Lietuvoje

2021.11.04 22:30

Šedbaras žada, kad Referendumo įstatymas Seimo salėje atsidurs kovą

Aistė Valiauskaitė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.04 22:30

Nuo Konstitucinio Teismo sprendimo, kad reikia keisti Referendumo įstatymą, praėjo daugiau nei metai, o tai vis dar nepadaryta. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas sako, kad projektą dar rengia – tikisi priimti pavasarį. Tačiau kol įstatymo nėra, į visas institucijas, kurios turi priimti sprendimus dėl referendumo, plūsta jį inicijuoti norinčios grupės skundai.

Parašai referendumo kartelei nuleisti buvo renkami per mitingą prie LRT. Iniciatoriai siekia, kad referendumui paskelbti užtektų 100 000 parašų vietoj dabar reikalaujamų 300 000.

Mitinge skambėjo šūksniai: „Mes esame ir mes reikalaujame žodžio, mes reikalaujame žodžio – reikalaujame!“

Tačiau pernai liepą Konstituciniam Teismui paskelbus, kad reikia keisti Referendumo įstatymą, dabartinis – nebegalioja. Dėl to Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visus sprendimus dėl šio referendumo priima vadovaudamasi kitais teisės aktais.

„Tiek VRK, tiek Vyriausiasis administracinis teismas skendi skunduose, nes kokį sprendimą bepriimtų komisiją, jis skundžiamas, kokį atsakymą beišsiųstume, jis yra skundžiamas“, – teigia VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.

Šedbaras įsitikinęs, kad Referendumo įstatymo projektą tikisi priimti pavasarį

Referendumo iniciatyvai pristatyti pagal nors ir nebegaliojantį įstatymą skirtas nacionalinio transliuotojo eterio laikas – dvi pusvalandžio laidos pagrindiniame LRT radijo ir televizijos kanale. Dar 4 valandos eterio iniciatoriams skiriamos surinkus reikiamą parašų skaičių.

„Gyventojų skaičius sumažėjo, referendumui šaukiamų žmonių skaičius irgi turi būti mažesnis“, – per LRT televiziją kalbėjo referendumo iniciatyvinės grupės narys Audrius Butkevičius.

Tačiau iniciatyvinė grupė ir tai apskundė teismui, reikalaudama dvigubai daugiau laiko ir kitu metu, norėtų laidų be vedėjo.

„Yra numatyta ir taip jiems laiko, LRT davė to laiko. Čia kas svarbu, o kiek tolios laidos yra žiūrimos? Tai, ar tą žiūrimiausią laiką adekvatu skirti? Tos laidos paprastai menkai žiūrimos“, – aiškina Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro docentas dr. Deimantas Jastramskis.

Ilgametis VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad referendumų iniciatorių prašymas skirti daugiau dėmesio – įprasta, bet neįgyvendinama praktika, nes visiems taisyklės vienodos.

„Čia, pasakyčiau, amžina diskusija šituo klausimu yra. Iniciatoriai painiojasi: jie sako, mes pasisakome svarbiausiu tautai klausimu, bet tas tautai svarbiausiu tampa, kada surenkami parašai. Tada, kai skelbiamas referendumas“, – teigia buvęs VRK pirmininkas.

Jau kyla naujų iniciatyvų dėl referendumų.

„Šiandien 141 Lietuvos pilietis kreipėsi į VRK dėl 2 naujų referendumo iniciatyvų“, – sako referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorius Zigmas Vaišvila.

Tačiau klausimas dėl referendumo įstatymo įstrigęs.

„Deja, per 15 mėnesių valdžia nesugebėjo ir piktybiškai nevykdė Konstitucinio Teismo nurodymo“, – teigė A. Butkevičius.

„Kad būtų skuba priimti įstatymo projektą, tai aš tikrai nematau. Pokyčių, kurie keltų kažkokį susipriešinimą, Seime nėra. Tai techniškai įsivaizduočiau, kad Seimo salėje norint tas sutarimas tikrai būtų greitas“, – nurodo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Agnė Širinskienė.

Komiteto pirmininkas teigia, kad kol kas dirbama darbo grupėje, įstatymas beveik parengtas.

„Jie guls ant komiteto stalo, bet guls tada, kai bus pabaigta. Dabar sėdime su patarėja prie projekto, kiekvieną savaitę po dienelę, po dienelę, prisijungdami VRK, teismą. Mes dėliojame ir deriname su Rinkimų kodeksu“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

S. Šedbaras sako, kad įstatymas Seimo salėje turėtų atsidurti kovą.

Referendumo įstatymą keisti reikia, nes jis turėjo būti priimtas kaip Konstitucinis įstatymas – jam reikia daugiau balsų, o buvo priimtas Seimo narių balsų dauguma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt