Lietuvoje

2018.07.13 11:55

Minime Lietuvos moterų balsavimo teisės įtvirtinimo 100-ąsias metines: kas pasikeitė?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.07.13 11:55

Švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį, minime ir Lietuvos moterų balsavimo teisės įtvirtinimo šimtąsias metines. Kaip per amžių pasikeitė moterų padėtis ir kokia ji yra šiandien?

Teisę kartu su vyrais eiti prie balsadėžių ir pareikšti asmeninę valią apie valstybės valdymą arba pačioms kelti savo kandidatūras rinkimuose Lietuvos moterys turi jau šimtmetį. Šiuo aspektu mūsų šalį galima priskirti prie pionierių, nes, pavyzdžiui, Prancūzija teisę balsuoti moterims suteikė tik po Antrojo pasaulinio karo, o Šveicarijoje to teko laukti iki pat 1971 metų. Tiesa, dėl moterų statuso Lietuvos visuomenėje teko kovoti ne tik prieš pergalę dėl balso teisės, bet ir ją gavus.

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė prisimena situaciją, kai pasirašius Lietuvos valstybės atkūrimo aktą nė viena moteris nepateko į Lietuvos Tarybą.

„Buvo protestuojama dėl to. Vasario 16 dieną pasirašė, o vasario 17-ąją  įvyko didelė protesto akcija, protestuojant prieš šitą faktą, taigi mes netgi galime sakyti, kad pirmasis demokratiškas protestas Lietuvoje – jis buvo dėl to, kad buvo pasipiktinta, jog tie pažadai, kurie buvo pasakyti moterims, jų nebuvo laikomasi“, – sako M. Jankauskaitė.

„Yra ne tik demokratijos tėvai, bet ir demokratijos motinos“ – šiai vieno iš profesinių sąjungų „Solidarumas“ aktyvistų ištartai frazei pritaria ir istorikai, pabrėžiantys, kad svarbesnio vaidmens visuomenėje moterys nebūtų gavusios be atkaklių aktyvisčių pastangų. Aktyvi moterų judėjimo veikėja buvo net prezidento Antano Smetonos žmona Sofija Chodakauskaitė-Smetonienė.

Daugiau apie tai – Giedrės Baltrušytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.