Lietuvoje

2017.04.05 20:32

Mįslė gamtosaugininkams: kas į telkinį išpylė nuodingą skystį?

LRT TELEVIZIJOS laida „Gamtos inspektoriai“, LRT.lt2017.04.05 20:32

„Esame rekomendavę žmonėms iš šalia esančių statybų palikti vietovę. Apsitvėrėme teritoriją ir bandome aiškintis, kas čia yra“, – sako Vytautas Nenartavičius, Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos operacijų vadovas, komentuodamas išskirtinį atvejį. Į telkinį šalia Vilniaus išpilta neaiškios kilmės tiršto nuodingo skysčio, ketinama skelbti ekstremalią padėtį.

Ši istorija primena detektyvą. Prieš tris paras iki nelaimės Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Vilniaus miesto agentūros pareigūnai kartu su Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistais apsilankė netoliese esančioje įmonėje. Čia netrukus po to buvo aptikta daugybė pažeidimų. Pagrindu patikrinti įmonę tapo skelbimas internete. Pigiau nei rinkoje parduodamas dyzelinas kūrenimui. Toną jo įsigijęs žmogus netrukus suprato buvęs apgautas ir paskambino į laidą „Gamtos inspektoriai“.

„Manėme, kad ten kuras, nusipirkome. Jie pardavinėja po toną konteineriuose, tuos konteinerius laiko kieme. Parsivežėme namo ir pamatėme, kad ten – baisus nuodas. Nežinau, herbicidas ar pesticidas. Paskambinome jiems, norėjome sugrąžinti, o jie sako: mes nebepriimsime, nieko nežinome“, – žurnalistams sakė dyzelino pirkėjas.

Laidos kūrėjai, apsimetę pirkėjais, skambino skelbime nurodytu numeriu. Pardavėjas jiems tikino, kad toks kuras puikiai tinka namams šildyti. Netrukus įvykio vietoje pasirodo daugiau pareigūnų ir pardavėjas apklausiamas. Kyla įtarimas, kodėl įmonės vadybininku prisistatantis žmogus negali pateikti jokių su įvykiu susijusių dokumentų, taip pat tiksliai neatsako į pagrindinį aplinkosaugininkus dominusį klausimą: kas yra talpose? Iš pradžių vyras tikina, kad tai – panaudotas iš maitinimo įstaigų suvežtas aliejus.

„Kiek teko bendrauti su darbuotojais, jie neneigia, kad tai yra keleto įmonių, susijusių su spiritinių gėrimų gamyba, atliekos“, – sakė Vilniaus RAAD  Vilniaus m. agentūros vyr. specialistas Justinas Jurčiukonis.

To, kas nutiko, praėjus kelioms dienoms po patikros, nesitikėjo niekas. Vos už keliasdešimties metrų nuo patikrintos įmonės – didžiulė ekologinė nelaimė. Prie spalvoto tvenkinio – žuvę paukščiai. Aplink tvyrojo aitrus chemikalų kvapas.

Apie tai, kokios medžiagos nuleistos į tvenkinį ir ar su tuo susijusi netoliese veikianti įmonė, – vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.