Lietuvoje

2018.06.27 22:51

„Tvarkiečiai“ beldžiasi į koaliciją: R. Karbauskis prabilo apie frakcijų bendradarbiavimo sutartį

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.06.27 22:51

Panašu, kad partijai „Tvarka ir teisingumas“ pabodo opozicinės politinės jėgos parlamente vaidmuo. „Tvarkiečių“ garbės pirmininkas Rolandas Paksas LRT.lt patvirtino pastaruoju metu ne kartą susitikęs su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ prisidėjimo prie valdančiosios koalicijos. Tiesa, anot R. Karbauskio, jei ir pavyktų susiderėti, „tvarkiečiai“ negalėtų tapti koalicijos dalimi, jiems esą būtų pasiūlyta pasirašyti frakcijų bendradarbiavimo sutartį.   

Apie prasidėjusias „tvarkiečių“ ir „valstiečių“ diskusijas dėl bendradarbiavimo LRT.lt prakalbo iš partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime pašalintas Petras Gražulis. Anot jo, maždaug prieš mėnesį partija delegavo savo buvusį pirmininką R. Paksą derėtis su „valstiečių“ lyderiais dėl „tvarkiečių“ prisijungimo prie valdančiosios koalicijos.

„Yra minčių, kad mums reikėtų eiti į valdančiąją daugumą. Partijos frakcija ir valdyba pritarė tam, paskyrė derėtis su „valstiečių“ vadovybe prezidentą R. Paksą ir jis derėjosi. Situacija tokia, kad jie sutiktų duoti mums Seimo vicepirmininko postą, bet jie nesutinka duoti jo R. Žemaitaičiui (partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkui – LRT.lt), o R. Žemaitaitis sako: „tik aš juo turiu būti.“ Manau, kad jei R. Žemaitaitis būtų teikiamas į Seimo vicepirmininko postą, atsitiktų kaip su buvusiu premjeru A. Butkevičiumi, kurį teikė, bet nepatvirtino“, – tvirtino P. Gražulis.

Jis tikino, kad būtent R. Žemaitaičio noras tapti vienu iš Seimo pirmininko pavaduotojų ėmė trukdyti „valstiečių“ ir „tvarkiečių“ deryboms. Be to, pasak P. Gražulio, R. Žemaitaičio atėjimo į Seimo valdybą nenori ir dalis „valstiečių“ frakcijos narių.  

„Turiu informacijos, kad gali pasitraukti daugiau „valstiečių“ frakcijos narių, ir jokios naudos „valstiečiams“ nebūtų. R. Žemaitaitis kovoja už save, o ne už partiją.

Tegul R. Žemaitaitis pasėdi, pailsi. Praeis kiek laiko, gal jis atsiprašys, atauš. Kažkuriam laikui jis galėtų atsitraukti dėl partijos, Lietuvos, stabilios vyriausybės, bet jam nerūpi niekas, jam rūpi tik jis pats“, – kritikos „tvarkiečių“ vadovui negailėjo P. Gražulis.

Susitikinėjo ir su R. Karbauskiu, ir su S. Skverneliu

LRT.lt kalbintas „tvarkiečių“ garbės pirmininkas R. Paksas, paklaustas, ar vyksta derybos su „valstiečiais“ dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ prisijungimo prie valdančiosios koalicijos, tvirtino, kad kalbėti apie tai, dėl ko kol kas nėra sutarusios abi pusės, nebūtų korektiška.

Vis dėlto buvęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ vedlys patvirtino, kad pastarąjį mėnesį ne kartą susitiko tiek su „valstiečių“ pirmininku R. Karbauskiu, tiek ir su premjeru Sauliumi Skverneliu, siekdami aptarti bendradarbiavimo galimybes.

„Bendravau ir su ponu R. Karbauskiu, ir su ministru pirmininku ne vieną ir ne du kartus, bet kol nėra to, ką aš norėčiau arba ką reikėtų pasakyti, manau, kad neetiška kalbėti apie tai, ką mes kalbėjome, dėl ko tarėmės arba dėl ko nesitarėme“, – teigė R. Paksas.

„Tvarkiečių“ garbės pirmininkas kategoriškai atsisakė komentuoti pokalbių su R. Karbauskiu ir S. Skverneliu turinį.

„Kol nėra oficialių derybų, nekomentuosiu“, – akcentavo pašnekovas.

R. Karbauskis, BNS nuotr.

„Valstiečių“ lyderis: galima sutartis, bet ne koalicinė

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis LRT.lt taip pat patvirtino, kad pastaruoju metu ne kartą buvo susitikinėjęs, gyvai bendravo tiek su R. Paksu, tiek ir su „tvarkiečių“ pirmininku R. Žemaitaičiu, tačiau, anot jo, šie susitikimai nėra partijų derybos dėl koalicijos.

Pasak R. Karbauskio, geriausiu atveju „tvarkiečiams“, jei prasidėtų derybos ir būtų susiderėta, būtų pasiūlyta frakcijų bendradarbiavimo sutartis. Anot jo, ši sutartis būtų panaši į dokumentą, kokį anksčiau „valstiečiai“ buvo pasirašę su nuo Socialdemokratų partijos atskilusia parlamentarų grupe, šiandien įkūrusia „socialdarbiečių“ frakciją.

„Jeigu „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija norėtų padėti valdančiajai daugumai priiminėti sprendimus Seime, tai galėtų būti frakcijos sutartis su valdančiąja dauguma. Apie koaliciją nekalbama, nes partijai „Tvarka ir teisingumas“ yra pateikti kaltinimai, ir mes seniai esame pasakę, kad negalėtume su partija derėtis dėl dalyvavimo koalicijoje, jei jai partijai pareikšti kaltinimai.

Frakcija „Tvarka ir teisingumas“ nebūtų de facto koalicijos dalis. Tai būtų bendradarbiavimo sutartis, galbūt toje sutartyje būtų kalbama apie kažkokį dalyvavimą kažkokia forma kažkur, tarkime, Seimo valdyme, bet tik Seime“, – dėstė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis, paklaustas, ar pokalbiuose su „tvarkiečiais“ šiems buvo žadėta Seimo pirmininko pavaduotojo kėdė, akcentavo, kad derybos iš esmės nėra vedamos, tad apie postų dalybas kalbėti nėra pagrindo.

„Mes nešnekėjome apie tai, kas kokią poziciją užimtų. Mes šnekėjome apie tai, kaip galėtų atrodyti toks bendradarbiavimas, bet apie žmones, apie konkrečias pozicijas, nebuvo šnekama“, – aiškino R. Karbauskis.

Politikas, kalbėdamas apie „valstiečių“ ir „tvarkiečių“ bendro darbo perspektyvą, teigė, kad patys „tvarkiečiai“ turėtų apsispręsti tarpusavyje, ar nori ateiti į pagalbą valdantiesiems. Vis dėlto R. Karbauskis neslėpė turintis viltį, kad „Tvarka ir teisingumas“ nuspręs remti valdančiuosius.

„Tvarkiečiai“ dabar yra opozicijoje. Jeigu jie pereitų į Seimo mažumą, tai pokalbis su jais lieka atviras. Mums tas palaikymas nėra perteklinis“, – aiškino R. Karbauskis.

Be to, „valstiečių“ lyderis užsiminė, kad, jei būtų pasirašyta sutartis su „tvarkiečiais“, nuošalyje neturėtų likti ir koaliciją nuolat remianti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija.

„Jeigu „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija rodys kažkokį didelį norą mums padėti, tai aš automatiškai kelsiu klausimą, jei kažką siūlyti „Tvarkai ir teisingumu“, tai kodėl nesiūlyti Lenkų rinkimų akcijai?“, – svarstė pašnekovas.

R. Žemaitaitis, BNS nuotr.

Neneigė norėjęs vicepirmininko pozicijos

LRT.lt kalbintas „tvarkiečių“ pirmininkas, parlamentaras R. Žemaitaitis nepaneigė, kad pokalbiai su „valstiečiais“ dėl partijos „Tvarka ir teisingumas“ prisijungimo prie valdančiosios koalicijos vyko. Anot jo, pradžioje kalbėta apie „tvarkiečių“ įsiliejimą į koaliciją, tačiau „valstiečiai“ ėmė baksnoti į tai, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ įtariama korupciniais nusikaltimais.

Tada, pasak R. Žemaitaičio, imta kalbėtis apie frakcijos bendradarbiavimo sutartį, tačiau šios diskusijos taip pat įstrigo, nes „valstiečiai“ negalėjo pasiūlyti laisvų postų „tvarkiečiams“.

„Buvo [iškeltas] klausimas, kas ir kokie postai įstatymų leidžiamojoje valdžioje galėtų būti. „Valstiečiai“ sakė, kad gali būti Seimo pirmininko pavaduotojas, komiteto pirmininkas. Tada aš sakau: „Žiūrėkite, visos Seimo pirmininko pavaduotojų pozicijos užimtos ir laisvų nėra“. Tada Povilas Urbšys buvo pasitraukęs iš Valstybės ir savivaldybių valdymo komiteto pirmininko pozicijos ir ji  liko laisva. Dabar ją užėmė Guoda Burokienė. Tai, kaip suprantu, nei derybų, nei diskusijų negali kilti, nes Seime daugiau nėra jokių laisvų postų“, – diskusijas apie galimas postų dalybas atskleidė R. Žemaitaitis.

„Tvarkiečių“ pirmininkas neslėpė, kad norėjo tapti vienu iš Seimo pirmininko pavaduotojų, tačiau visos parlamento valdybos kėdės buvo ir yra užimtos.

„Buvo pasakyta, kad jeigu tai būtų Seimo vicepirmininko pozicija ir frakcija sutiktų, tai būtų kalbama apie mano kandidatūros siūlymą“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Pašnekovas P. Gražulio teiginius, kad jis negalėtų būti parlamento vicepirmininku, pavadino paties politiko interpretacijomis.

Pasak R. Žemaitaičio, ar „tvarkiečiai“ vienokia ar kitokia forma prisijungs prie koalicijos, šiuo metu priklauso nuo pačių „valstiečių“. Vis dėlto parlamentaras spėja, kad pokalbiai dėl galimo bendradarbiavimo gali būti ir nepratęsti.

„Aš labai abejoju, ar dabar esame reikalingi „valstiečiams“ valdančioje daugumoje, nes jiems reikėtų kažkurį iš postų „pastumdyti“. Sukurdami naują koaliciją, viduje sukeltume daugiau erzelio, daugiau konfliktų“, – svarstė R. Žemaitaitis.