Lietuvoje

2021.11.07 14:03

Prie Vyriausybės – visuomenininkų protestas dėl migrantų apgręžimo politikos: esame prieš tai, kad mūsų pasienis taptų kapinynu

atnaujinta 19.03
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.11.07 14:03

Sekmadienį Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, rengiama protesto akcija dėl Vyriausybės vykdomos neteisėtų migrantų apgręžimo politikos.

Protestą „Prieglobsčio prašymas nėra nusikaltimas“ organizuoja Lietuvos pabėgėlių taryba, Gegužės 1-osios profesinė sąjunga ir studentų judėjimas „Šauksmas“, pranešė Lietuvos žaliųjų partija.

„Vyriausybės vykdoma apgręžimo politika, neskaidrumas ir humanitarinės pagalbos ribojimas pasienyje kelia grėsmę ne tik prieglobsčio prašytojams, bet ir visai Lietuvos visuomenei“, – teigiama pranešime.

Anot jo, akcijoje savo patirtimis dalysis Lietuvoje prieglobstį radę užsieniečiai, humanitarinę pagalbą prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos teikiantys Lietuvos piliečiai bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Protestuotojai išreikš palaikymą to paties pavadinimo peticijai, kurią pasirašė 27 nevyriausybinės organizacijos, pilietiniai judėjimai ir per tūkstantį Lietuvos gyventojų.

„Sulaukiame pagalbos šauksmų iš žmonių, kurie yra įstrigę miškuose be maisto ar šiltų drabužių. Jau yra atvejų, kai sužinojome, kad pagalbos šaukęsi žmonės rasti Lenkijos pasienyje negyvi. Mes stengiamės padėti, kuo tik galime, renkame humanitarinę pagalbą, tačiau, jei nebus valstybinių institucijų pagalbos, vargu ar pavyks išvengti daugiau mirčių“, – teigė viena iš protesto organizatorių, Gegužės 1-osios profesinės sąjungos atstovė Emilija Švobaitė.

„Esame prieš tai, kad mūsų pasienis taptų kapinynu, todėl nematome kitos išeities, kaip nebetylėti ir reikalauti valstybės vadovų atsakomybės“, – sakė ji.

Saudargas: šis protestas yra gerokai didesnė grėsmė šalies nacionaliniam saugumui

Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas sekmadienį prieš protestą savo feisbuko paskyroje teigė, kad šis protestas „yra gerokai didesnė grėsmė šalies nacionaliniam saugumui nei apgręžimo politika“.

„Na, bijau, kad šis protestas yra gerokai didesnė grėsmė šalies nacionaliniam saugumui nei apgręžimo politika. Jei ne sprendimas dėl apgręžimo, ko gero, šiandien Lietuvoje turėtume ne 4 tūkstančius, o 40 tūkstančių nelegalių migrantų, atitinkamai toliau augančius srautus, problemas, gyventojų protestus ir triumfuojantį diktatorių. Kaip įmanoma to nesuvokti?“ – svarsto jis.

Jo teigimu, jis pats asmeniškai daug kartų matė neteisėtų migrantų situaciją iš arti – pasienyje, stovyklose, saugant perimetrą ir besirūpinant migrantų žemiškais rūpesčiais.

„Galiu patikinti, kad valstybė, jos institucijos, pareigūnai ir NVO savanoriai darėme viską, kad viena ranka stabdydami nelegalų (neteisėtų migrantų – LRT.lt) srautą, kita maksimaliai užtikrintume normalias gyvenimo sąlygas tiems, kuriuos jau įsileidome. Jei būtume įsileidę daugiau, juk atitinkamai būtų nebepakakę resursų jais pasirūpinti – vadinasi, jų gyvenimo sąlygos būtų dar prastesnės. Tai ar to nori šie pseudo žmogaus teisių gynėjai?“ – rašo jis.

Tyrėja: kai kurie veiksmai nesuderinami su tarptautine teise

Dalis nevyriausybinių organizacijų teigia, kad reikėtų tobulinti Vyriausybės vykdomą migrantų apgręžimo politiką. Jų teigimu, dabar trūksta informacijos, kur migrantai gali kreiptis prieglobsčio, kai prie sienos yra neįleidžiami. Nevyriausybinės organizacijos „Diversity Development Group“ tyrėja Giedrė Blažytė sako, kad kai kurie veiksmai nesuderinami su tarptautine teise.

„Tai, kas Lietuvoje šiuo metu yra įgyvendinama, ta vadinama apgręžimo procedūra, ji yra neteisėta, ji nesutampa su visais tarptautiniais teisės standartais.

Reikėtų bendrai kad tokios procedūros tiesiog neliktų, ir tuo labiau, kad mes kalbame apie laikotarpį, kuomet iš tikrųjų lauke yra šalta, vėjuota, bet koks žmogus tokiose sąlygose lauke būti ir pasilikti tiesiog negali. Mes kalbame apie elementarų humaniškumą. Matai vaizdus, kad yra apgręžiami tie patys vaikai, šeimos“, – LRT RADIJUI sako G. Blažytė.

Iš beveik keturių tūkstančių dviejų šimtų šiemet neteisėtai į Lietuvą patekusių migrantų prieglobstį gavo šeši žmonės.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko beveik 4,2 tūkst. migrantų. Nuo rugpjūčio 2-osios, kai imta taikyti apgręžimo taktika, neįleista apie 5,6 tūkst. užsieniečių.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija, pasienyje su Baltarusija statomas fizinis barjeras.

Kasčiūnas: Seimo narių bandymas daryti spaudimą yra nepriimtinas

Sekmadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas feisbuke pareiškė, kad parlamentarų bandymai kištis į sieną saugančių pasieniečių darbą yra netoleruotini.

„Šiandien Lietuva išgyvena sudėtingą ir pavojingą laikotarpį, susidurdama su agresyviu priešininku ir išorine grėsme. Visiems verta atidžiai apsidairyti ir niekada nepamiršti kas buvo kas tokiu metu, nes krizės ir atskleidžia tikrą žmogaus veidą“, – rašė politikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt