Lietuvoje

2021.07.27 15:19

LRT trumpai. Migrantų apgyvendinimas Dieveniškėse – kas planuojama ir kodėl nepavyksta susitarti?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.07.27 15:19

Lietuvos sieną iš Baltarusijos kertančių neteisėtų migrantų skaičiai nesustoja augti, tad valdžia jau kurį laiką ieško, kur apgyvendinti į Lietuvą neteisėtai patekusius užsieniečius. Viena iš apgyvendinimo vietų pasirinktos Dieveniškės, tačiau perkelti migrantų ten nepavyksta – jų apgyvendinimui aktyviai priešinasi gyventojai ir vietos valdžia. LRT.lt primena, kas dedasi Dieveniškėse.

Dešimtimis, o kartais ir šimtais skaičiuojant per parą neteisėtai sieną kertančius migrantus, išaugo ir jų apgyvendinimo vietų poreikis. Liepos pradžioje Vidaus reikalų ministerija (VRM) pristatė A, B ir C planus dėl – tai trys stovyklos, kuriose ketinama apgyvendinti sieną neleistinai kirtusius užsieniečius.

„Aš pristačiau planą A, B ir C, jis jau įgyvendinimo procese. Pirmas, A, Dieveniškės, 500 (žmonių) greituoju būdu galėtų būti apgyvendinti“, – anksčiau komentavo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Kaip viena tokių stovyklų pasirinktas Dieveniškėse esantis tuščias buvęs ugdymo įstaigos bendrabutis, tačiau jau daugiau nei dvi savaites įkurti gyvenamųjų patalpų, į kurias būtų įkeldinami migrantai, nepavyksta.

Kodėl pyksta gyventojai?

O įkurti patalpas ir perkelti ten šiuo metu pasienio užkardose gyvenančių migrantų nepavyksta, nes tam aktyviai priešinasi tiek Dieveniškių gyventojai, tiek Šalčininkų rajono, kuriame ir yra šis miestelis, valdžia.

Tiek dieveniškiečiai, tiek savivaldybės atstovai teigė, kad apie planą apgyvendinti migrantus Dieveniškėse jie sužinojo ne tiesiogiai iš centrinės valdžios, o per žiniasklaidą.

„Apie jį nieko nežino nei vietos valdžia, nei vietos gyventojai, kuriuos tai liečia pirmiausiai. <...> Labiausiai nevykusios vietos negalima buvo surasti. Suprantu, kad pabėgėliai yra visos Lietuvos problema, tačiau pirmiausia man rūpi mūsų gyventojai ir jų saugumas“, – Šalčininkų savivaldybės liepos 14 dieną išplatintame pranešime cituojamas meras Zdzislavas Palevičius.

Dieveniškių gyventojai sakė nerimaujantys, kad migrantus ketinama apgyvendinti pastate, esančiame vos per kelioliką metrų nuo mokyklos, jie taip pat nerimavo, kad nebus užtikrintas bendras gyventojų saugumas.

Liepos 16 dieną buvo sušauktas neeilinis Šalčininkų savivaldybės tarybos posėdis, kuriame vienbalsiai nepritarta migrantų apgyvendinimo centro steigimui Dieveniškėse.

Be to, apie 400 gyventojų pasirašė peticiją, skirtą centrinei valdžiai, kuria taip pat reiškia nepritarimą migrantų įkurdinimui numatytame pastate. Dieveniškiečiai taip pat buvo susirinkę į mitingą prie VRM pastato, esančio sostinės centre.

Siūlytas kompromisas netiko

Visgi VRM ir Vyriausybė nutarė, kad nors gyventojai ir nepritaria, migrantai Dieveniškėse turės būti apgyvendinami. Aptverti apgyvendimui skirtą pastatą tvora norėta praėjusios savaitės pabaigoje, tačiau jau viduryje savaitės prie pastato ėmė budėti gyventojai – taip jie siekė užkirsti kelią migrantų įkurdinimui.

Galima sakyti, kad situacija aukščiausią tašką pasiekė penktadienį. Tądien nuo ankstyvo ryto prie pastato, kuriame norima įkurdinti migrantus, susirinko apie pusantro šimto Dieveniškių gyventojų, nešinų plakatais tiek lietuvių, tiek lenkų kalbomis. Dieveniškiečiai protestavo prieš migrantų įkurdinimą jų miestelyje.

Maždaug vidurdienį į Dieveniškes atvyko generalinis policijos komisaras Renatas Požėla, vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas bei premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas.

Valdžios ir policijos atstovai atvyko nešini kompromisu – jie pasiūlė, kad Dieveniškėse būtų įkurdintos tik vaikų turinčios migrantų šeimos, kurios miestelyje gyventų iki rugsėjo 1-osios. Po rugsėjo 1-osios jos būtų iškeldintos į pasieniečių mokyklos, esančios Medininkuose, teritoriją.

Visgi toks siūlymas dieveniškiečių neįtikino, jie jį palydėjo skanduodami „ne! ne! ne!“ bei „gėda!“.

Tiesa, į Dieveniškes generalinis komisaras, viceministras ir premjerės patarėjas atvyko lydimi nemažos riaušėms malšinti skirtos palydos – automobilių, pareigūnų. To, anot R. Požėlos, prireikė, nes buvo gauta nerimą keliančių signalų. Kartu buvo atgabenta ir pastatui aptverti skirta tvora. Gyventojų tai netenkino.

„Kompromisai atėjo dvi savaitės po to, kai mes per žiniasklaidą sužinojome apie planus. Ir tie kompromisai atėjo po to, kai atvažiavo gal 30 priemonių su gal 140 policijos pareigūnų ir su paruošta tvora“, – LRT.lt sakė Dieveniškių gyventojas Marius.

Po kelias valandas trukusių gyventojų bei valdžios atstovų diskusijų bei ginčų, nutarta, kad penktadienį pastatas nebus pradėtas ruošti migrantų apgyvendinimui, tad atvykusi policijos palyda išvyko, kartu išsiveždama ir atgabentą tvorą.

Premjerės patarėjas K. Lančinskas sakė, kad prie diskusijų su gyventojais bus grįžtama kitą dieną – šeštadienį. Visgi ir šeštadienį pasiekti VRM ir gyventojams pasiekti kompromiso nepavyko.

Kodėl Dieveniškės?

Tiek Dieveniškių gyventojai, tiek Šalčininkų rajono valdžia kėlė klausimą, kodėl prireikė migrantų apgyvendinimą numatyti būtent Dieveniškėse. Apie tai, kodėl toks sprendimas yra priimtas, ne kartą kalbėjo valdžios atstovai. Jie teigė, kad Dieveniškių kilpa yra tinkamiausia, nes norint iš jos pasišalinti, tai galima padaryti tik per labai siaurą ruožą.

„Geografiškai yra labai svarbu ten koncentruoti vieną iš apgyvendinimo centrų, nes pabėgimo galimybės iš ten yra minimalios, nes yra dviguba apsauga, yra susiaurėjimas. Tai yra labai svarbus dalykas, be galo svarbus“, – teigė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Pirmadienį vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė pranešė, kad planų dėl migrantų apgyvendinimo Dieveniškėse nėra atsisakoma.

„Tai, kad žmonės protestuoja, yra normalus reiškinys demokratinėje visuomenėje. Bet viešosios tvarkos ir įstatymų privaloma laikytis visiems. Mes žmones girdime, stengiamės paaiškinti savo sprendimo motyvus, atsakyti į visus jiems rūpimus klausimus, tačiau savo sprendimo nekeisime, nes kito pasirinkimo šiuo metu neturime“, – teigė ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.