Lietuvoje

2021.08.20 16:17

Seime planuojamos kodekso pataisos dėl trukdymo žurnalistams dirbti: baudos siektų nuo 20 iki 300 eurų

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.20 16:17

Kitą savaitę Seime planuojama registruoti administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriose būtų numatyta atsakomybė asmenims, trukdantiems žurnalistų darbą. Pasak žurnalistų sąjungos pirmininko ir projektą teikiančių politikų, reikia aiškiai parodyti, kad žurnalistų stumdymas ir trukdymas jiems dirbti – nebebus nebaudžiami.

Keiksmai ir įžeidinėjimai žurnalistams, trukdymas filmuoti ir fotografuoti, uždengiant objektyvą, ar net fiziniai išpuoliai – visa tai rugpjūčio 10-ąją vykusiame mitinge, kuris netruko virsti riaušėmis, patyrė praktiškai visų žiniasklaidos priemonių atstovai.

„Prieš tai mus apstumdė ir buteliu apmėtė per galvą. Tokia ta atmosfera čia yra“, – sako protestų įvykių epicentre atsidūręs LRT žurnalistas Edvardas Špokas.

Pasak žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, žurnalistai nėra palankiausiai vertinami visame pasaulyje, tačiau esą niekada iki šiol Lietuvoje žiniasklaidos atžvilgiu nebuvo tiek agresijos. D. Radzevičiaus manymu, išpuolius prieš žurnalistus skatina nebaudžiamumas.

„Nesinorėtų laikyti jau bendra tendencija, bet panašu, kad jeigu tai nebus įvertinta teisiškai ir nebus atsakomybės tokiems žmonėms – tai gali paskatinti tam tikrus sluoksnius, tam tikrus žmones daryti tokius pažeidimus ir trukdyti žurnalistams dirbti, jeigu ne kenkti dar labiau“, – sako D. Radzevičius.

„Mums neleidžia filmuoti, neleidžia kalbėti. Tai jūs šūdasklaida“, – tokių žodžių mitinge sulaukė kita žiniasklaidos atstovė.

Administracinių nusižengimų kodekse baudos už trukdymą žurnalistams dirbti yra numatytos tik valstybės ar savivaldybių institucijoms. Ši nuostata nekeista nuo 1996-ųjų. Pasak kultūros ministro, paskutiniai įvykiai prie Seimo parodė būtinybę padėtį keisti.

„Atsiranda spraga administracinių teisės pažeidimų kodekse, kuomet iš esmės žurnalistą saugo nuo valstybinių institucijų, kad jam netrukdytų, o patys puikiai suvokiam, kad trukdyti gali ir fiziniai ar juridiniai asmenys kažkokiam viešam renginy ar panašiai. Tai tiesiog yra tokia pilkoji zona, kuri turėtų būti užpildyta ir teisiškai sureguliuota“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.

Pirmadienį Seime turėtų būti registruotos kodekso pataisos, numatančios pinigines baudas asmenims, kurie tyčiniais veiksmais trukdo žurnalistams dirbti. Projektą Seimui teikiantis Eugenijus Gentvilas tikisi, kad įvedus realias bausmes sumažės protestuotojų noras pulti žiniasklaidą.

„Aš suprantu, kad mitingo dalyvis turi teisę neduoti interviu, tai čia nėra jokio pažeidimo. Tačiau kai yra uždenginėjama kamera ar stumdomas žurnalistas, ar nustūminėjamas mikrofonas – tai jau yra trukdymas žurnalistui dirbti darbą“, – sako E. Gentvilas.

Pagal siūlomus administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus, trukdantys žurnalistams dirbti, pirmąkart būtų baudžiami nuo 20 iki 140 eurų bauda. Nusižengimą pakartojus – nuo 50 iki 300 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt