Lietuvoje

2018.12.21 15:10

Įsteigta Socialdemokratų darbo partija

Už Gintauto Palucko vadovaujamos Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) borto likę atskilėliai šeštadienį Vilniuje sukūrė naują kairiąją politinę jėgą – Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP). Jos pirmininku išrinktas Gediminas Kirkilas. 

Be dalies buvusių LSDP narių naujojoje partijoje taip pat bus buvę Darbo partijos, Liberalų sąjūdžio, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos politikai. Taip pat žmonės, iki šiol nebuvę jokioje politinėje partijoje. 

Norą tapti socialdemokratų darbo partijos nariais pareiškė 4457 steigėjų. Tarp partijos steigiamojo suvažiavimo dalyvių buvo ir tokie politikos padangėje žinomi veidai kaip Kęstutis Daukšys, Živilė Pinskuvienė, Linas Linkevičius, Zigmantas Balčytis, Česlovas Juršėnas, Andrius Šedžius. 

Į  „Compensa“ koncertų salėje vykusį renginį taip pat atvyko ir valdančiųjų atstovas premjeras Saulius Skvernelis.

Sieks naujos koalicijos sutarties

Į naują partiją susibūrę buvę socialdemokratai ir „darbiečiai“ sako sieksiantys pasirašyti naują partijų koalicijos sutartį su valdančiąja Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. 

„Turime įgalioti partijos vadovybę vykdyti konsultacijas, o vėliau ir derybas su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tikiuosi, jie sutiks, dėl tarppartinės koalicinės sutarties. Nes dabar turime tik sutartį tarp frakcijų. Manau, kad būsima sutartis galėtų apimti ne tik bendrą darbą Seime ir vyriausybėje, bet ir savivaldos, Europos Parlamento bei prezidento rinkimuose“, – sakė partijos pirmininkas G. Kirkilas. 

Anot jo, tarp artimiausių steigiamos partijos tikslų – iš karto pradėti pasiruošimą savivaldybių rinkimams, iškelti kandidatus į merus, tarybų narius. Taip pat – artimiausiu siekti įstoti į Europos socialistų partiją, sukurti ryšius su giminingomis partijomis kaimyninėse šalyse. 

„Kaip ten bus, galim lažintis, kokia partija išnyks, kokia turi perspektyvą ir aš šiandien lažinčiausi už jūsų partijos perspektyvą“, – sveikindamas suvažiavimo dalyvius kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Dar tik skilus LSDP frakcijai Seime kilo klausimas, kaip partija dalinsis turtą, darbuotojus, ženklus. Šios partijos išskirtinis ženklas – rožė – nebuvo aptariamas. 

„Nupūskime dulkes nuo rožių“, – sakė LSDP pirmininkas G. Paluckas. Panašu, kad naujoji partija tai ir padarė, nes jų logotipas – baltai raudona rožė lietuviškos trispalvės fone.  Suvažiavimo paradui vadovo parlamentarai Irena Šiaulienė ir Gediminas Kirkilas bei buvusi Darbo partijos pirmininkė Živilė Pinskuvienė. 

Išsirinko partijos vadovybę 

Vienbalsiai ir be konkurencijos partijos vadovu išrinktas G. Kirkilas pasiūlė išrinkti devynis partijos pirmininko pavaduotojus. Jais tapo Juozas Bernatonis, Ingrida Baltrušytė-Četrauskienė, Petras Čimbaras, Kęstutis Daukšys, Elvinas Jankevičius, Andrius Palionis, Živilė Pinskuvienė, Andrius Šedžius, Irena Šiaulienė. Kandidatūros taip pat patvirtintos vienbalsiai. 

Pasak G. Kirkilo, šios partijos įsteigimas yra neeilinis įvykis Lietuvos politiniame gyvenime ir dovana Lietuvai šimtmečio proga. Jis kalbėjo, kad tokia diena nebūtų atėjusi, jei suvažiavimo dalyviai būtų pasidavę naujojo lyderio valiai ir nutraukę koalicijos sutartį.  

„Mes susirinkome pasakyti, kad yra dar ir dirbanti, kurianti ir mąstanti Lietuva. Lietuva laukianti sprendimų, pokyčių gerovės valstybės link“, – kalbėjo G. Kirkilas.  

Jis nepraleido progos įgelti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos lyderiui Gabrieliui Landsbergiui, sakydamas, kad jis ir jo vadovaujama partija siekdama priešlaikinių Seimo rinkimų siekia trukdyti valdančiosios koalicijos darbui.  

„Iškyla retorinis klausimas, kodėl opozicija, nors ir nesėkmingai, bando trukdyti koalicijai ir žlugdyti Seimo darbą prašydami priešlaikinių rinkimų, kurdami komisijas?“ – kalbėjo jis, pridurdamas, kad Lietuvoje gyvenimas tik gerėja ir neva konservatoriai nenori parodyti, kad tai yra valdančiosios koalicijos nuopelnas.  

Be to, jis sakė, kad naujoji partija žino ne tik, kaip gerinti gyvenimą šalyje, bet ir kaip sugrąžinti išvykusius gyventi svetur lietuvius.  Jis teigė, kad į opoziciją pasitraukusi G. Palucko vadovaujama LSDP silpnina kairiąją politiką Lietuvoje. 

G. Kirkilas kalbėjo, kad svarbiausia partijai dabar priimti įstatytus, struktūrizuoti partijos veiklą, pradėti pasiruošimą savivaldos rinkimams, iškelti kandidatus, siekti įstoti į Europos socialistų partiją.  

O štai Juozas Bernatonis rėžė, kad partijos pirmininkas bus renkamas suvažiavime, o ne visuotiniu keliu, kaip darė konservatoriai, išsirinkę G. Landsbergį ar socialdemokratai išsirinkę G. Palucką. Anot jo, taip išrinkti „susikompromitavę politikai“, o užsiminus apie asmenų teistumą „žmonės buvo persekiojami“.

Nesutarė dėl koalicijos 

Socialdemokratų darbo frakcija Seime susikūrė po to, kai LSDP taryba nusprendė nutraukti koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Po to sprendimo apie pasitraukimą iš partijos paskelbė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Po to, kai dalis tuomet dar socialdemokratų frakcijos narių pasipriešindami partijos tarybai pasirašė negirdėtą derinį – frakcijų koaliciją, tapo akivaizdu, kad vadinamieji maištininkai negalės likti LSDP nariai. Užbėgdami tam už akių aštuoni Seimo nariai pareiškė pasirinkę patys išeiti iš partijos. Vienintelis iš maištininkų Antanas Vinkus buvo išmestas iš partijos. 

Šiuo metu Seimo socialdemokratų darbo frakcijai Seime priklauso jos seniūnas Andrius Palionis, buvę premjerai Gediminas Kirkilas ir Algirdas Butkevičius, iš skandalų neišlipantis Artūras Skardžius, Juozas Bernatonis, Rimantas Sinkevičius, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, Rimantė Šalaševičiūtė, Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė, Antanas Vinkus bei du Darbo partijos atstovai – Petras Čimbaras ir Valentinas Bukauskas. 

Tiesa, A. Butkevičius, A. Vinkus, V. Bukauskas prie naujosios partijos neprisidėjo. 

Šiuo metu Lietuvoje oficialiai veikia 23 politinės partijos. Dar penkios yra likviduojamos.