Naujienų srautas

Lietuvoje2018.06.01 23:45

Prasideda pratybos: keliais judės karinė technika

Lietuvoje prasideda net kelios karinės pratybos, per kurias mūsų kariai su sąjungininkais mokysis gynybos įgūdžių. Baltijos šalyse ir Lenkijoje dalyvaus kelios dešimtys tūkstančių karių, todėl gyventojai perspėjami, kad kone visą mėnesį vyks ir intensyvus karinės technikos judėjimas.

2 tūkst. parengto rezervo karių dar kartą tenka prisiminti karinę discipliną. Šįkart – dalyvauti mobilizacijos pratybose: atvykus į šaukimo punktus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje reikia patikslinti savo asmens duomenis ir pasitikrinti sveikatą.

„Sveikatos klausimai visada aktualūs. Kai prievolininkų amžius senėja, tai ir sveiktos problemų daugiau. Bet nėra didelio kontrasto tarp šauktinių. Sveiktos problemos panašios, ir tinkamumas kiek žemesnis nei 50 proc.“, – pasakojo  Karo prievolės komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas.

Skaičiuojama, kad trečdalis pakviestųjų nepasirodys ar nepraneš apie save. Greičiausiai todėl, kad taip vengia privalomų 3 savaičių įgūdžių atnaujinimo pratybų. 

Rezervo kariai kol kas gali būti ramūs – prasidėjusiose didžiausiose nacionalinėse pratybose „Perkūno griausmas“ jų misija čia ir baigsis.

Tuo metu, daugiau nei 9 tūkst. Lietuvos ir sąjungininkų karių tikri išbandymai prasidėjo naktį, kai Lietuvos kariuomenėje įvesta aukštesnė kovinė parengtis. Pagal pratybų scenarijų, šalyje fiksuojami lokalūs incidentai su hibridinio karo elementais, todėl pradedama mobilizacija, pasitelkiama policija ar pasieniečiai. Rytoj – greitojo reagavimo pajėgos, o vėliau – likusios. Kariai ginsis savarankiškai, kol bus sulaukta paramos iš NATO partnerių.

„Iš pradžių yra minimalios grėsmės, tai minimalių grėsmių pradžioje vykdoma mobilizacija. Augant grėsmei, aktyvuojamos greitojo reagavimo pajėgos, kariuomenės vienetai pradeda vykdyti savarankišką gynybą, ir sulaukiam NATO pajėgų atvykimo, ir prasideda kolektyvinė pagal NATO sutarties 5 straipsnį vykdoma operacija“, – sakė Gynybos štabo Mobilizacijos ir rezervo skyriaus viršininkas plk. ltn. Dainius Kazlauskas.

Be „Perkūno griausmo“ šį mėnesį vyks dar kelios tarptautinės pratybos.

Sekmadienį iš Klaipėdos uosto pajudės 32 sąjungininkų laivai su maždaug 3 tūkst. jūreivių. Jie šiaurinėje Baltijos dalyje mokysis veikti kartu „Baltops“ pratybose. Pajūrio gyventojai galės stebėti ir parodomąją jūrų desanto išsilaipinimo operaciją Nemirsetoje.

„Tai tikrai yra vienos svarbiausių jūrų pratybų Baltijos jūros regione. Jos pabrėžia Baltijos vienybę ir saugumą“, – kalbėjo JAV 6-ojo laivyno vadė Lisa Franchetti.

„Šie mokymai yra mūsų solidarumo ir NATO pasirengimo ginti šį regioną ir šią jūrą demonstracija“, – teigė Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Sekmadienį prasidės ir didžiausios tarptautinės pratybos Baltijos regione „Kardo kirtis“. Jose dalyvaus 18 tūkst. karių iš 19 NATO ir partnerių šalių, Lietuvoje – iki 4 tūkst.

Gyventojai perspėjami, kad per pratybas keliais judės kur kas daugiau karinės technikos. Didžiausias judėjimas laukiamas kitą savaitę, kai į Latviją iš Vokietijos per Suvalkų koridorių, bus perdislokuojami 3 tūkst. JAV karių su 1,5 tūkst. kovinės technikos vienetų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi