Lietuvoje

2018.06.13 09:37

Į Lietuvą atvyksta Nyderlandų karalius

ELTA 2018.06.13 09:37

Trečiadienį Lietuvoje lankysis Nyderlandų karalius Willemas-Alexanderis.

Svarbiausios prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Nyderlandų monarcho susitikimo temos – šalių bendradarbiavimas gynybos, energetikos, ekonomikos srityse, kultūros ir visuomeninių ryšių stiprinimas.

Vizito metu rengiamas energetikos forumas, kuriame dalyvaus per 150 abiejų šalių verslo atstovų bei bus pristatomi lietuviški energetikos sektoriaus startuoliai.

Į Lietuvą Nyderlandų karalius atvyksta lydimas užsienio reikalų ir prekybos ministrų bei gausios verslo delegacijos, kurioje per 40 didžiausių Nyderlandų energetikos kompanijų atstovų.

D. Grybauskaitė ir Nyderlandų monarchas dalyvaus ne tik dvišaliame energetikos forume, bet ir Kaune atidengs paminklą olandų diplomatui ir pasaulio teisuoliui Janui Zwartendijkui.

Taip pat kartu su Lietuvos vadove karalius Willemas-Alexanderis Rukloje aplankys Lietuvoje dislokuotus Nyderlandų karius.

Nyderlandų kariai vieni pirmųjų prisijungė prie Vokietijos vadovaujamo daugiašalio bataliono Lietuvoje ir ne kartą vykdė Baltijos šalių oro policijos misiją.

Lietuvą ir Nyderlandus sieja nemažai bendrų interesų saugumo srityje. Šalių interesai sutampa siekiant stiprinti karinį mobilumą Europoje ir ES kibernetinį saugumą. Nyderlandai jungiasi prie Lietuvos iniciatyva kuriamų ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų.

Nyderlandai yra ir viena svarbiausių Lietuvos ekonominių partnerių. Tai antra didžiausia investuotoja Lietuvoje, kurios investicijos siekia beveik 2 milijardus eurų.

Siekiant stiprinti abipusius verslo ryšius vizito metu rengiamas energetikos forumas. Jame dalyvaus per 150 abiejų šalių atstovų. Forume taip pat bus aptariamos naujos bendradarbiavimo galimybės, atsinaujinančios energetikos plėtra. Nyderlandų karaliui ir prezidentei bus pristatyti lietuviški energetikos sektoriaus startuoliai.

Kaune Prezidentė ir Nyderlandų Karalius atidengs paminklą pasaulio teisuoliui olandų diplomatui Janui Zwartendijkui. Nyderlandų garbės konsulu dirbęs J. Zwartendijkas išgelbėjo per 2400 Lietuvos ir Lenkijos žydų, išduodamas tranzitines vizas į Kiurasao salą. Iškilmingoje ceremonijoje taip pat dalyvaus diplomato vaikai.

2012 m. Nyderlandų diplomatas apdovanotas Lietuvos Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, o nuo šiol jo atminimą įamžins simbolinė šviesos instaliacija Kauno Laisvės alėjoje.