Lietuvoje

2013.04.11 09:10

Teismas: D. Kedžio kaltinimai pedofilija buvo išgalvoti

Dviejų žmonių nužudymu įtariamas Drąsius Kedys kaltinimus pedofilija verslininkui Andriui Ūsui išsigalvojo. Taip trečiadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs po mirties mažametės tvirkinimu kaltinto A. Ūso bylą.  

Dviejų žmonių nužudymu įtariamas Drąsius Kedys kaltinimus pedofilija verslininkui Andriui Ūsui išsigalvojo. Taip trečiadienį paskelbė Vilniaus apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs po mirties mažametės tvirkinimu kaltinto A. Ūso bylą.

Trijų teisėjų kolegija konstatavo, kad sostinės apylinkės teismas pagrįstai reabilitavo A. Ūsą, todėl jam iškelta baudžiamoji byla ir turėjo būti nutraukta.

„A. Ūso veikoje nėra nusikalstamos veikos požymių“, – pabrėžė teisėjai Vitalija Norkūnaitė, Leonarda Gurevičienė ir Pavelas Frolovas, atmetę Vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma nuosprendį pakeisti. Kaip – skunde nebuvo nurodyta.

Teismas pažymėjo, kad įvertinus visus byloje esančius įrodymus, liudytojų apklausas nepasitvirtino, kad baudžiamojon atsakomybėn patrauktas A. Ūsas būtų panaudojęs bent kokią prievartą prieš D. Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą.

Aiškindama priimto verdikto motyvus teisėjų kolegijos pirmininkė V. Norkūnaitė pabrėžė, kad apeliacinės instancijos teismo teisėjai sutinka su byloje atliktu įrodymų vertinimu, be to, nekilo jokių abejonių dėl teismo šališkumo.

„Teismas tiek atskirai, tiek visumoje išsamiai įvertino byloje esančius įrodymus – tiek kaltinančius, tiek teisinančius, nė vienam jų nebuvo suteiktas prioritetas“, – pažymėjo teisėja.

Vilniaus apygardos teismo paskelbta nutartis, kuria paliktas galioti apylinkės teismo nuosprendis, įsiteisėjo nuo jos paskelbimo. Tiesa, ją formaliai dar galima skųsti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT), tačiau tik dėl teisės taikymo, o ne įrodymų vertinimo.

Anksčiau apylinkės teismas buvo konstatavęs, kad vienintelė D. Kedžio dukros reali seksualinė patirtis yra įgyta 2008 m. lapkričio-2009 m. rugsėjo mėnesiais jos tėvo namuose įkyrių, nekvalifikuotų ir neteisėtų klausinėjimų bei filmavimų metu. Vėliau sumontuotas įrašas buvo parodytas per įvairias televizijas ir patalpintas internete.

Teismas taip pat rėmėsi ekspertų išvadomis, kurios, pabrėžė teisėjas, teisino, o ne kaltino A. Ūsą.

Išklausyti teismo priimto verdikto atvyko prokuroras, advokatai, kaltinamojo A. Ūso tėvai, didelis būrys žurnalistų ir vos keletas žiūrovų – visi jie vos tilpo teismo salėje. Prieš nuosprendžio paskelbimą prie teismo viešosios tvarkos palaikyti atvyko policijos pareigūnai.

Vadinamosios pedofilijos bylos kelias iki teismo buvo labai ilgas – ikiteisminį tyrimą pradėję pareigūnai ilgą laiką jį vilkino, dėl to vėliau nebuvo įmanoma atlikti būtiniausių neatidėliotinų veiksmų.

A. Ūsas teismui buvo perduotas tik dėl mažamečio asmens tvirkinimo, nors jam anksčiau buvo pareikšti įtarimai ir dėl seksualinio prievartavimo. Šiuos įtarimus prokuratūra panaikino, nes nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo požymių.

Be to, byloje buvo priimtas nutarimas ikiteisminį tyrimą teisėjo Jono Furmanavičiaus, L. Stankūnaitės bei šios sesers Violetos Naruševičienės atžvilgiu nutraukti, „jiems nepadarius nusikalstamos veikos“. Byloje taip pat nustatyta, kad prieš V. Naruševičienės dukrą seksualinės prievartos veiksmai nebuvo padaryti.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkta daugiau kaip 18 tomų medžiagos, apklausta beveik 200 liudytojų, atlikti medicininiai, psichologiniai, fonoskopiniai tyrimai, gautos specialistų išvados, naudotasi Interpolo Lietuvos nacionalinio biuro pagalba.

Be to, tyrimo metu buvo išanalizuoti gauti telefoninių pokalbių, tarpusavio kontaktų duomenys, kai kurių byloje apklaustų asmenų duoti parodymai patikrinti melo detektoriumi.

Visą nuasmenintą pirmosios instancijos teismo nuosprendį galite rasti teisėjo Audriaus Cinino asmeninėje svetainėje.