Lietuvoje

2017.01.26 00:29

Šauktinių tarnybos finišas Vytenio logistikos batalione: ar nuobodu tarnauti logistu?

LRT TELEVIZIJOS laida „Karinės paslaptys“, LRT.lt2017.01.26 00:29

Visą praėjusį sezoną LRT TELEVIZIJOS laidos „Karinės paslaptys“ komanda stebėjo, kaip sekasi Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono šauktiniams. Viena pagrindinių jų užduočių buvo vasaros pabaigoje – vyrai mokėsi infiltruotis iš sraigtasparnio. 

Maketų gamybai batalione skiriama daug dėmesio. Gaudamas užduotį pagaminti maketą, jaunas karys geriau susipažįsta su vietove, joje esančiais keliais ir gamtos ar kraštovaizdžio objektais. Maketų gamybai pasitelkiama viskas, kas po ranka, – nuo virvelių ir plytgalių iki kankorėžių ir mėlynių. Pagaminę maketą, kariai pagal jį turi pristatyti savo padėtį ir būsimąją užduotį. Galbūt žemėlapių dėliojimas iš kankorėžių planšetinių kompiuterių eroje gali atrodyti nešiuolaikiškas būdas mokyti karius, tačiau jis pigus ir veiksmingas, gerai lavina karių atmintį.

Tačiau Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono šauktiniams tenka ne tik gaminti maketus, bet ir mokytis infiltruotis iš sraigtasparnio.

Skyriai iš savo susitelkimo vietų mokymų metu pajuda pagal griežtą grafiką, kad numatytu laiku spėtų pėsčiomis ateiti prie nusileidimo tako. Į sraigtasparnį paimama maždaug po 10–11 karių (vienas skyrius), todėl visai kuopai arba trims būriams perskraidinti prireikia ne mažiau kaip dešimties reisų.

Skrydis iki išsilaipinimo vietos trunka maždaug penkias minutes. Išsilaipinę kariai patenka į krūmynus. Priešas iš savo užimto objekto gali matyti sraigtasparnį skraidant, tačiau tolesnio karių judėjimo matyti negali.

Tarnybos pabaigoje – hibridinio karo scenarijus

Apsaugos kuopos šauktiniams tarnauti likus dvi savaites, visos kuopos vertinamosioms pratyboms pasirenkamas hibridinio konflikto scenarijus: „Gauta informacijos, kad priešo pajėgos nedidelėmis grupėmis bando prasismelkti į Kazlų Rūdą. Šis miestelis yra svarbus, nes pro jį driekiasi geležinkelio magistralė ir automobilių keliai. Apsaugos kuopai įsakoma pasiskirstyti į kelis būrius ir persikelti į miestą. Iškelta užduotis užtikrinti savivaldybės ir geležinkelio stoties apsaugą. Be to, visame mieste ir prie pagrindinių įvažiavimų įrengiami postai, kad būtų užkirstas kelias diversantams į miestą.“

„Blogiukų“ vaidmenį atliekantys kariai yra šauktiniai iš to paties Vytenio bataliono, tik žvalgų būrio. Kol planuojama jų diversija, šauktiniai užsiima tuo pačiu atmintį ir vaizduotę lavinančiu dalyku – maketo kūrimu gamtos apsuptyje. Tačiau vos po kelių valandų šie vaikinai virs hibridinės grėsmės šaltiniu.

Pratyboms pasitarnauja ir vietos šauliai bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai. Jiems iškelta užduotis tampyti postuose esantiems kariams nervus, rengti provokacijas, sukurti nuolatinę įtampą ir psichologinį diskomfortą. Civilių rūbais persirengę šauliai bando įsivežti ar įsinešti į saugomą teritoriją ginklų ir sprogmenų.

Daugiau apie Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono šauktinių baigiamąsias pratybas – laidos „Karinės paslaptys“ siužete.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.