Lietuvoje

2018.08.23 11:42

Kas lemia gerus Lietuvos ir Izraelio santykius?

Itin gerus Lietuvos ir Izraelio santykius lemia bendros politinės kultūros ištakos, LRT RADIJUI sako Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, profesorius Šarūnas Liekis. Anot jo, tiek Lietuvos, tiek Izraelio politika buvo suformuota Centrinėje Europoje ir abi šalis sieja tiek požiūris į tai, kokia turi būti valstybė, tiek į globalizacijos procesą.

Anot Š. Liekio, Izraelio ministro pirmininko vizitas laikomas išskirtiniu, nes tai pirmas tokio pobūdžio vizitas. Profesoriaus nuomone, tai rodo Lietuvos svarbą Izraeliui: „Tai rodo Lietuvos svarbą tarp rėmėjų, tarp tų negausių rėmėjų, kurie dažnai palaiko Izraelį, nežiūrint tų slidžių, kontroversiškų klausimų, su kuriais ir Lietuva dažnai nelabai gerai susitvarko.“

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius yra sakęs, kad Lietuvą su Izraeliu sieja ypatingi ryšiai, nes tiek palaikymą išreiškia abi šalys. Š. Liekio nuomone, tokią situaciją nulėmė istorinės aplinkybės.

„Izraelis, kaip ir kokia Ukraina, ta pati Baltarusija, Lenkija, Lietuva yra valstybė, atsiradusi iš paveldo, kuris formavosi čia, toje pačioje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, Lenkijoje. Akivaizdu, kad [...] politinės kultūros prasme tai yra Centrinės Europos valstybė, nežiūrint to, kad labai dažnai bandome ją pavaizduoti vienokią ar kitokią. Politinės kultūros prasme tai yra valstybė, kuri kilusi iš Centrinės Europos“, – tvirtina Š. Liekis.

Jo pastebėjimu, tiek Izraeliui, tiek Lietuvai būdingas panašus supratimas, kokia turi būti valstybė: „Kaip ir Lietuva, Izraelis turi daugybę politinės kultūros problemų, tačiau turi ir daugybę teigiamybių. Tiesiog labai dažnai artimas ir tas supratimas, kokia ta valstybė turi būti – pabrėžtinas teritoriškumas, dažnai neigiama globalizacija (nepaisant to, kad Izraelis yra viena iš labiausiai globalizuotų valstybių).“

Š. Liekis neatmeta galimybės, kad per susitikimą gali būti keliamas dėl Jeruzalės, kaip Izraelio sostinės, pripažinimo. Šiuo klausimu Lietuva laikosi bendros Europos Sąjungos pozicijos nepripažinti Jeruzalės sostine, kol nebus išspręstas konfliktas su palestiniečiais. Dėl šios priežasties, tvirtina Š. Liekis, jeigu klausimas ir bus keliamas, rezultatų kol kas tikėtis nederėtų.