Ko dar nesinešti į renginį?

V. Urbonaitė: Žmonėms, kurie  ateis į susitikimus, kvietimuose yra parašytas rekomenduojamas atvykimo laikas. Rekomendacijos ir draudimai yra suformuluoti remiantis apsaugos reikalavimais, idėjų pasufleravo apsaugos patikra oro uoste, todėl ir prašome atvykti anksčiau – įeiti pro vartelius tikrai užima laiko.

Maisto įsinešti tikrai galima. Kviečiame atsinešti vandens, kavos termose – visa tai yra leidžiama. Draudžiama atsinešti paspirtukus, nes jie prailgina patikrą, taip pat ir dviračių – jų nebus kur palikti. Gyvūnų taip pat nerekomenduojame neštis į susitikimą.

– Ar į sektorius Kaune su kvietimais galima įeiti ir išeiti, ar kartą įėjus ten reikia ir likti?

V. Urbonaitė: Kiekvienas, įeinantis į patikros zoną, gaus savo sektoriaus spalvos apyrankę, todėl išėjimas už patikros zonos yra galimas, tačiau tai reiškia grįžtant vėl reikės stotis į patikros eilę. Vaikščioti tarp sektorių bus galima.

D. Chmieliauskas: Visi tualetai bus patikros zonoje, bet ne sektorių viduje. Jei neišeinama iš bendrosios saugumo zonos, tuomet patikros dar kartą nereikia pereiti. Judėti tarp sektorių bus galima. Žinoma, kai popiežius važiuos ar vyks mišios, bus prašoma didesnės rimties.

V. Urbonaitė: Taip pat svarbu paminėti, kad labai daug informacijos ir labai daug pagalbos galės suteikti žmonės, kurie bus apsirengę raudonais marškinėliais su  užrašu „Savanoris“. Prie savanorių prisijungė skautai, šauliai. Jie bus tie žmonės, kurie atsakys į visus klausimus. Iš viso bus apie 1000 fantastiškų savanorių.

Žmonės taip pat klausia, ką veikti laukiant susitikimo su popiežiumi. Kauno Santakos parke jau nuo 5 val. ryto prasidės programa su liudijimais – žmonės pasakos apie savo patirtis, bus prisimintas Jono Pauliaus II vizitas Lietuvoje, bus įvairios medžiagos. Taip pat bus prie Aušros vartų ir Katedros aikštėje – visur vyks programa, laukimas neprailgs.  

D. Chmieliauskas: Kauno Santakos parke bus galima ruoštis giedoti. Mišioms turėsime knygeles su visomis giesmėmis. Belaukiant bus ir repeticija. Su mišių knygelėmis visi gaus ir specialų „Artumos“ numerį, kuris skirtas vien popiežiaus vizitui. Bus galima pasiskaityti belaukiant. Tikrai veiksmo bus, tai nėra nuobodžiavimas, tai yra labai svarbus laukimas.

Visą popiežiaus vizito programą galite rasti čia.

Visus renginius, kuriuose dalyvaus Lietuvoje rugsėjo 22–23 d. viešėsiantis popiežius Pranciškus, transliuos LRT.