Lietuvoje

2018.07.26 22:18

Mitingo dalyviai reikalavo daugiau dėmesio neapykantos nusikaltimams

Augustas Stankevičius, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.26 22:18

Protesto akcijos Vilniuje dalyviai ragino policiją aktyviau nagrinėti neapykantos nusikaltimus ir tyrimus pradėti savo iniciatyva. Pasak organizatorių, nors įtariamieji, praėjusią savaitę užpuolę ekvadorietį, jau sulaikyti, policija sureagavo tik po kilusio visuomenės nepasitenkinimo. Vilniaus policijos vadovas tikina, kad policija ir toliau dirbs, kad būtų atskleisti nusikaltimai.

Į Vilniaus Lukiškių aikštę susirinko dešimtys žmonių, siekiančių atkreipti dėmesį į neapykantos nusikaltimus bei paraginti policiją aktyviau juos tirti.

„Mes norime, kad policija būtų arčiau visuomenės, arčiau mažumų, bendrautų su jomis. Būtų galima naudoti tokį principą – bendruomeniniai policininkai, kurie yra jungtis tarp policijos institucijų ir bendruomenių. Žmonės, kurie nukenčia nuo tokių nusikaltimų, dažniausiai nėra linkę pranešti. Pagrindinė priežastis, kodėl LGBT nepraneša – bijo, kad policija su jais elgsis homofobiškai. Todėl pagrindinis reikalavimas – komunikavimas ir atviras  viešinimas, kad tokie nusikaltimai – netoleruotini“, – sakė mitingo organizatorius Bernardas Jauga.

Pasak renginio organizatorių, mitingą paskatino prieš savaitę užpulto Vilniuje gyvenančio ekvadoriečio Fabiano Sanchezo istorija.

„Išlipau iš autobuso ir patraukiau sporto klubo link. Atokiau nuo stotelės sėdėjo du vyrai. Jie pamatė mane, atsistojo ir ėmė artėti. Keistai į mane žiūrėjo, tad eidamas pasitraukiau šiek tiek į kairę, kad galėčiau ramiai praeiti, bet jie puolė mane mušti. Užsidengiau veidą, o jie rėkė „Lietuva lietuviams“, – pasakojo F. Sanchezas.

Fabiano teigimu, pareigūnai po įvykio pareiškimo parašyti jam nė nepasiūlė. Policija tada teigė, kad negavus pareiškimo, pati pradėti ikiteisminio tyrimo negali, tačiau vėliau pasitaisė, kad gali, bet turi surinkti pakankamai informacijos. Pareiškimą F. Sanchezas parašė dar tą patį vakarą, gavęs draugų patarimą, o policija tyrimą pradėjo po kelių dienų.

„Buvo atliekami intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai: apklausai iškviestas nukentėjusysis, peržiūrimi vaizdo kamerų įrašai. Vakar sulaikyti du jauno amžiaus Vilniaus miesto gyventojai, turintys spalvingą praeitį. Vienam yra 18, kitam – 26 metai“, – kalbėjo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas.

Pareigūnai tikina, kad iš karto pareiškimas nebuvo parašytas, nes nesusikalbėta, o tyrimas pradėtas ne iš karto, nes reikėjo išversti pareiškimą iš anglų kalbos.

„Aš tikrai žinau, iš asmeninės patirties, kad policija įprastai nepradeda tyrimų, o jeigu pradeda, tai ne dėl neapykantos, o dėl smulkaus chuliganizmo ar panašiai“, – sakė mitingo organizatorius, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Markas Adamas Haroldas.

Lietuvos žmogaus teisių centras atkreipia dėmesį, kad be jokių paaiškinamų priežasčių per 5 metus beveik 16 kartų sumažėjo užregistruotų neapykantos kurstymo atvejų. Policija aiškina, kad visuomenė tapo tolerantiškesnė, tačiau žmogaus teisių gynėjai tuo abejoja.

„Mes dabar neturėtume politinių partijų reklamų, skatinančių pabėgėlius eiti lauk, arba gąsdinančių pabėgėlių invazija, ir jeigu tolerancija būtų tiek padidėjusi, tai greičiausiai būtų ir tos pačios lyties asmenų partnerystė bei santuoka legalizuota. Nėra jie oficialiai užfiksuojami, nėra pradedami ikiteisminiai tyrimai, nėra prioritetas skiriamas, tai nėra nei politinis prioritetas, nei teisėsaugos institucijų prioritetas“, – kalbėjo Žmogaus teisių centro vadovė Birutė Sabatauskaitė.

Pasak žmogaus teisių gynėjų, dar viena priežastis, kodėl įvyko toks drastiškas pokytis, esą matydami abejingumą, žmonės paprasčiausiai nusprendžia į policiją nesikreipti. Todėl, pasak mitingo dalyvių, apie šią problemą reikia kalbėti dažniau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt