Lietuvoje

2018.09.13 07:25

Prezidentė: parlamentinė komisija manęs nenutildys

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.09.13 07:25

Seime kelią sparčiai besiskinančiu nauju parlamentiniu tyrimu, pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės, gali būti siekiama daugiau nei tik gauti atsakymus į klausimus. Bet ji įsitikinusi – jei vienas iš tyrimo tikslų bus šalies vadovę išgąsdinti ir nutildyti, jis nebus pasiektas. Interviu su D. Grybauskaite skambėjo LRT RADIJO eteryje. 

– Seimas šią savaitę beveik pritarė ketinimams kurti naują komisiją, kuri turėtų tirti neteisėtą suinteresuotų asmenų įtaką politiniams procesams buvusių dviejų vyriausybių valdymo laikotarpiu. Siūloma nagrinėti 2008–2016 metų laikotarpį. Ar matote erdvės naujam tyrimui ir kaip apskritai vertinate bendradarbiavimo su tokia komisija galimybę?

– Jau turėjau tokią patirtį 2012 metais, kai vienai iš komisijų kilo keletas klausimų ir jie buvo man užduoti. Aš mielai raštu atsakiau į tuos klausimus. Jeigu Seimui kyla klausimų, aš visada linkusi bendradarbiauti. 

Bet atrodo, kad dabartinių komisijų tikslai šiek tiek kitokie – jie derinami prie rinkimų tikslų. Galiu labai aiškiai pasakyti, kad jei tarp komisijos tikslų bus ir tikslas mane išgąsdinti arba nutildyti, kad nekritikuočiau valdančiųjų veiksmų, tai tokia komisija šio tikslo tikrai nepasieks. Jei matysiu antikonstitucinę elgseną, žmogaus teisių ir laisvių ribojimą bei neraštingus ar korumpuotus sprendimus, tai labai aiškiai ir įvardinsiu bei stabdysiu tokius veiksmus savo kompetencijos ir konstitucinių galių rėmuose.

– Ketvirtadienį susitiksite su į Vilnių atvykstančiu Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Czaputowicziumi. Ką aptarsite su kaimynų užsienio reikalų žinybos vadovu?

– Išties turime apie ką kalbėti su savo kaimyne. Tai yra tarpusavio santykių klausimais – mūsų požiūriai į gynybą, į saugumą mūsų šalyse yra identiški. Taip pat yra daug ekonominių interesų – energetinių jungčių, sinchronizacijos. Birželį kartu su Baltijos šalimis ir Lenkija pasirašėme politinį susitarimą dėl elektros tinklų sinchronizacijos. Tai išties turime labai daug įdomių ir svarbių klausimų tiek dvišaliu pagrindu, tiek Europos Sąjungoje. Taigi, tikrai laukiu šio susitikimo ir tikiuosi jo rezultatyvaus. 

– Dalyvausite ir „Hella“ gamyklos Kauno rajone atidaryme. Ši įmonė patenka į 40-ies didžiausių komponentų automobiliams tiekėjų pasaulyje sąrašą ir yra viena iš 100 didžiausių pramonės bendrovių Vokietijoje. Ką Lietuvai reiškia tokios pasaulinės kompanijos atėjimas?

– Tai yra labai šaunus mūsų pasiekimas – kad sugebėjome pritraukti tokią įmonę. Žinau, kad [Hellos] pasirinkimas buvo iš 17 valstybių. O tai rodo, kad Lietuva yra vertinama inovacijų teritorija ir šalis ir tokia orientacija ir mūsų specializacija globaliame pasaulyje ko gero yra perspektyviausia. Būtent su inovacijomis, su labai išsilavinusia darbo jėga tikrai turime šansą ta niša pasinaudoti ir tai jau ne pirmoji ateinanti tokia inovatyvi įmonė – prieš porą savaičių atidarėme kitą Vokietijos įmonę. Vokietijos kanclerės vizito išvakarėse atidaryti įmonę yra labai simboliška, nes su Vokietija turime vis daugiau bendrų ir europinių, ir ekonominių, ir saugumą užtikrinančių ryšių. 

Reuters/Scanpix nuotr.

– Jau užsiminėte apie dar vieną svarbų susitikimą ir išskirtinę viešnią. Šią savaitę, penktadienį, jūsų kvietimu darbo vizito atvyksta Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Kokia susitikimo darbotvarkė, kokie pokalbiai laukia?

– Tai darbinis vizitas, kanclerė po Europą dabar keliauja gana dažnai, susitikinėja su daugelio šalių vadovais. Yra labai daug klausimų, kuriuos būtina suderinti ir pasiruošti europiniam rudens sezonui: tai ir tokios problemos kaip Jungtinės Karalystės išstojimas iš ES, derybos dėl finansinės perspektyvos, migracija, galų gale – bendri saugumo klausimai. Tai tie dalykai, kuriuos tikrai reikia aptarti ir suderinti, ir todėl čia taip pat atvyks ir Latvijos bei Estijos premjerai – tai liečia bendrus europinius klausimus ir dėl jų būtina apsitarti ir suderinti pozicijas. 

Dvišalis elementas šio vizito metu – vizitas Rukloje. Vokietijos kanclerė aplankys ir savo karius, kurie vadovauja tarptautiniam NATO batalionui. Tai vienas iš aktyviausių batalionų mūsų regione ir aš labai dėkinga Vokietijos kanclerei, kad ji priėmė tokį drąsų tuo metu sprendimą.

O šiaip Vokietija mums išlieka turbūt svarbiausia pasauline partnere, tai mūsų antra didžiausia prekybos partnerė, trečia užsienio investuotoja ir pirma lietuviškos kilmės eksporto rinka. Šios šalies potencialas, mūsų santykiai ir bendradarbiavimas yra absoliučiai neišmainomi ir nepakeičiami, todėl labai džiaugiuosi, kad kanclerė pagerbia mūsų šalį atvykimu. Turbūt čia šiek tiek prisideda ir šimtmetis, nes tai ne pirmas kanclerės vizitas į Lietuvą. Džiaugiuosi, kad kanclerė ir visa Vokietija yra mūsų draugė ir kad mes kartu sprendžiame daugelį geopolitinių, svarbių tiek Lietuvai, tiek Europai, sprendimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt