Lietuvoje

2021.09.15 20:45

„Ginkluokis ir apgink“: Rūdninkuose gyventojai susibūrė į Saugios kaimynystės grupę, patys patruliuoja, stabdo įtartinus automobilius

Daumantas Butkus, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.15 20:45

Prie didžiausios migrantų stovyklos Rūdninkuose įsikūrusių kaimų gyventojai susibūrė į Saugios kaimynystės grupę. Apsirūpinę dujų balionėliais, švilpukais ir šviesą atspindinčiomis liemenėmis, žmonės vakarais stabdo įtarimą keliančius automobilius, miškingose vietoviese ieško besislepiančių migrantų. Pačiuose Rūdininkuose ant gyventojų tvorų iškabinti plakatai, raginantys ginkluotis ir apginti Lietuvą. Seniūnija patvirtino, kad plakatai atsirado su vietos valdžios žinia.


„Saugok lietuvybę – ginkluokis ir apgink“; „Nelegaliems migrantams – nusikaltėlių statusą“, skelbia du iš dvylikos plakatų, iškabintų ant gyventojų tvorų Šalčininkų rajone, Baltosios Vokės seniūnijos gyvenvietėje, Rūdninkuose. Ten pat, kur už puskilometrio, Viešojo saugumo tarnybos poligone įkurta didžiausia Lietuvoje migrantų stovykla. Liepos pabaigoje, sužinoję, kad kaimynystėje bus apgyvendinta šimtai kitatataučių, Rūdininkų ir Baltosios Vokės gyventojai bandė blokuoti kelią į poligoną.

„Buvo susirinkimas tą pačią pirmą dieną, liepos 26-ąją, mūsų vietinių gyventojų ta diena vadinama Sausio 13-ąja, jeigu perfrazuojant, nes tiesiog susirinkę išsigandę žmonės gavo lazdų, dujų, buvo išvadinti visokiausiais žodžiais vien dėl to, kad nežinojo, kas ten vyks“, – vasaros įvykius Rūdninkuose prisiminė Robertas Kovgiris, Baltosios vokės gyventojas. Jis vienas iš bendruomenės Saugios kaimynystės grupės iniciatorių.

Kiekvieną vakarą, nuo 19 iki 1 val. nakties, Rūdininkuose, Baltojoje Vokėje ir dar keliuose aplink migrantų stovyklą įsikūrusiuose kaimuose nuo rugpjūčio pamainomis patruliuoja būrys savanorių. Jie turi šviesą atspindinčias liemenes, švilpukus, dujų balionėlius, ryšio priemones.

„Kaip policija vadina, mes esame jų dešinioji ranka ir padedame, atsižvelgiant į dabartinę situaciją su pabėgėliais, daug padaryti darbo ir pakeičiame pareigūnus, kurių tiesiog trūksta ne tik rajone, bet ir visoj Lietuvoj. (...) Sąraše yra, man atrodo, 42 žmonės, iš kurių dalis yra greito reagavimo, jie visada yra ant ryšio. Didžioji dalis iš to sąrašo yra žmonės, kurie tiesiog susirenka nuo 7 valandų vakaro iki 1 valandos nakties, pagal budėjimo grafiką išsidalina teritorijas. Yra Vakariškių gyvenvietė, Rūdninkų gyvenvietė – tos vietos, kur dažniausiai galima sutikti bėgančius iš stovyklos pabėgėlius“, – LRT RADIJUI sakė R. Kovgiris.

Rūdininkų poligone įkurtoje stovykloje šiuo metu gyvena 730 vyrų. Jie reikalauja laisvės. Situacijų, kuomet dalis migrantų bando pabėgti iš stovyklos, anot Roberto, yra buvę bent dešimt.

„Tikrai ne viena ir ne dvi. Kai tik atvežė tuos migrantus, jau po kelių dienų vietiniai gyventojai sulaikė savo kieme Rūdninkuose, kur gyvena mano pažįstami, du migrantus. Kitą dieną sesė su savo draugėmis sustabdė pakeliui einantį, paklausė, kur jis eina ir ko jis nori, jis buvo visas peršlapęs, sušalęs, išsigandęs. Tikslaus skaičiaus, kiek kartų bandyta pasišalinti ir kiek pasišalinta, nepasakyčiau, bet tiesa yra tokia, kad jie bėga ir visų nesugausi. Virš dešimt kartų turbūt yra mažiausias skaičius, kurį drįsčiau įvardyti“, – teigė R. Kovgiris.

Šalčininkų rajono policijos komisariate įregistruotas Baltosios Vokės seniūnijos Saugios kaimynystės būrys turi teisę ne tik patruliuoti, stebėti aplinką, bet ir stabdyti įtarimą sukėlusius automobilius. Kelias į migrantų stovyklą veda per gyvenvietę ir, anot rūdninkietės Inos Ušakovos, šiandien niekas čia nepravažiuoja nepastebėtas.

„Niekad gyvenime čia nebuvo tiek automobilių su užsienietiškais numeriais, ypač būna vokiečių, lenkų, būna ir iš Nyderlandų, bet daugiausia – vokiečių ir lenkų, tikrai labai daug. Užrašinėjame numerius, perduodame policijai patikrinti“, – sakė I. Ušakova.

R. Kovgiriui žinomas bent vienas atvejis, kai gyventojų sustabdytame automobilyje buvo du įtariami migrantai, kurie su savimi neturėjo jokių dokumentų, tąkart taip pat buvo iškviesta policija aplinkybių nustatymui.

Po keleto stovyklos gyventojų bandymų pabėgti, aplink teritoriją buvo nutiesta dar viena tvora, ją saugo Viešojo saugumo tarnybos, vienas Lietuvos ir du Lenkijos policijos ekipažai. Pašaliečiai į vidų įleidžiami tik gavus leidimą.

Iš Baltarusijos į Lietuvą bandantys patekti migrantai pakeitė ne tik Rūdninkų miestelio gyventojų kasdienybę. Eišiškės – miestelis prie pat Baltarusijos sienos. Buvęs mokytojas, dabar – pensininkas Antanas skundžiasi dėl brangstančių kontrabandinių rūkalų.

„Prieš migrantų krizę buvo 1,50-1,60 euro, dabar – 1,80-1,90. Pabrango, trisdešimt-keturiasdešimt centų pabrango“, – LRT RADIJUI sakė jis. Paklaustas, ar įsigyti kontrabandinių cigarečių sunkiau, jis patvirtina.

„Sunkiau, dabar labai sunku, nors yra, bet sunku. Buvo toks dalykas, kad išvis Eišiškėse nebuvo, reikėjo parduotuvėj pirkt ir už pakelį keturis eurus mokėti“, – pasakojo pensininkas Antanas.

Seniūnas Genadijus Baranovičius džiaugiasi, kad tiek Rūdininkuose, tiek Baltojoje Vokėje tapo saugiau, nusikaltimų sumažėjo, rajono valdžia įrengė naują apšvietimą ir stebėjimo kameras, o šalia esanti migrantų stovykla gyventojams jau nebekelia siaubo.

„Šiuo momentu kaip ir nebloga situacija, nėra tų pabėgimų, anksčiau praktiškai kiekvieną dieną buvo, vienas kitas vis tiek bėgo, dabar situacija pagerėjo“, – LRT RADIJUI sakė G. Baranovičius.

„Migranto dienpinigius – kiekvienam Lietuvos pensininkui“; „Reikalaujame nepriimti nei vieno“; „Apsaugosim sieną – apginsime Lietuvą“; „Nelegaliems migrantams – nusikaltėlių statusą“; „Saugok lietuvybę – ginkluokis ir apgink“. Tokiais profesionaliai pagamintais plakatais Rūdninkai pasitinka atvykėlius.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) teisės profesorius Justinas Žilinskas teigia, jog raginimas griebtis ginklo gali kurstyti neapykantą ir skatinti įtampą pasienyje.

„Šitas plakatas tikrai yra, manau, probleminis. Vis dėlto yra mūsų įstatymai, kuriuose nurodoma, kas gali turėti ginklą, kokiu pagrindu ir, svarbiausia, kada jis gali būti panaudojamas. Jeigu kažkoks asmuo, pamatęs šitą plakatą labai panorės ginti lietuvybę, ginkluosis neišsiaiškinęs, kokie yra reikalavimai keliami dėl ginklo, jis turės didelių problemų su teisėsauga. Tai aš labai užjaučiu tą žmogų, kurį šitas plakatas suklaidins“, – komentavo J. Žilinskas.

Seniūnas G. Baranovičius patvirtino, kad prieš migrantus plakatai atsirado su jo žinia, tačiau apie raginimą ginkluotis seniūnas teigia nežinojęs.

„Mes pažiūrėsim, aš paanalizuosiu, ačiū, kad pasakėte“, – sakė seniūnas.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.