Lietuvoje

2016.07.27 17:17

Lietuvos miestuose nuo dehidratacijos saugo vandenpylės

Greta Vaitkūnaitė, Marija Gabrienė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.07.27 17:17

Esant vidutinei temperatūrai, vandens rekomenduojama išgerti 30–35 mililitrus kūno masės kilogramui, t. y., jei sveriate 50 kilogramų, turite išgerti 1,5 litro vandens, o karštuoju laikotarpiu – dar daugiau. Kai kuriuos gąsdina mintis, kad norint per dieną išgerti reikiamą kiekį vandens, su savimi tektų nešiotis dviejų litrų talpos butelį. Tačiau nuo to gelbėja kai kuriuose miestuose įrengti vandens fontanėliai, iš kurių įsipilti vandens galima vieno mygtuko paspaudimu.

Tokios vandenpylės, vandens kranai, kitaip vadinami fontanėliais, veikia Vilniuje, Kaune, Alytuje, Šiauliuose, Jonavoje ir kituose Lietuvos miestuose. 7 tokie vandens kranai veikė ir Klaipėdoje, tačiau dėl seno amžiaus buvo atsisakyta.

Kad tokios kolonėlės praverčia, teigia ir medikai, kurie primena, kad kartais vandens trūkumo galima ir nepastebėti. Nors skysčių trūkumo požymis – troškulys, tačiau gydytojos-dietologės teigimu, vien juo vadovautis nereikėtų, nes bėgant metams šis pojūtis gali tapti nebejaučiamas. Tai, kad jau laikas išgerti vandens, rodo ir kiti simptomai.

„Galime jausti nuovargį, fizinis aktyvumas sunkiau atliekamas, jeigu žmogus, pavyzdžiui, sportuoja, tai yra vienas iš požymių, kad jau trūksta vandens. Dar gali būti toks galvos skausmas, irzlumas, dirglumas, pamažėjęs kraujospūdis. Žinoma, kai trūksta daugiau kaip 4 proc. žmogaus kūno vandens, gali atsirasti ir sąmonės sutrikimai, rimti širdies veiklos sutrikimai. Gali būti, kad dėl dehidratacijos gali tekti kreiptis ir į medikus“, – perspėja gydytoja-dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė.

Daugiau apie vandens fontanėlius ir troškulio sukeliamus negalavimus – reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.