Lietuvoje

2021.06.02 21:07

Tiesioginių merų rinkimų reikalingumu niekas neabejoja, tačiau kaip turi atrodyti pataisos – nesutariama

Augustinas Šemelis, Kristina Karlonė, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.02 21:07

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad Konstitucijos pataisa, kuri leistų įteisinti tiesioginius merų rinkimus, gali būti parengta iki Seimo pavasario sesijos pabaigos, tačiau partijos ir toliau nesutaria, kaip turi atrodyti pati pataisa ir kaip po pakeitimų turėtų atrodyti ir mero pareigybė. Būtinybė keisti Konstituciją atsirado po Konstitucinio Teismo nutarimo, kad dabartinė tiesioginių mero rinkimų tvarka prieštarauja Konstitucijai.

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis yra sakęs, kad nėra politikas ir, nors Kaunui vadovauja jau antrą kadenciją, nuo politikos vis dar mėgsta atsiriboti. Jei neliks tiesioginių merų rinkimų, pasak jo, grįš ir senieji politikai.

„Bus blogiau, jeigu grąžins seną tvarką, nes anksčiau merais būdavo tie, kurie nieko kito nesugebėdavo, tik sėdėti čia užpakalį padėjus“, – LRT TELEVIZIJAI tikina V. Matijošaitis.

Žinios. Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl neblaivaus prie vairo įkliuvusio teisėjo Daugėlos atleidimo

Bet ir Seimo politikai sutaria, kad reikia siekti išsaugoti tiesioginius mero rinkimus, bet tam reikia keisti Konstituciją. Nesutariama, ar tuo pačiu keisti merų vaidmenį savivaldoje, todėl Seimo pirmininkė siūlo kompromisą.

„Tai pakeisti minimaliai – tiesiog įrašant mero pareigybę į Konstituciją ir paliekant diskusiją dėl santykio mero su taryba įstatymo reguliavimui, tai vėlesniam etapui“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Bet kompromisui pritaria ne visos frakcijos – dalis nori į Konstituciją įrašyti, ar meras tampa vykdomąja valdžia, ar lieka savivaldybės tarybos narys, kaip dabar.

„Jeigu mes jo neįrašom, tai faktiškai lieka tokia nuostata, kad bet kuri Seimo dauguma, jeigu turi galios, kiekvieną kadenciją gali keisti – meras gali būti tai ūkvedys, tai politikas“, – aiškina Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Dalis valdančiųjų mano, kad meras turėtų tapti atskira pareigybe. Taip esą nurodo Konstitucinio Teismo komentaras, kad visi savivaldos tarybos nariai turi būti renkami vienodai.

„Tai tada atrodytų, kad meras neturėtų būti tarybos narys ar tarybos pirmininkas“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Kita dalis valdančiųjų mano, kad tai bloga idėja ir meras turi likti tarybos nariu.

„Gausis tokia lenkiškos sistemos bloga kopija, nes gali būti, kad meras nuo didesnių politinių klausimų bus tiesiog atribotas“, – baiminasi Seimo Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas.

Didžiausia Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija priešingai– mano, kad meras galėtų tapti atskira nuo tarybos pareigybe.

„Meras galėtų, turėtų geresnes galimybes priimti žmones į darbą, dalyvautų tame procese tiesiogiai, turėtų galimybę įgyvendinti sprendimus dėl biudžeto“, – teigia Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Andrius Vyšniauskas.

Tačiau tai, kas yra meras, esą bus galima sutarti vėliau. Dėl Konstitucijos keitimo konservatoriai sieks kompromiso. Lygiai taip pat mano ir didžiausia opozicinė frakcija

„Tai, kad nepavykus susitarti nelieka tiesioginių mero rinkimų, yra didžiausias akstinas politikams ieškoti kompromiso“, – aiškina Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Agnė Širinskienė.

Naujausia apklausa rodo, kad dauguma gyventojų nori riboti merų kadencijų skaičių. Merai dėl to nesutaria – vieni sako, kad riboti reikia, kiti mani, kad nereikia.

„Užtektų dviejų kadencijų, jų tikrai per akis“, – sako V. Matijošaitis.

„Tai ir Seimo nariai tada, pažiūrėkite, yra buvę po 10 kadencijų. Tai gal ir jiems padėkokime už darbą, sakykime, kad gana? Bet tai yra demokratija. Aš noriu išsirinkti savo miesto vadovą ir jį rinkti kiek noriu kartų“, – aiškina Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

Ir dėl kadencijų ribojimo Seime kol kas sutarimo nėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt